Все про оперативну память

847

Досить-таки популярне це словосполучення – оперативна пам’ять. Багато про неї чули і часом бачили помилки в системі, пов’язані з нею, а так само на багатьох сайтах пишуть про неї якщо Ви хочете завантажити програму або гру. У цій статті Ви дізнаєтеся майже все що потрібно і все що з нею пов’язано. Сподіваюся, після прочитання більше не буде питань і Ви станете граммотнее.

Почну, мабуть, здалеку…

Що таке оперативна пам’ять?


Оперативна пам’ять – це планка в системному блоці комп’ютера або ноутбуку, нетбуку, моноблоці і т. д.
Виходить, якщо розібрати системний блок (я буду у статті орієнтуватися на ПК, бо там простіше), то можна візуально побачити цю планку (а буває що їх кілька) і це правильно. Виглядає вона приблизно так:
Всё про оперативную память

у ноутбуці так:
Всё про оперативную память

Таким чином оперативна пам’ять – це одна з “частин” комп’ютера. Притому одна з головних, без якої комп навіть не завантажитися.
До речі, оперативну пам’ять ще часто називають оперативкою, пам’яттю, ОЗУ (Оперативно Запам’ятовуючий Пристрій), ОЗУшка і т. д.

Для чого потрібна оперативна пам’ять?

Щоб розібратися в цьому, треба звернути увагу на перше слово.
Справа в тому, що коли “мозок” компа (центральний процесор) звертається до даних на жорсткому диску (а звертається він до них практично постійно, адже там все зберігається), то він це робить через посередника – Оперативну Пам’ять нашу.
Оперативка виступає в ролі такого собі посередника або буфера. Коли процесору потрібно щось, то він відправляє команду в ОЗП, а вона вже копіює інформацію з жорсткого диска. Потім процесор працює тільки з оперативкою, а коли закінчить, то дані знову копіюється на жорсткий диск.

Бути може у Вас виникне питання “Так чому все так складно? Навіщо оперативку використовувати якщо можна безпосередньо або самим впорається?”. Вся справа в тому, що жорсткий диск лише зберігає інформацію, і якщо б процесор навантажувати його ще і тим, що потрібно було б з нею працювати, то він би став дуже повільним. А воно нам треба? Неєт.

До речі, існує таке поняття, як Віртуальна пам’ять і Файл підкачки. Детальніше можете почитати в статті Занадто мало віртуальної пам’яті.
Коротко лише напишу те, що коли в оперативці мало місця залишається (вона ж постійно в собі щось зберігає і ще нові процеси виконуються), то вона все ж звертається до жорсткого диска (ну а куди діватися…) і забирає звідти місце. Правда від цього комп може гальмувати.

Таким чином в ОЗП завжди зберігаються якісь дані. Це можуть бути і результати Ваших дій в редакторі зображень, і текстовому редакторі, і в браузері, і взагалі все і завжди “робиться” через оперативну пам’ять, як через посередника.

Тут слід ще знати те, що інформацію копіюється з жорсткого диска в оперативну пам’ять, потім в ній змінюється, а потім знову направляється на жорсткий диск. Найбільш простим і распрострененным прикладом цього є те, як Ви працює з текстовими документами.
Ви спочатку відкриваєте його, потім змінюється, а потім зберігаєте і закриваєте (або закриваєте із збереженням). Зрозуміли до чого хилю? Так так. Ви попрацювали з документом в ОЗП, а потім його треба переписати, т. к. на диску знаходиться лише не змінена копія.
До речі, саме тому, при збої і екстреному вимиканні комп’ютера, Ви ризикуєте втратити в більшості випадків саме не збережені дані. Якраз ті, що знаходяться в даний момент в оперативці.

Види оперативної пам’яті

Як я вже писав вище, оперативна пам’ять – це спеціальний модуль, який вбудовується в спеціальний роз’єм на материнській платі. Як він виглядає можете подивитися на першій картинці вище.

Зрозуміло, прогрес не стоїть на місці. Сьогодні можна зустріти і жорсткий диск, який містить в собі свій високошвидкісний буфер, щоб збільшити швидкість читання/запису інформації. Ще зустрічаються такі відеокарти з таким же принципом. Так само і самі “планки” оперативної пам’яті можуть оснащуватися спеціальними радіаторами, для забезпечення найкращої тепловіддачі, що внаслідок впливає на продуктивність.

Але повернемося до типів… Зараз існує тільки два типи – це статистичний і динамічний.

Статистичний тип оперативної пам’яті (SRAM (Static random access memory)) створюється на основі напівпровідникових тригерів і має дуже високу швидкість роботи. Має два недоліки: високу вартість і займає багато місця. Тому в настільних комп’ютерах, так і взагалі в повсякденному житті, не зустрічається.

