Чим UEFI краще звичайного BIOS і які відмінності

429

Що таке BIOS?
BIOS (Basi Input/Output System) або базова система введення/виведення – набір мікропрограм, які забезпечують початковий запуск комп’ютера і ініціалізацію обладнання, записаний в спеціальній мікросхемі на материнській платі. Надає операційній системі API для доступу до всього наявного обладнання і підключених пристроїв. Основні виробники BIOS: AMI (American Megatrends), Award Software і Phoenix Technologies.


При запуску комп’ютера BIOS проводить перевірку критично важливих компонентів системи – POST, тобто Power-on Self-test. Якщо виявиться несправність або яка-небудь проблема, BIOS видасть інформацію у вигляді повідомлення або, що частіше, подасть звуковий сигнал. Якщо все в порядку, швидше за все, ви почуєте 1 короткий сигнал, і завантаження продовжиться.
Чем UEFI лучше обычного BIOS и каковы отличия

Знайомство з UEFI
Чем UEFI лучше обычного BIOS и каковы отличия

Unified Extensible Firmware Interface – стандартизований розширюваний інтерфейс вбудованого програмного забезпечення. Інтерфейс-підкладка між компонентами комп’ютера і операційною системою. По суті той же BIOS, тільки дещо покращений. Робить все те ж саме, що і стандартний BIOS, тобто проводить перевірку, ініціалізує обладнання, шукає завантажувач і передає управління ОС. Також наділений рядом нововведень, про це трохи нижче.
Чем UEFI лучше обычного BIOS и каковы отличия

Основні перевага UEFI перед BIOS:
1) Часу на завантаження йде значно менше, що досягається за допомогою паралельної ініціалізації, на відміну від BIOS, який ініціалізує всі компоненти послідовно. Схему завантаження ви можете побачити на схемі, наведеній нижче. Примітно і те, що операційна система зможе використовувати драйвер uefi, а не завантажувати свої власні. Наприклад, якщо ви невибагливі до графічної підсистеми, то можете не скачувати, а отже і не встановлювати нові драйвери, а використовувати драйвери, пропоновані UEFI.
Чем UEFI лучше обычного BIOS и каковы отличия

2) Ще одна важлива перевага полягає в тому, що можна робити завантаження з дисків об’ємом більше 2 Тб. Справа в тому, що BIOS для завантаження використовував MBR (Main Boot Record) – mbr, яка може адресувати 2 Тб простору, UEFI ж використовує GPT (Guid Partition Table) – це інший стандарт формату розміщення розділів на фізичному жорсткому диску, який дозволяє адресувати цілих 9 ЗБ (Зеттабайт).
3) UEFI також обзавівся графічним інтерфейсом з підтримкою миші, для кого це плюс, а для кого і мінус. З’явилися деякі вбудовані програми, наприклад, браузер. Таким чином, uefi став представляти не тільки інтерфейс між операційною системою і апаратними компонентами, але і якусь подобу Live CD.
4) Підтримка криптографії та інших методів захисту. З цього приводу багато нюансів, вдаватися в подробиці не будемо.
Чогось кардинально нового не є, деякі поліпшення і доопрацювання, але поступово uefi повністю замінить собою bios.

джерело