Знайдена планета, схожа на Землю

11-19-2018

Екзопланета класу суперземель, що обертається навколо зірки Барнарда (найближчої до Сонця одиночної зірки, найшвидшої зірки на нічному небі) і знаходиться в шести світлових роках від нас, отримала назву Barnard’s Star B (зірка Барнарда b). Хочемо порекомендувати почитати про новини космосу здесь
Її маса перевищує земну приблизно в 3,2 рази; температура на поверхні Barnard’s Star b — приблизно -170 градусів Цельсія: це робить планету не дуже вдалим кандидатом для пошуків позаземного життя.

Міжнародна група вчених виявила екзопланету за допомогою величезного масиву даних, зібраного сім’ю передовими інструментами (у тому числі спектрографом Європейської південної обсерваторії HARPS) на телескопах в різних частинах світу і охоплює 20 років спостережень.

Дослідники шукали найдрібніші зміни в спектрі випромінювання зірки, які могли б вказувати на коливання її траєкторії, викликані впливом гравітації великої кам’янистої планети. Дані ледь вловимі зміни — з використанням існуючих наукових інструментів — можуть бути зареєстровані з великою точністю.

«Після дуже ретельного аналізу ми на 99 відсотків впевнені, що планета там дійсно є, — відзначає провідний вчений дослідження Ігнація Рібас. — Втім, ми продовжимо спостерігати за быстродвижущейся зіркою, щоб виключити можливі, але малоймовірні, природні коливання в зоряній яскравості, які б могли бути помилково прийняті за спричинені планетою».

Barnard’s Star B є другою найближчою до Сонця екзопланетою. Першою вважається Проксима Центавра b, що обертається навколо Проксіми Центавра і знаходиться від нас приблизно в чотирьох світлових роках. Barnard’s Star b звертається навколо батьківської зірки за 233 дня, знаходячись від неї не відстані, становлять всього 0,4 відсотка відстані, що розділяє Землю і Сонце.

Незважаючи на це, екзопланета отримує всього два відсотки енергії, одержуваної нашою планетою від Сонця: таке розходження пов’язане з тим, що зірка Барнарда (як і Проксима Центавра) — червоний карлик (у порівнянні з такими зірками, як наше Сонце, червоні карлики відносно невеликі і холодні світила). Раніше вчені заявляли, що концентрація кисню в дуже солоних водах під поверхнею Марса може бути достатньо високою для того, щоб там могли існувати аеробні мікроорганізми.