Що таке дистрибутив

567

Можливо деякі з користувачів комп’ютера чули це цікаве слово – дистрибутив. Зараз я Вам розкрию цю завісу якоїсь таємниці навколо цього поняття і Ви розберетеся як його встановити, як запустити і взагалі для чого він потрібен такий.

Без зайвих слів, перейду відразу до справи…

Що таке дистрибутив?

Дистрибутив (від анг. distribute переклад “поширювати”) – це установчий пакет програми, який містить в собі всі потрібні компоненти.

Розберемо на прикладі.

Ось Ви завантажили, наприклад, яку-небудь програму. Часто вона буває в архіві (архіватори) і Ви її разархівіруете. В результаті отримуєте папку, в якій розташовано багато інших файлів і папок, будь-то. От якраз ця вся папка може сміливо називатися дистрибутивом.
Всі ці внутрішні папки і файли потрібні для того, щоб після запуску інсталяційного файлу (який знаходиться там же), програма “розкидала” їх в потрібному порядку і встановила себе.
Так само зустрічаються дистрибутиви, які “запаковані” в формат ISO (Як створити образ диска ? Відкрити формати iso, mds / mdf nrg). Ці дистрибутиви створені спеціально, щоб потім записати їх на диск або ж програма може встановлюватися тільки з диска. Даний формат є актуальним особливо для Операційних Систем та ігор.

Тут важливо пам’ятати і розуміти лише одну важливу річ – дистрибутив потрібен для установки програми. Тобто цей дистрибутив (папку) Ви можете записати на флешку або диск і ходити з ним встановлювати всім підряд цю програму.

Припустимо, що у Вас є дистрибутив програми для прослуховування музики (плеєр по-простому). Ви його встановили собі на комп’ютер. Тепер, якщо Ви хочете встановити цей же плеєр на інший комп, то потрібно брати саме дистрибутив, а не так просто взяти і скопіювати папку з встановленим плеєром.

Хоча деколи такий спосіб теж “прокатує” і можна буде папку просто перенести на інший комп і програма буде працювати. Але тут є ряд нюансів. Адже при установці прога записує себе не тільки в папку Program Files, а так само і в реєстр і в автозавантаження і ярлики розміщує і ще багато чого з системою робить. Тому якщо Ви таким чином скопіюєте іншій людині програму, то вона найчастіше не буде коректно працювати.

Дистрибутиви часто ще називають іншими словами: инсталлики (eng. install – встановити), установники, інсталятори і т. п. Вони так само потрібні для того, щоб встановити програму.
Зустрічаються часто ще такі инсталики, які не містять у собі “зайвих файлів і папок. Ви завантажуєте лише файл з розширенням .exe, а потім його просто запускаєте і почнеться процес установки.
Так само часто бувають такі инсталлики, які мають маленький розмір, але при запуску починають встановлювати і качати “свої запчастини” з інтернету.

Якщо загострити увагу на форматі exe, то тут вся справа в тому, що цей самий файл .exe – це все той же дистрибутив. Тільки всі папки і файли взяли та “заархивировали” в один exe’шний файл. Просто це набагато спрощує роботу. Адже Правда? Вам же не треба його розпакувати і потім шукати якийсь файл запустити… до Речі про запуск…

Як запустити дистрибутив?

Як я вже писав вище, якщо у Вас дистрибутив у вигляді простого инсталика (один exe файл), то запускаєте його і все пішло-поїхало.
Якщо ж у Вас дистрибутив в архіві або у папці (якщо ще разахивировали в неї), то шукайте серед цього “мотлоху” файл з розширенням .exe або .msi. Запускаєте його і радієте початку процесу установки.
Назва файла може бути або setup або install, або повторювати назву програми.

Ще хотілося б нагадати про популярні нині форматах програм – це не потребують установки (портабельных). Вони теж бувають як окремий файл, архів та як папка з папками/файлами.
Чим цей формат хороший? Так очевидно. Ви просто запускаєте і програма вже працює. Зазвичай навіть на флешку їх записують, а потім з будь-якого комп’ютера запускають прямо з флешки. Дуже зручно, особливо якщо потрібно запустити програму один раз (наприклад, остання дуже хороша програма в статті Як повністю видалити програму з комп’ютера така).

Ну думаю, на цьому можна і закінчувати. Наостанок напишу про те, що після установки можна сміливо видаляти цей самий инсталлик/дистрибутив (звичайно, якщо Вам шкода місця на жорсткому диску), а можете і залишити для подальшого встановлення куди-небудь або себе, але тут слід враховувати той факт, що поки Ви зважитеся ще раз встановити цю програму, то може з’явиться нова версія (хоча сучасні програми все частіше мають функцію оновлення).