Розрахунок потужності блоку живлення

817

Коли Ви збираєте свій комп’ютер, то в цьому є свої значні плюси, так як всі комплектуючі в персональному комп’ютері (ПК) відіграють свою роль з системному блоці – процесор і оперативна пам’ять для швидкості операцій, відеокарта для відображення графічної частини, материнська плата для зв’язку всього цього разом. Саме тому важливо підбирати комплектуючі не тільки по тому, як вони будуть задовольняти Ваші потреби, а й тому, як вони будуть взаємодіяти один з одним.
Зокрема бувають помилки коли материнська плата не “приймає” процесор або ж в корпусі немає місця для установки відеокарти.
Але навіть якщо Ви начебто підібрали всі комплектуючі та вони підходять один до одного, то при виборі блоку живлення (БП) часто виникають питання. Найбільш частий – це скільки потрібно потужності для того, щоб всі комплектуючі “відчували себе комфортно.


Для того, щоб розрахувати потужність блоку живлення, можна піти декількома шляхами. Наприклад, можна запитати у консультантів у магазині і сподіватися на те, що співробітник магазину буде досить обізнаний в цьому і зможе проконсультувати і підібрати потрібний.

Або ж можна взяти і купити блок живлення потужністю 600-1000 Ватт і вобще не замислюватися т. к. за будь-цього вистачить. Так, можна так вчинити і переплатити за зайві 600 Ватт т. к. насправді Вам могло вистачити і 400 Вт наприклад. Мені здається що це не вихід із ситуації. Якщо тільки для ледачих і кому грошей не шкода.

Так само можна подивитися в інтернеті скільки потужності потрібно для кожного з компонентів майбутнього системного блоку, а потім розрахувати необхідну потужність. При цьому слід враховувати, що сумарна потужність всіх комплектуючих повинна бути менше максимальної вихідної потужності джерела живлення. Так само варто знати і пам’ятати, що в характеристиках вказують максимальну споживану потужність комплектуючих т. к. під час роботи енергія витрачається усіма нерівномірно (вмикання, вимикання, запис інформації, запуск багатьох програм, складний епізод у грі тощо).

Наприклад потребяемая потужність комплектуючих виглядає приблизно так:

 • Центральний процесор: 50-120 ВТ. Чим могутніше, тим більше.
 • Материнська плата: 15-30 ВТ. Чим більше функцій (радіатор, вбудована звукова або відеокарта тощо), тим більше.
 • Відеокарта: 60-300 Вт. Залежить від додаткового живлення, функцій і навантаження (може “скакати”).
 • Оперативна пам’ять: 15-60 ВТ. Залежить від функцій (фільтруючі конденсатори, радіатори тощо) і ємності.
 • Жорсткий диск: 15-60 Вт. Так само залежить від його характеристик і навантаження.
 • CD/DVD-привід: 10-25 Вт. Залежить від максимальної швидкості обертання дисків та реального режиму роботи.
 • Звукова карта: 5-50 Вт. Залежить від типу і характеристик.
 • Вентилятори (кулери): 1-2 Вт. Залежить від швидкості обертання, габаритів та кількості.

  І ще деякі нюанси у вигляді портів, флоппі-дисководів, різних периферійних пристроїв і т. д. Як бачите – розрахувати живлення комп’ютера для всіх не вийде. Це суто індивідуальні характеристики.

  Розрахувати потужність блоку живлення в комп’ютері онлайн та з допомогою програми.

  Ось це дуже хороший варіант для Вас. Зараз існує безліч спеціалізованих сайтів і програм для розрахунку живлення в комп’ютері оскільки тема досить актуальна завжди.
  Є лише невелика проблема в тому, що не всі бази даних на сайтах і в програмі знаходяться в актуальному стані, але я дам Вам посилання на ті, які дійсно підходять для сучасних комплектуючих.

