Як поміняти термопасту

765

Заміна термопасти рано чи пізно, але знадобиться. Якщо Ви раптом помітили, що комп’ютер/ноутбук став сильно грітися або ж програми зависають, а так само просто комп’ютер сам по собі включається, то це одні з ознак того, що потрібно замінити термопасту на процесор.
Це важливо тому, що процесор – це мозок комп’ютера. Якщо за ним не стежити, то й робота буде сповнена досить неприємних сюрпризів.

Термопаста наноситься шаром між самим процесором і його кулером (деякі примудряються його називати “вентилятором”). Вона є проміжним шаром і служить провідником між цими двома комплектуючими. З її допомогою забезпечується належне охолодження процесора від повітря, що надходить через кулер.
Чому так складно? Та тому, що для забезпечення належного охолодження, між процесором і кулером має бути мінімальна відстань. І як би не шліфували обидві поверхні, ідеально гладкою не вийде.Все одно залишаються мікроскопічні зазори і тремопаста їх усуває (на кулері і проце), заповнюючи собою і роблячи невеликий прошарок додаткову.

Головна заковика полягає в тому, що багато хто боїться наносити і змінювати термопасту т. к. думають що не впораються і зламають. Тому або залишають все як є (в результаті призводить до сумних наслідків), або віддають в сервісні центри (платячи гроші) або знайомим більш-менш розбираються в цьому.
Однак процес заміни не такий вже складний.

Але перш ніж почати, не краще обійтися “малими жертвами”? Почитайте статтю Як почистити системний блок від пилу. Може після цього все вже буде добре і заміна термопасти не знадобиться.

Однак якщо в системному блоці все гаразд і Ви все ж вирішили замінити термопасту, то читаємо далі…

Що нам знадобиться? Викрутка, пластикова карта (можна навіть картонну використовувати, але досить щільну), туалетний папір (можна так само використовувати вату або ватні палички) і сама термопаста:

Отже, почнемо процедуру заміни термопасти.

Першим ділом вимикаємо комп’ютер, а потім розбираємо системний блок і кладемо його боком на підлогу (стіл) щоб було видно материнська плата з усіма комплектуючими.

Тепер потрібно від’єднати усіма у зможными способами кулер від процесора.І тут багато чого залежить від Вашого сокета (роз’єми) на материнській платі. Наприклад на досить популярному сокет 775 потрібно відкрутити засувки по стрілках, зазначеним на них
Как поменять термопасту

а потім відтягнути кріплення вгору і спробувати підняти кулер. Дуже часто це не вдається з першого разу.

Так ж можуть зустрічатися інші типи сокетів, наприклад від AMD часто практикують такі кулери з клямкою:
Как поменять термопасту

яку потрібно відсунути і зняти ще кріплення:
Как поменять термопасту
Как поменять термопасту

В кінцевому підсумку у нас повинно вийти щось типу такого:
Как поменять термопасту

Найскладніша частина із заміни термопасти закінчена.

Далі потрібно від’єднати процесор з гнізда. Якщо боїтеся, то можете його там залишити (що загрожує випадковим засміченням “материнки”), але якщо зважитеся, то відкладаємо в сторону кріплення (металеву ручку) і підняти вгору:
Как поменять термопасту

Піднімаєте кріплення вертикально (при цьому процесор відчує себе вільно і може трохи змінити положення) і залишаєте в такому положенні.

Потім витягуємо пальцями процесор і радіємо.

У підсумку на столі повинна бути така картина приблизно:
Как поменять термопасту

Виглядає не дуже красиво, так адже? Тому тепер очищаємо радіатор і процесор від залишків старої термопасти з допомогою туалетного паперу або вати. До речі, можна навіть ганчірочкою з дрібним ворсом, наприклад мікро фіброю. Ось тільки мало хто наважитися пожертвувати таким матеріалом.
Якщо стара термопаста занадто суха і не піддається, то можете використовувати спиртовмісні рідини, завдавши їх на папір/вату/ганчірку небагато.

В кінцевому підсумку повинно бути такого типу:
Как поменять термопасту

Как поменять термопасту

Сухо і чисто.

І ось тепер починається сама цікава частина нанесення термопасту на процесор. Тут слід знати кілька пунктів:

1) Термопаста наноситься або на радіатор, або на процесор. На одну з двох дотичних в подальшому поверхонь. Ні в якому разі не наносите на обидві! Пожалійте термопасту. Хоча Ви і купуєте тюбик для однієї заміни (у більшості випадків) і в тюбику її багато, але не потрібно її повністю всі витрачати.
Зазвичай наносять на процесор, т. к. там краще видно і він як би важливіше.

