Продовжуємо термін служби жорсткого диска (HDD) на компютері

541Жорсткий диск – це одна з найбільш важливих “деталей” комп’ютера. На ньому зберігаються всі Ваші дані, а так ж сама система. Від його безперебійної роботи та збереження залежить працездатність всієї системи в цілому. Тому важливо зберігати його і доглядати, як і за всім комп’ютером в принципі. У цій статті я дам Вам кілька рекомендацій, як можна це зробити, щоб Ваш жорсткий диск служив Вам тривалий час.

Слід розуміти, що жорсткий диск просто так не може вийти з ладу (якщо це не шлюб звичайно). У нього немає терміну служби. І якщо через 1-2 роки він перестав працювати, то причина частіше неправильної експлуатації і неналежному догляді. Вінчестер дуже чутливий до перепадів напруги і інших мережевих перешкод. І якщо у Вас все частіше починають пропадати файли або з’являються биті сектора, то основна причина все ж у неякісному електроживленні.

Переходимо до порад.

1) Стабільна і надійна робота HDD безпосередньо залежить від якості що поставляється йому енергії. Тому важливо вибирати якісний блок живлення (БЖ) для Вашого комп’ютера. Зараз на ринку багато фірм, що випускають дешеві БЖ для ПК. Але їх використання не дає ніяких гарантій якості і ніяких гарантій стабільної роботи всього комп’ютера. Про такі БЖ я писав вище, вони вийдуть з ладу приблизно після року інтенсивного використання. Як говориться – “Скупий платить двічі”. Тому строго не рекомендується використовувати блок живлення типу «NONAME». Краще вже не продешевити на такому важливому елементі, від якого залежить працездатність всієї системи, а не тільки вінчестера.

2) Ця рада виходить з вищеописаного. Купуючи і вибираючи жорсткий диск, потрібно орієнтуватися на:
– Магазин. Він повинен бути добре зарекомендованих і користується позитивними відгуками. У ньому повинні продаватися тільки те, що пов’язано з комп’ютерами.

– Вага. Зверніть увагу на те, що неякісний БЖ, може бути надто легким. Це говорить про те, що виробник заощадив на запчастинах. Можливо навіть систему охолодження не поставив. Можете порівняти прям в магазині кілька БП по вазі.

– Гарантія. Може це і виглядає смішно, але тим не менш, занадто велика гарантія на них не може бути. Зазвичай на них дають півроку. Рідше рік. Все це із за того, що елементи БЖ зазнають дуже великих навантажень і легко виходять з ладу. А це, в свою чергу, одна з перших причин появи перешкод і нанесення шкоди жорсткого диска. Може і підвищена гарантія просто рекламний трюк щоб “сплавити” скоріше цей товар. А може, зазіхнувши на таке, Ви потім будете довго чекати коли Вам його повернуть чи полагодять, а комп’ютер буде стояти просто так.

3) Використовувати Джерело Безперебійного Живлення.
ДБЖ (UPS) – допоможе не тільки жорсткого диска і БП, але і всього комп’ютера в цілому. Ви ніколи не скажете з впевненістю – “А у мене все в порядку з електромережею і не буде перепадів. Я собі недавно замінив проводку” . Від такого ніхто не застрахований. Стрибки напруги бувають навіть при підключенні до мережі праски. Тому якщо Ви хочете, щоб Ваші дані збереглися (в кращому випадку) і нічого не згоріло ПК (в гіршому випадку), то не пошкодуйте 2000 рублів і купіть ДБЖ.

4) Працюючи з комп’ютером, Ви часто що то видаляєте, перезаписываете, копіюєте, переміщаєте. Від цього на жорсткому диску виникають фрагментовані файли. Вінчестер не переписує всі файли самостійно, а просто використовує вільне місце для частини файлу, а залишок записує далі. В подальшому, з-за цього, магнітній головці доведеться працювати в кілька разів інтенсивніше в спробах вважати потрібну інформацію. Через перевантаження вона швидко вийде з ладу. Щоб цього уникнути, важливо своєчасно проводити дефрагментацію дискового простору за допомогою спеціальної утиліти, що входить до складу Windows (хоча вона є в будь-якої Осі).

– ПКМ на локальному диску в Моєму комп’ютері
– – Вибираємо Властивості
– – – Переходимо на вкладку Сервіс і натискаємо Виконати дефрагментацію…
дефрагментация жесткого диска стандартным способомдефрагментація жорсткого диска стандартним способом

Також для цієї мети можна використовувати інші програми сторонніх виробників. Наприклад, найбільш популярні в цій сфері Defraggler, Smart Defrag, O&O Defrag, Auslogics Disk Defrag.

5) рекомендую Періодично звільняти HDD від інформації (скопіювати на портативний жорсткий диск або на локальний) і виробляти його низькорівневе форматування за допомогою програми «Victoria». За допомогою неї можна повністю продіагностувати стан диска.

6) Вінчестер болісно реагує на механічні впливи, особливо при його роботі. І це нормальне явище всієї техніки Bignose , але під час роботи в ньому крутяться шпинделі, і якщо Ви будите по ньому стукати – це буде не дуже добре. Це жарт був =)
А серйозно – намагайтеся уникати переміщень системного блоку і ноутбука в той час, коли вони працюють. Та не піддавайте ударів під час роботи (можете вимкнути комп/ноут і потім вже займатися чим хотіли).

7) Не допускайте перегріву жорсткого диска, тому що при високій температурі багаторазово збільшується знос механіки вінчестера, а особливо його прочитуючих головок, в слідстві чого частіше з’являються збої і відмови. Оптимальною для жорсткого диска можна вважати температуру 30 — 40 градусів Цельсія. Гранично ж допустимою температурою практично для всіх видів сучасних вінчестерів (HDD) вважається температура близько 65 градусів. За температурою жорсткого диска в системі можна стежити за допомогою різних утиліт, наприклад HDDlife і AIDA.

Ну і наостанок дам одну пораду для моїх улюблених збоченців допитливих користувачів.
Якщо Вашому жорсткому диску вже більше 3х років (а може і менше/більше), то можна його почистити, як зробив я це недавно.
Для цього відкриваємо системний блок, витягуємо звідти наш жорсткий диск
Продлеваем срок службы жесткого диска (HDD) на компьютере

і відкручуємо задню кришку
Продлеваем срок службы жесткого диска (HDD) на компьютере

щоб почистити плату. На малюнку я показав найбільш поширені місця, де з часом накопичується всяка погань окис і її потрібно очистити.
Продлеваем срок службы жесткого диска (HDD) на компьютере

Я для цього застосував простий ластик, а потім все ретельно пензликом прибрав (сліди ластику і окису).
Думаю не потрібно пояснювати навіщо потрібно це робити.
Ось як має виглядати вінчестер в ідеальному стані. Точніше його плата =)
Продлеваем срок службы жесткого диска (HDD) на компьютере