Динамічний тип оперативної пам’яті (DRAM (Dynamic random access memory)) створений на основі конденсаторів, тому має високу щільність запису і відносно низьку вартість. Недоліки випливають з особливостей її конструкції, а саме, застосування конденсаторів невеликої ємності призводить до швидкого саморозряду останніх, тому їх заряд доводиться періодично поповнювати. Цей процес називають регенерацією пам’яті, звідси виникло і назва динамічна пам’ять. Регенерація помітно гальмує швидкість її роботи, тому застосовують різні інтелектуальні схеми прагнуть зменшити часові затримки.

Динамічна пам’ять так само розділяється за поколінням. Не буду сильно вдаватися в історію, напишу лише, що зараз поширене третє покоління DDR3 SDRAM, яке прийшло на зміну DDR2 (вони навіть ще зустрічаються на старих комп’ютерах досі) і їм на зміну готується DDR4 (от тільки не скоро ще буде думаю).

Об’єм оперативної пам’яті

Це основна одиниця виміру оперативної пам’яті, яка часто використовується. Вимірюється в мегабайтах (Мб) і гігабайтах (Гб).

Найбільш частий питання – Який об’єм оперативної пам’яті використовувати? Тут все залежить від двох речей:

1) від того, чим Ви будете займатися. Наприклад для виходу в інтернет і найпростіших робіт на комп’ютері цілком може вистачати і 1Гб. Але краще вже взяти з запасом і мінімум поставити 2 Гб.
Якщо ж Ви хочете і грати в ігри та займатися графікою, то ставте від 4х Гб і вище.
Мені от 4 Гб вистачає для всього. Так що моя порада – 4Гб ОЗУ і все буде нормально.

2) від розрядності Вашої операційної системи. Читаємо статтю Розрядність системи windows. Що таке і як дізнатися.
Коротко лише напишу що якщо 32х, то не більше 4х. Якщо 64х, то скільки завгодно.

Так само багато чого залежить від Вашої материнської плати, зокрема від кількості і типу роз’ємів під оперативку. Зрозуміло, потрібно щоб і роз’ємів вистачало і щоб за типом підходили.

Як дізнатися оперативну пам’ять комп’ютера

Щоб подивитися яка у Вас оперативна пам’ять, можна скористатися двома шляхами.

1) Вимкнути комп’ютер, відкрити системний блок і вийняти планку ОЗУ. Далі дивимося на неї стікер (наклейку) на ній і там все буде написано – й тип і частота та інша інформація.
Якщо його немає, то ось хоча б по малюнку визначте тип:
Всё про оперативную память

2) Через загальновідому утиліта CPU-Z, яку можна завантажити з офіційного сайту. На вкладці Memory можна дізнатися перевірити основну інформацію, таку як тип (Type), розмір (Size), режим роботи і використовувані таймінги:
Всё про оперативную память

На вкладці SPD можна побачити всі характеристики конкретного модуля пам’яті встановленого в обраний слот:
Всё про оперативную память

Про вкладку SPD хочу ще написати, що в ній міститься інформація з однойменного чіпа в оперативці. У нього виробник записує всю інформацію про неї (обсяг, маркування, виробника, серійний номер, рекомендовані затримки та ін) і при завантаженні системи комп зчитує всю цю інфу і виставляє режим роботи пам’яті, у зв’язку з містяться в чіпі налаштуваннями.

Як очистити оперативну пам’ять

Як я вже писав вище, оперативка все більше і більше завантажується в процесі роботи комп’ютера. Якщо її об’єм малий, то може бути таке, що комп’ютер почне гальмувати. Тому слід очистити оперативну пам’ять і тоді комп перестане гальмувати.

Для очищення можна скористатися наступними способами:

1) Закрити непотрібні програми.

2) трохи Почекати. В Windows є службова утиліта для очищення оперативки. Правда, вона не завжди спрацьовує.

3) Скористатися спеціальними програмами. Я не буду їх розписувати, напишу лише посилання на офіційні сайти:

CleanMem
Ainvo Memory Cleaner
VC RamCleaner

4) Перезавантажитися

Як збільшити оперативну пам’ять

Тут думаю все дуже просто. Програмно збільшити її ніяк не вийде, тільки фізично.
Потрібно лише придбати потрібну планку. А яка потрібна? Читайте про це де було написано про обсяг.
Хочу лише тут додати, що якщо у Вас, припустимо, вже стоїть одна планка на 2 Гб, а Вам хочеться 4, то краще візьміть ще одну на 2 і щоб вони працювали паралельно. Тоді у них буде мультипотік і вони будуть швидше, якщо Ви витягнете одну на 2 і замість неї поставите 4.
Краще використовувати парно.

На цьому думаю все. Якщо що не написав про оперативну пам’ять або що не зрозуміло – пишіть у коментарях.