2) Скільки термопаст наносити? Не особливо хвилюючий, але закінчується з першого пункту запитання. Потрібно якомога точніше розрахувати необхідну кількість на розподіл по всій поверхні тонким шаром.
Дуже важливе зауваження щодо цього пункту – в кінці не повинно бути так, щоб з процесора термопаста прям падала з країв або навпаки залишалися “діри” і “візерунки” з порожнім місцем. Бульбашок теж не повинно бути. Шар повинен бути максимально тонким і в той же час рівномірним.

3) Як саме наносити термопасту? Багато суперечок з цього приводу. Я маю на увазі що хтось завдає трохи по краю і потім його розмазує:
Как поменять термопасту

а хто-то капає посередині і вже звідти починає:
Как поменять термопасту

Це суто особиста думка і як Вам зручніше, так і робіть. Хоч на картку спочатку, а потім вже на проц. Головне щоб у підсумку був дотриманий пункт 2, а саме щоб шар був тонким, без зазорів і не стікав по краях:
Как поменять термопасту

або
Как поменять термопасту

Ось як раз і відмінність між тим коли зняли процесор з гнізда і тим, коли міняли безпосередньо, а материнській платі. Залишки обов’язково видаліть з країв.
До речі, розмазувати потрібно саме пластиковою карткою, а саме її краєм. Визначити ступінь натиснення Ви зможете досвідченим шляхом.

Все вийшло? Добре. Тепер ставимо все на місце як і було.

Якщо виймали процесор, то нагадую що для того, щоб правильно його розмістити в гнізді, на ньому існує спеціальний трикутничок:
Как поменять термопасту

так же він є і у гніздо на материнській платі:
Как поменять термопасту

Потрібно лише їх поєднати і все буде добре.

Не забудьте про кріплення процесора.

Кулер встановлюється так само, тільки у зворотному порядку.

Після того, як поміняли термопасту, пробуємо включити комп’ютер. Якщо включився, перевіряємо на працездатність. Зникли всі ті факти, за які Ви і почали заміну.

Якщо ж не включився, значить дивіться уважно правильно встановили процесор в гніздо, кулер і термопасту. Все має бути на своїх місцях і надійно та щільно закріплено.

Наостанок відповім ще на кілька попутних питань.

Скільки термопасти потрібно наносити? – Рівно стільки, щоб при щільному зіткненні з радіатором, вона не витекла назовні, а так само щоб не було зазорів. Якщо знехтувати цим, то процесор може грітися ще більше звичайного.
Хтось радить перед тим, як остаточно закріпити кулер, порухати ним трохи по процесору щоб стекли надлишки самі. Однак я не прихильник такого способу т. к. вважаю що якщо нанести тонким шаром і правильно, то надлишок не буде. Та й цими “рухами” можна утворити зазор між ними що загрожує перегрівом надалі.

Яка термопаста краща? – Однозначної відповіді ніхто не дасть. Хто буде хвалити одну, а хтось, навпаки, її лаяти т. к. залежить від багатьох факторів (строку придатності її, виробництва, спосіб нанесення, температурі, характеристик, “пряморукости” тощо). Тому найкращою термопасти немає. Всі хороші. Але якщо брати в ціновому сегменті, то варто взяти якийсь міцний популярний “средничек” отак рублів за 500-800.

Як часто міняти термопасту? – Теж досить цікаве питання на яке дати вірної відповіді ніхто не зможе. Залежить від експлуатації комп’ютера. Наприклад, якщо приміщення запорошене і схильне до високих температур (наприклад біля батареї), то бажано через півроку-рік. Якщо ж дбайливо ставиться, то можна і 2-3 роки не піклується про заміну. Звичайно, зараз багато хто про себе подумали “Пфф… та в мене вже 5-8 років стоїть нормально все” або “так на моїй гарантія 8 років що не висохне. Однак якщо немає синіх екранів смерті, зависань, перезавантажень і інших свідчень засихання термопасти, це не означає що її не слід замінити. Може там проц намагається з усіх своїх процесорних сил щоб Вам здавалося що все добре, а насправді кулер вже давно не охолоджує його, а тверду термопасту, від якої процу мало що дістається.
Загалом моя порада така – міняйте раз на 3 роки при нормальній експлуатації і процесор буде жити спокійно.

Якщо якісь питання або що упустив – пишіть у коментарях.