  Перша посилання
  Расчет мощности блока питания

  Шикарний калькулятор на якій потрібні мінімальні знання англійської мови.
  Є два види калькулятора – Базовий (Basic) і Експертний (Expert). З назви можна здогадатися для чого який потрібен. Використовуючи другий можна так само вказати скільки годин буде працювати блок живлення, моделі для биткоинов, кулера (вентилятори), швидкість та частоту процесора, клавіатури/миші і т. д. В загальному врахувати всі більш детально (для знаючих).
  Вибираємо основні комплектуючі (материнську плату (Motherboard), процесор (CPU), оперативну пам’ять (Memory), відеокарту (Video Cards), жорсткий диск (Storage) і привід (Optical Drives)) і тиснемо кнопку CALCULATE (або RESET для скидання) щоб потім побачити який обсяг блоку живлення потрібен для комп’ютера.
  З особливостей даного сервісу можна відзначити те, що є можливість вибрати кількість комплектуючих по мінімуму.
  З недоліків (або переваг, кому як) є показ реклами товару з одного відомого закордонного сайту. І при підрахунку покажуть рекомендований блок живлення, який так само є на іншому сайті.
  Даний сайт з одного боку дає можливість вибрати з запропонованих товарів і купити відразу блок живлення, а з іншого боку він на цьому заробить грошей. Переходити по таких посиланнях чи ні – вирішувати Вам.

  Друга посилання
  Расчет мощности блока питания

  Більш просунута версія попереднього сервісу. Принцип схожий, але з’явилися такі додаткові функції: вибір мови (правда російського немає), зазначення вручну швидкості процесора і його потужності, підключення Blue-Ray приводу, TV-тюнера, звукової карти, роз’ємів USB 2.0 і 3.0), кулерів (вентиляторів) із зазначенням їх кількості і розмірів, миші, клавіатури і тому подібні дрібниці. Навіть є можливість вказати скільки комп’ютер перебувати включеним.
  Загалом хороший такий сучасний сервіс-калькулятор для розрахунку потужності блоку живлення комп’ютера.

  Третя посилання
  Сайт від відомої компанії MSI яка славиться своїми геймерськими продуктами.
  Расчет мощности блока питания

  Є російська мова і цілком сучасні характеристики для комплектуючих. В принципі все легко і зрозуміло.

  Програма KSA Power Supply Calculator WorkStation – офіційна сторінка завантаження
  Расчет мощности блока питания

  Як альтернатива онлайн-калькуляторів в інтернеті для підрахунку живлення комп’ютера.
  Портабельная (не вимагає установки), малий розмір (177 кб), підтримує російську мову (розробник Кауркин С. А.) і всі операційні системи (Windows Xp, Vista, 7, 8, 8.1, 10 (x86,x64)), та й до того ж база даних свіжа і актуальна.
  Загалом диво-програма для розрахунку потужності БЖ в ПК.
  Не думаю що треба описувати, як і що натискати, т. к. інтерфейс дуже простий і зрозумілий. Зауважу лише те, що програма вміє так само розраховувати потужність для Джерела Безперебійного Живлення (ДБЖ), що так само важливо для комп’ютера
  Расчет мощности блока питания

  На всякий випадок прикріплюю її до теми (версія 1.2.4.0 від 24.06.2015), тому що не хочеться, щоб така програма залишилася недоступною
  KSA_Power_Supply_Calculator_Workstation-v.1.2.4.0.zip57,44 Kbcкачиваний: 3355
  Думаю цього Вам вистачить, щоб без праці дізнатися який блок живлення підійде.

  Хотілося б підкреслити той факт, що розрахувати живлення комп’ютера потрібно таким чином, щоб був запас на майбутнє. Як і у випадку з наступним оновленням системи, так і на різні стрибки навантаження самих комплектуючих. Краще взяти з запасом на 5-20 відсотків потужності. Наприклад якщо Вам підходить мінімум 500 Вт, то беріть на 550 або 600 ВТ хоча б.

  На цьому все. Тепер Ви зможете розрахувати скільки ватт необхідно всіх комплектуючих, залишилося лише визначитися з вибором виробника і вартістю.