Жорсткий диск

783

Що таке жорсткий диск?
HDD (Hard Disk Drive), вінчестер, гвинт, жорсткий диск, жорсткий – ось невеликий перелік слів, якими його називають. Це пристрій, який постійно записує інформацію і має функцію перезапису.
На ньому зберігається вся інформація, включаючи операційну систему. Саме на нього Ви встановлюєте, записуєте і перезаписується всі файли в комп’ютері.

Як побачити жорсткий диск?
Якщо увійти в Мій комп’ютер, то Ви побачите локальні диски – це і є жорсткий диск. Точніше це трохи неправильно. Якщо у Вас один локальний диск, це ще може означати що він і є жорсткий диск. Але якщо у Вас більше одного локального, то це зовсім не означає, що і жорстких дисків у Вас стільки ж. Просто жорсткий диск було поділене на локальні.

Ну а зовні жорсткий диск виглядає так:

Якими бувають жорсткі диски?
Вони поділяються насамперед на Зовнішні та Внутрішні.

Зовнішній жорсткий диск – це переносний, портативний жорсткий диск, укладений у спеціальний бокс для зручного перенесення:
Жесткий диск

Відрізняються як за обсягом так і інтерфейсом підключення. Якщо з першим пунктом зрозуміло, то інтерфейс підключення у них один – USB. Ось тільки зараз все більше випускають з інтерфейсом USB 3.0 які в кілька разів швидше (заявлено в 10, але на ділі менше) ніж застаріваючий 2.0. Відрізняється 3.0 своїм роз’ємом синього кольору.

Внутрішній жорсткий диск – це той, який знаходиться в компі. Все логічно. Внутрішні ЖД (жорсткий диск) діляться для ПК (Персонального комп’ютера) і ноутбука.
Відмінність у них в основному в розмірах.
Для ПК це 3,55 дюймів, для ноутбука 2,5 дюймів.
Ще є 1,8 , але про це нижче.

Пристрій жорстких дисків.
Інформація в ЗД записується на спеціальні магнітні диски. Якщо зняти кришку відкрутивши болти, можна побачити таку картину:
Жесткий диск

ці кругляшки і є магнітні диски, на яких знаходиться інформація. Її зчитує спеціальний шпиндель, який знаходиться зверху.

Зараз стали все більше випускати ЖД за іншою технологією – використовуючи плату. Такі диски більш довговічні як в плані експлуатації, так і в разі механічних пошкоджень (адже у них немає ніяких рухомих елементів) і мають велику швидкість читання і запису. Так само до переваг можна віднести: безшумність, температурні якості, мале енергоспоживання, вага і розмір. Вони мають назву твердотільних SSD накопичувачів і мають форм-фактор 1,8 дюймів.
Бувають як внутрішні:
Жесткий диск

так і зовнішні:
Жесткий диск

Такі диски (внутрішні) використовують для установки на них операційної системи. Це правильний підхід. З них вона буде завантажуватися набагато швидше, та й всі процеси копіювання, записи, установки та іншої роботи в цілому так само будуть швидше в порівнянні зі звичайним ЖД.
З мінусів можна виділити два основних фактори – це ціна (від 200$ до 800$) і об’єм пам’яті. Поки що терабайтні SSD не випускають. А ціна безпосередньо залежить від обсягу. Ну для ОС багато і не потрібно.

Але зараз починають випускати нові варіанти ЖД отримали все краще від інших – це гібридні жорсткі диски:
Жесткий диск

Вони дозволяють швидко здійснювати операції, але мають великий об’єм пам’яті і порівняно невисоку ціну (500 Гб магнітного диска + 60 Гб флеш-пам’яті SSD = 350$).

Як дізнатися, який жорсткий диск встановлений на комп’ютері?
Заходимо в Диспетчер пристроїв і дивимося.
ПКМ на Моєму комп’ютері – Властивості – Диспетчер пристроїв

Жесткий диск

Якими характеристиками має жорсткий диск? Як вибрати жорсткий диск?
При виборі ЖД потрібно звертати увагу на наступні показники:

Інтерфейс підключення і роз’єми. Бувають SATA і IDE. Перші більш поширені, другі вже відходять у минуле. SATA бувають різної швидкості обігу: SATA I (до 1,5 Гбіт/с), SATA II(до 3 Гбіт/с), SATA III(6 Гбіт/с). При виборі потрібно знати які роз’єми у Вас на материнській платі, щоб потім не було конфузу. Про це Ви можете почитати в статті Що таке материнська плата. Як влаштований системний блок .

Обсяг – скільки пам’яті буде містяться в Вашому диску. Тут слід виходити з Ваших переваг і дивитися вперед, тому що дуже часто пам’яті просто не вистачає і доводиться щось видаляти. Рекомендую почитати статтю Як створити на диску в якій описано про обсяг диску. щоб потім не були здивовані від того, що купили диск об’ємом 500 Гб, а на ділі виявилося 465 Гб.
Хорошим варіантом буде взяти 2-3 ЖД об’ємом 500 Гб. – 1 Тб. Або один на 2 Тб. але тут слід врахувати, що коли він поламається, то не тільки ОС вийде з ладу, а так само абсолютно всі дані на локальних дисках.
Якщо у Вас буде кілька ЗАЛІЗНИЧНИХ, то такої проблеми можна уникнути.

Швидкість – отримання доступу до інформації. Виходить шляхом обертання магнітних дисків. Ця шкала коливається від 4,5 тисяч оборотів в хвилину до 10 тисяч. Чим менше ця цифра, тим диск буде менше шуміти, споживати енергію, виділяти тепло і швидкість отримання інформації. Зазвичай зупиняють вибір на 5400 і 7200. Таких диски досі популярні.
Для зберігання інформації можна вибрати 5400, а для ОС і програм – 7200.

Виробник – фірма, що випускає ЖД. Тут дуже багато суперечок. Я особисто вважаю, що у будь-якого виробника є відсоток браку. Просто у когось він більше, а в кого менше. Найбільш популярними виробниками жорстких дисків донині є Western Digital, Seagate і Hitachi.

Рекомендую також почитати статтю Продовжуємо термін служби жорсткого диска.