Що таке торрент і трекер?

665

Можливо багато хто з користувачів інтернету чули або бачили такі фрази, наприклад: “Так скачай на трекері” або “Я знайшов через торрент трекер” або “порадьте нормальний трекер і т. д.
Ось зараз трохи розберемося що це таке і з чим їх “їдять”.

Якщо хто не читав статтю Дізнаємося все про IP, раджу прочитати.

Що таке торрент?

Саме по собі поняття торрент дуже часто плутають або об’єднують зі всім разом. Однак правильно буде розрізняти і не плутати з трекером або клієнтом.

Отже, Торрент – це мережевий протокол для “загального” обміну файлами через Інтернет.
Трохи розберемо це поняття.

Головне достоїнство цього протоколу в тому, що користувачі скачують файли як-би один у одного, а не з сервера, як це робиться зазвичай в інтернеті. Але сервер все ж є, ось тільки він грає роль такого собі “розподільника”, який направляє всіх і все і координує щоб не було плутанини.
Схема досить проста:


Як бачите, все досить просто. Схема схожа на звичайне розподіл даних в інтернеті, але Там сервер грав головну роль і від його швидкодії залежало все – і доступність файлів і швидкість завантаження і загальне навантаження.

У протоколі Torrent все інакше. Тут головні – це комп’ютери користувачів. І тепер від них залежить все – доступність, швидкість, навантаження і т. п.

Розберемо трохи глибше. Тут – це буде будь-який сайт в інтернеті (наприклад, vindavoz.ru), а Там – це буде торрент-сервер.

Доступність.
Тут хитаючи файл Ви можете завантажити його, якщо мій сервер буде недоступний (інакше кажучи – сайт буде недоступний).
Там завантажуючи файл він може бути недоступний лише тоді, коли немає інших підключених.
Пояснення: у торренте все організовано так, що файли (музика, фільми, ігри, програми і навіть просто папки з файлами) знаходяться тільки у користувачів, які завантажили.

Наприклад у Вас є сімейне відео, Ви виклали його на сервер. Спочатку тільки Ви його повертаєте. Потім у Вас завантажили його 10 осіб і тепер це відео є у 11ті людина. Але 5 з них вирішили видалити його, а 3 вимкнули комп’ютер. Отже якщо хтось вирішить ще скачати, то йому допоможуть троє залишилися.
Погодьтеся, що такий розподіл доступності набагато зручніше, ніж якщо б один пішов/відмовився/видалив і ніхто більше не зміг би скачати.

Швидкість.
Ось у чому незаперечна перевага торрент протоколу, проти звичайного.
Якщо Ви вимірювали свою швидкість (Як перевірити швидкість інтернет з’єднання), то напевно помітили, що результат показаний в тесті, і результат який в реальності – різний.

Наприклад Ви виміряли швидкість за допомогою сервісу speedtest і результат був такий, що Ваша швидкість завантаження 50 Мбіт. Ви зраділи і почали качати відео розміром 30 Мб і в результаті у Вас швидкість в браузері приблизно 1-5 Мбіт. Прикро? Обман? Ні… Я вже писав в тій статті, що швидкість може залежати від різних чинників, але в даній статті тут ще інший нюанс – Ви завантажуєте з зовнішнього сервера, тому швидкість нижче тієї, що вийшла в тесті.

Пояснення: я не випадково на початку цієї статті дав посилання на статтю про IP адреси.
Справа в тому, що в торрент протоколі “бере участь” внутрішній IP адреса, швидкість якого завжди більше, ніж зовнішній.
Тому якщо Ви качаєте через торрент протокол, Ваша швидкість завантаження в кілька разів вище, ніж коли Ви завантажуєте з звичайного сайту використовуючи звичайний протокол.

Наприклад те ж відео в 30 Мб з звичайного сайту Ви будете качати зі швидкістю 1-3 Мбіт/с і приблизно за хвилину, а з торрента ця швидкість буде 10-20 Мбіт/с і завантажте приблизно через пару секунд. Чудеса? Ні, всього лише торрент протокол.

Так само торрент-сервер налаштований таким чином, що він розподіляє швидкості. Тобто якщо Ви качаєте великий файл, а його роздають 100 осіб, то торрент вибере тих, у кого швидкість інтернету найбільше, і Ви будете завантажувати в них. Яке зручність…
Зрозуміло, те ж саме стосується і Вас. І цим ми порушуємо ще одну особливість торрент протоколу.

При використанні торрента, файл розбивається на декілька частин. Ви цих частин не бачите у себе на комп’ютері, але зроблено це для того, щоб швидкість була високою, а так само щоб Ви могли роздавати відразу ж.
Пояснення: наприклад, Ви качаєте файл (відео/фільм/програма/гра – не важливо) розміром в 1 Гб. Незримо цей файл розбивається на кілька рівних частин. В даному випадку приблизно на 2000. Тільки по завершенні завантаження всіх частин, Вам стане доступний для використання даний файл. А поки Ви завантажили одну частину, Ви відразу ж починаєте її роздавати іншим, тим самим підвищуючи їх швидкість. Теж зручно…

Що таке трекер?

Про нього я вже багато писав у цій статті.
Трекер – це торрент-сервер. У народі трекером називають сайт, який розміщує в собі посилання на торренти.
Зазвичай це якийсь форум, всередині якого безліч тим, оформлених для роздачі (опис, скріншоти, загальна інформація).

До речі, всі ці трекери зберігають у собі лише один файл, що має розширення .torrent . Його розмір зазвичай 10-200 Кб і він містить в собі лише базову інформацію: загальну інформацію про скачуваному файлі, його контрольну суму і URL трекера.

Зрозуміло для роботи з такими файлами потрібні спеціальні програми. Їх називають торрент-клієнтами. Посилання на них є у мене в Каталозі беспатных програм, наприклад найпопулярніша µTorrent

Я не буду давати посилання на торрент-трекери, тому що в інтернеті їх сила-силенна. Просто завалений інтернет ними. Є як общенаправленные, так і вузьконаправлені (музичні, з програмами, фільмами та інші). Тому й попастися на віруси можна легко, хоч і файли зазвичай перевіряють на їх наявність.

Але дам Вам один дуже хороший рада: якщо Вам потрібен трекер, то вибирайте той, який йде від Вашого інтернет-провайдера. У будь-якого оператора є свій торрент-трекер (за винятком мобільних USB модемів) і якщо Ви не знаєте адресу, то запитайте у консультанта оператора або в інтернеті або на сайті оператора.

Чому я раджу саме такі трекери? По самій головній причині, по якій найчастіше використовують трекери – швидкість!
Справа в тому, що на трекер Вашого провайдера зможуть заходити/реєструватися/спілкуватися/качати/роздавати тільки користувачі Вашого оператора, а інші не зможуть.
Наприклад у Вас інтернет-провайдер Ufanet і трекер torrents.local, а у одного Ростелеком і трекер udm-bt.ru
Ви не зможете зайти на його сторінку, а він не зможе зайти на Ваш. IP адреса не дозволить.
Тим самим швидкість трекерів від Вашого оператора в рази більше трекерів Російських і від інших операторів, тому що в них тільки “крутяться” і швидкість просто літає. Все залежить від рамки тарифу. Та й загроза виявити вірус нижче.

Про іншу інформацію, а саме хто такі сіди, хто такі бенкети, як качати з трекера і т.п. Ви знайдете на самих трекерах. У них завжди є докладна інструкція і пояснення на всі питання.

Ну ось і все на цьому. Тепер Ви знаєте що таке торрент і трекер. Якщо є питання – пишіть в коментарях. З радістю на них відповім.
Всім добра!