Моніторинг ресурсів

614

Моніторинг ресурсів – це така утиліта Windows від корпорації Microsoft, за допомогою якої, як можна зрозуміти з назви, можна відстежити в реальному часі що відбувається з ресурсами у Вашій операційній системі. Звісно є і альтернативні програми, як платні, так і безкоштовні, і можливо в майбутньому я напишу про них, але в цій статті розглянемо саме стандартну утиліту.

Запустити Моніторинг ресурсів можна кількома шляхами. Стандартним способом запуску для всіх версій Windows є введення resmon Виконати (поєднання клавіш Win + R):


Так само її можна знайти в Панелі керування в категорії Адміністрування:
Мониторинг ресурсов

Є ще варіанти (наприклад знайти у Пуску або в Диспетчері завдань на вкладці Продуктивність Windows 7 і вище), але двох способів вище цілком вистачить.

Після запуску утиліти, Ви побачите вікно з таблицями, вкладками і графіками. За замовчуванням відкривається як би головна вкладка – Огляд. У ній зібрана основна інформація за всіма вкладами іншим, таким як ЦП (Центральний Процесор), Пам’ять (мається на увазі Оперативна), Диск і Мережу.
За замовчуванням розкрита категорія ЦП, у якій відображаються всі активні процеси (схоже з однойменної вкладкою в Диспетчері завдань). Інші категорії можна відкрити, клацнувши на них. Праворуч знаходяться графіки по перерахованим вище закладок.
Мониторинг ресурсов

Вкладка ЦП, як і було написано вище, схожа на таку ж в Диспетчері завдань. У ній також відображаються процеси і Служби, побачити які можна розкривши відповідну категорію. Основна відмінність (а так само додаткові можливості) полягають у категоріях Пов’язані дескриптори і Пов’язані модулі. Щоб побачити інформацію в них, потрібно поставити «галочку» навпроти цікавить Процесу.
Мониторинг ресурсов

Ці дескриптори і модулі – це пов’язані файли або цілі папки, які використовують даний процес:
Мониторинг ресурсов

Чим це може бути корисно, крім того, що Ви дізнаєтеся які файли конкретно використовують даний процес? А ось хоча б тим, що коли, наприклад, у Вас зависла якась програма або гра (а в Windows таке часто буває), Ви не закриваєте це саме вікно з помилкою (пам’ятаєте, де написано “додаток не відповідає” та звіт просить послати або щось типу такого), а заходьте до моніторинг ресурсів, знаходите на цій вкладці даний процес (він буде виділений червоним кольором), вибираєте його і дізнаєтеся що саме дає збій. Який саме файл або папка, де вони знаходяться. Це схоже на роботу з логами, але про них не в цій статті.
До речі про те, як ще можна дізнатися з-за чого стався збій. При кліці ПКМ за будь-якого процесу, є цікавий пункт у контекстному меню – Аналіз ланцюжка очікування…
Мониторинг ресурсов

Він показує що з цим процесом відбувається. Або все нормально:
Мониторинг ресурсов

Або він чогось чекає:
Мониторинг ресурсов

Або заблокований:
Мониторинг ресурсов

Або щось ще з ним таке. Наприклад той же випадок з зависанням покаже що з ним не так (можна і внизу не дивитися), відповідно звідси цей самий конкретний заважає процес можна і завершити.
До речі, таке так само доступно на вкладці Диспетчера завдань Windows 8, а так само багато чого цікавого:
Мониторинг ресурсов

Так само хочу звернути увагу на цій вкладці на те, що можна додати або прибрати стовпи, на якому відображається інформація. Це можна зробити натисканням ПКМ за назвою будь-якого і вибрати відповідний пункт у контекстному меню:
Мониторинг ресурсов

Таким чином прибрати або додати потрібні Вам конкретно (наприклад, від чийого імені запущений або з якими правами):
Мониторинг ресурсов

Вкладка Пам’ять показує більш детальну інформацію по використанню ОЗУ (оперативної пам’яті). Крім того, скільки використовується і якими процесами, а так само скільки вільно, можна звернути увагу на такі стовпи як:

 • Помилок відсутність сторінки в пам’яті/с. вказує на брак оперативної пам’яті. Помилка може з’явиться коли система використовує файл підкачки на диску. Якщо не знаєте що це таке, то почитайте статтю Занадто мало віртуальної пам’яті з якої дізнаєтеся що якщо таких помилок багато, то слід збільшити обсяг оперативної пам’яті т. к. не завжди добре коли використовується жорсткий диск у якості цього.
 • Завершено (КБ) – це скільки пам’яті (включаючи файл підкачки) виділено даного процесу системою.
 • Робочий набір (КБ) – це скільки фізичної пам’яті насправді використовується (сума двох наступних стовпців).
 • Загальний (КБ) – це скільки фізичної пам’яті виділено і при цьому вона може бути віддана іншим процесам.
 • Приватний (КБ) – це те ж саме, що і вище, тільки пам’ять не може бути віддана.
  Так само знизу є смуга в якій показується як конкретно використовується пам’ять загалом: Зарезервовано апаратно, Використовується, Змінене, Очікування і Вільно. Дізнатися детальніше про них можна при наведенні курсору миші:
  Мониторинг ресурсов

  На вкладці Диск показані файли, які в даний момент використовують диски (на вкладці Процеси з дисковою активністю). Нічого такого незвичайного в стовпцях – швидкість запису, і чим більше, тим краще.
  Робота диска – це практично те ж саме, тільки набагато більше розширено і з перерахуванням конкретних процесів (пам’ятайте, що у одного файлу можуть бути кілька процесів). Тут цікавий стовпець Час відгуку – якщо показник більше 20 мс, то варто задуматися про заміну жорсткого диска.
  Запам’ятовуючі пристрої – це всі встановлені жорсткі диски з їх номером, активністю і місцем.
  Мониторинг ресурсов

  Вкладка Мережа – це те ж саме, що і попередня практично, тільки стосується конкретно мережі (логічно…).
  Процеси з мережевою активністю – файли, яке зараз використовують мережу.
  Мережева активність, TCP-підключення і Відкриті порти – більш докладно про процеси цих файлів, які використовують мережу.
  Я не загострюю на цьому увагу т. к. думаю що ця вкладка в подробицях потрібна лише системним адміністраторам, а вони зможуть розібратися в категоріях.
  Мониторинг ресурсов

  У висновку хочу зазначити, що всі стовпці оснащені спливаючій підказкою, в якій описується призначення кожного з них.
  Так само якщо виділити який-небудь процес “галочкою”, то він буде показаний (з усіма його процесами) на всіх вкладках і виділений помаранчевим кольором.
  Моніторинг ресурсів – це зручна утиліта для детального перегляду стану системи, однак він підійде далеко не кожному. Для більшості випадків можна скористатися і Диспетчером завдань, але все ж, якщо Ви хочете скрупульозно вивчити чому швидкість системи стала низька, або чому один і той же файл кожного разу дає збій, або чому швидкість інтернету низька (а так само в багатьох інших випадках), то Моніторинг ресурсів Вам допоможе.