Intel і AMD – що було в 2012 році

401

2012 рік для настільних процесорів, на відміну від ринку планшетних комп’ютерів і мобільних телефонів, був вельми пересічний. Ніяких серйозних змін не було, якщо не брати інтеграцію графічного ядра. Кількість ядер не поспішає рости, втім, як і тактова частота процесора. У минулі роки темпи розвитку CPU були більш помітними. Існує думка, що всякі там планшети, ноутбуки та інші гаджети замінять собою стационарку, але, зізнатися, мені в це слабо віриться. У настільних комп’ютерів обчислювальна потужність куди вище, та й працювати вони спокійно можу в режимі 24/7. А ігрові приставки з якістю ігор на PC в порівняння не йдуть і, ймовірно, що настільні комп’ютери їх витіснять. Так, за минулий рік продажі десктопів впали приблизно на 10%, цифра немала. Але чи не тому і впали продажі, що не спостерігає бурхливої еволюції?

Частково настільки повільний розвиток процесорів пов’язано, ні, не з тим, що 35-річна архітектура x86 вже застаріла, просто обидві компанії кинули багато сил на інші завдання.

Що стосується AMD, то вони стурбовані, в першу чергу, виживанням. Компанія розгубила безліч цінних кадрів і тепер не може скласти конкуренцію головному противнику – корпорації Intel – у сфері високопродуктивних обчислень. AMD змушена істотно знижувати ціни, щоб підвищити рівень продажів. Але таким чином впоратися з проблемами дуже складно, тому вони вирішили зайняти ті ніші ринку, де Intel не панує.

З приводу Intel – тут інша ситуація. Її головний конкурент істотно відстає від неї, тому прагнути випускати нові процесори вони не поспішають. Але Інтел може втратити звання мікропроцесорного гіганта на інших ринках, де панує arm-архітектурі.

Головними ж подіями в 2012 році від компаній стали Intel Ivy Bridge і AMD Piledriver.

Intel: Екскурс подій 2012 року
Виробництво звичайних процесорів для настільних комп’ютерів перестає бути головним пріоритетом. На доказ можна навести відкладання офіційних термінів анонсу Ivy Bridge на більш пізній час, а потім і проблеми з постачанням. Нову архітектуру чекали на початку року, а вийшла вона у квітні, а нормальні продажі почалися тільки до середини літа. Ніяких проблем в Intel не було, вони просто не поспішали, так і запаси Sandy Bridge можна заодно продати. Нова мікроархітектура виявилася лише мізерним оновленням Sandy Bridge: техпроцес 22-nm, отже, і зменшене тепловиділення, нові 3D-транзистори (Tri-Gate), несуттєвий приріст продуктивності і тактової частоти.


У цьому камінці розчарувалися і оверклокери, його розгінний потенціал нічим не перевершував минуле покоління процесорів. Як, ви думаєте, володарі Sandy Bridge відреагували на новинку? Правильно, – ніяк! І нічому тут дивуватися. Але це не робить автоматично цей процесор УГ. Просто він орієнтований швидше на ноутбуки, ультрабуки і малопотужні комп’ютери. Вбудоване відеоядро досить потужний, щоб не купувати дискретний відеоадаптер. Потужно і Full HD спокійно дивитися і іграшки пограти нові, правда, не на високих налаштуваннях і без FSAA.

А ось у нещодавно вийшли мобільних процесорів Y-серії максимальний TDP – 13W! А середнє енергоспоживання всього 7Вт. І це при тому, що вони мають підтримку Hyper-Threading, потужне ядро Intel HD Graphics, частоту від 2Ghz. Компанія сподівається за допомогою цієї серії згладити проблеми з новими Atom (Clover Trail). Останнім часом Intel Atom як здає позиції, своєрідний криза. Також особливого успіху Intel не принесли і її платформа Medfield для смартфонів, так і серверний Atom (Centerton), хоча у нього ситуації краще. Микросервера і ущільнені сервера знаходять в цьому процесорі своє спасіння.

