Зарезервований під систему – навіщо потрібен?

352

Якщо Ви вперше (а може і не раз) встановлювали Windows, то при розбитті та форматування розділів на жорсткому диску на початковому етапі, Ви помічали, що Windows створює спеціальний розділ, в який не можна ставити Windows. Він називається Зарезервований під систему (System Reserved) і займає відразу декілька мегабайт даних. Я вже писав побіжно про цей розділ в деяких статтях, але зараз більш детально зупинимося на ньому і розберемося для чого і чому він потрібен системі.

Для тих, хто не пам’ятає про що я показую скріншот:

За що відповідає розділ зарезервований для системи?

Він відповідає за пару найбільш важливих функцій:

1) менеджер Для завантаження даних і дані конфігурації завантаження.
При завантаженні Windows, цей самий Менеджер завантаження звертається до файлу BCD, який знаходиться в цьому самому зарезервованому “сховище”. У цьому файлі прописані дані конфігурації завантаження, які контролюють запуск системи. Тобто якщо б його не було, то система б не зрозуміла як взагалі спочатку завантажуватися і звідки.

Стаття в тему: Вибір операційної системи при завантаженні

2) Зберігання файлів для запуску технології BitLocker. Детальніше можете почитати в статті Як зашифрувати диски з допомогою технології BitLocker?. Коротко лише напишу, що якщо захочете зашифрувати дані на жорсткому диску, то потрібні дані вже будуть у цьому розділі.

Для чого потрібен Зарезервований під систему розділ розібралися. Тепер відповім на деякі додаткові питання, що стосуються його.

Коли Windows створює розділ для системи?

На це питання я відповів вже на самому початку статті в принципі, але повторюся.
Коли Ви встановлюєте систему, то при початку розбивки диска, менеджер поділу жорстких дисків в інсталяторі Windows видасть запит на створення розділу в нерозподіленому місце на жорсткому диску:
Зарезервированный под систему - зачем нужен?

Для Windows 7 (сімки) він займає 100 Mb, а для Windows 8 (вісімки) близько 350 мегабайт.

Можна видалити розділ жорсткого диска зарезервований під систему?

В принципі можна, але навіщо? Місце, займане їм не так вже суттєво. 100 або 350 мегабайт Вам особливо не потрібно. Адже зараз більшість дисків, які ставлять на комп’ютери, що мають об’єм від 320 Гб. Ви навіть не побачите цей розділ, якщо зайдете в “Мій комп’ютер”. Його можна побачити лише коли будите працювати зі спеціальними програмами для жорстких дисків. Але в будь-якому випадку варто пам’ятати, що видаляти розділ “Зарезервовано під систему” не можна коли система вже встановлена і працює. Інакше Windows не запуститися, т. к. я вже писав, що в цьому розділі знаходиться завантажувач.
Єдине що може бути правильним – це не допустити створення при установці Windows, але для цього Вам доведеться залишити один локальний диск. Для цього вам необхідно встановити систему на жорсткий диск, не входячи в утиліту для розбивки системи. Просто погодилися на всі умови, які пропонуються у момент установки. Системі не представиться можливим створити спеціальний розділ, а всі завантажувальні файли будуть поміщені на тому ж самому диску, де знаходиться папка Windows.
Можна а тому вікні, яке показано на останньому скріншоті натиснути кнопку “Скасування” і розбивати диски в принципі, але все ж я (і корпорація Microsoft настійно не рекомендую обходити таким чином розбиття диска і поміщати завантажувач в один диск з системою. Краще вже робити так, як хоче сама система і створити розділ “Зарезервовано під систему” звичайним методом.