Ну і виходить так, що доводиться обговорювати не круті продуктивні процесори, а новинки в області економічних SoC. Нічого свіжого в області потужних продуктивних процесорів на сокеті LGA2011 не було – все ті ж поліпшені аналоги минулого року. В області серверних обчислень нічого примітного не трапилося, всі анонсовані процесори ґрунтуються на Sandy Bridge-EP. У минулому році також була анонсована чергова новинка Intel Itanium, який базується на архітектурі IA-64. Новий процесор отримав більше, ніж дворазове збільшення продуктивності, але інженерна команда потихеньку скорочується, отже, прогрес буде йти повільніше. Та й сама Intel втрачає любов до цієї архітектурі.

Advanced Micro Devices (AMD): Дії у 2012 році

Якщо для Intel все було більш-менш спокійно, то AMD вступало в цей рік далеко не спокійно. Їй потрібно вибиратися з тієї ями, в якій вона знаходиться. Процесори компанії AMD були затребувані, в основному, в бюджетному сегменті. Попитом користувалися лише процесори платформи Brazos. Але від дешевих процесорів і прибуток невеликий.

Найпопулярнішим процесором від AMD для настільних комп’ютерів є флагманський процесор з архітектурою Bulldozer. Але ні 8 ядер, ні висока тактова частота, ні патч для Windows не допомогли йому. Його продуктивністю були розчаровані практично всі. Гібридні процесори сімейства Llano трохи скрасили сірі будні компанії, але їх застаріла архітектура K10 не дозволяє їм конкурувати з аналогами від Intel.

AMD терпіла збитки, було потрібно терміново щось робити. Компанія провела реструктуризацію, пройшла хвиля звільнень, змінилися пріоритети, переглянуті договори з виробниками напівпровідників. Таким чином, компанія визначила для себе 3 основних напрямки, де її може чекати успіх: серверні платформи, енергоефективні процесори з малим споживанням, ну і вбудовані рішення.

Але, мабуть, найбільш значущою подією минулого року став анонс гібридних процесорів другого покоління Trinity. Вони включали в себе до 4 ядер архітектури Piledriver і графічний процесор сімейства Radeon HD 7000. За порівняння з Llano, Trinity вдалося підняти обчислювальну планку на 25%, а графічна продуктивність зросла на цілих 50%. У підсумку в асортименті компанії з’явилися 4-ядерні APU з тепловими пакетами 35, 25, 17 і 15 Вт, які мали досить непоганими специфікаціями, щоб щось змінити в даному ринковому сегменті.
Intel и AMD - что было в 2012 году

Отже, процесори Trinity стали досить успішними для мобільного ринку. Даний APU істотно перевершує Intel HD Graphics, але продуктивність ЦП, на жаль, помітно поступається процесорам від Intel. Але на ринку десктопів дані APU змогли зайняти лише бюджетну нішу. Та й то, багато хто віддасть перевагу Intel, якщо питання не впирається в економію грошових коштів.

Десктопні процесори сімейства Vishera (оновлені Piledriver) серії FX включають в себе до 8 ядер, але це оновлення вийшло не найвдалішим. Продуктивність FX піднялася буквально на 10-15 відсотків, та й то з-за однієї лише тактової частоти. Флагманський процесор FX може скласти конкуренцію лише Core i5, та й то з натяжкою, ну і енергоспоживання у нього буде набагато вище.

А на серверному ринку сприятлива ситуація, у зв’язку з застосуванням архітектури Piledriver, серед Opteron’ів для платформи G34 з дизайном Abu Dhabi число x86-ядер збільшилася до 16! А це унікальна пропозиція для серверного ринку. Незабаром AMD планує вбудувати в Opteron x64-ядра ARM.

Примітно, що 75% продаваних компанією продуктів – енергоефективні недорогі гібридні рішення.

Що ж, рік вийшов бідний на високопродуктивні рішення, спостерігається масовий бум на ринку планшетів. Зусилля мікропроцесорних гігантів спрямовані не на настільні платформи, точніше, вони спрямовані, але ніхто не прагне швидко створювати щось революційне в даній області, вважаючи за краще потихеньку оновлювати та вдосконалювати свої продукти. Сподіваємося, що 2013 рік принесе більше радісних вістей, а особливо у сфері високопродуктивних систем.

джерело