Як зашифрувати диски з допомогою технології BitLocker?

569

У Windows Vista, Windows 7 і Windows 8 Pro версій і вище розробники створили спеціальну технологію для шифрування вмісту логічних розділів на жорстких дисках всіх видів, зовнішніх дисках і USB-флешках – BitLocker.
Для чого вона потрібна? Якщо запустити BitLocker, всі файли знаходяться на диску, будуть шифруватися. Шифрування відбувається прозоро, тобто вам не потрібно щоразу вводити пароль при збереженні файлу – система все робить автоматично і непомітно. Однак як тільки ви вимкніть цей диск, то при наступному включенні потрібно спеціальний ключ (спеціальна смарт-карта, флешка або пароль) для доступу до нього. Тобто якщо ви випадково втратите ноутбук, то прочитати вміст зашифрованого диска на ньому не вийде, навіть якщо ви витягнете цей жорсткий диск з цього ноутбука і спробуєте його прочитати на іншому комп’ютері. Ключ шифрування має таку довжину, що час на перебір всіх можливих комбінацій для підбору правильного варіанту на самих потужних комп’ютерах буде вимірюватися десятиліттями. Звичайно, пароль можна вивідати під тортурами або вкрасти заздалегідь, але якщо флешка була втрачена випадково, або її вкрали, не знаючи, що вона зашифрована, то прочитати її буде неможливо.

Налаштування шифрування BitLocker на прикладі Windows 8: шифрування системного диск і шифрування флешок і зовнішніх USB-дисків.
Шифрування системного диска
Вимогою для роботи BitLocker для шифрування логічного диска, на якому встановлена операційна система Windows, є наявність незашифрованого завантажувального розділу: система повинна все ж звідкись запускатися. Якщо правильно встановлювати Windows 8/7, то при установці створюються два розділу – невидимий розділ для завантажувального сектора і файлів ініціалізації і основний розділ, на якому зберігаються всі файли. Перший як раз і є таким розділом, який шифрувати не потрібно. А ось другий розділ, в якому знаходяться всі файли, підлягає шифруванню.

Щоб перевірити, чи є у вас ці розділи, відкрийте Управління комп’ютером


перейдіть в розділ Запам’ятовуючі пристрої – Управління дисками.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

На скріншоті розділ, створений для завантаження системи, позначений як SYSTEM RESERVED. Якщо він є, то ви сміливо можете використовувати систему для шифрування BitLocker логічного диска, на якому встановлена Windows.
Для цього зайдіть в Windows з правами адміністратора, відкрийте Панель управління
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

відкрийте розділ Система й безпека
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

увійдіть в розділ Шифрування диска BitLocker.
Ви побачите в ньому всі диски, які можна зашифрувати. Клікніть по посиланню Включити BitLocker.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Налаштування шаблонів політики безпеки
У цьому місці ви можете отримати повідомлення про те, що шифрування диска неможливо до тих пір, поки будуть налаштовані шаблони політики безпеки.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Справа в тому, що для запуску BitLocker потрібно системі вирішити цю операцію – це може зробити тільки адміністратор і тільки власними руками. Зробити це набагато простіше, ніж здається після прочитання незрозумілих повідомлень.

Відкрийте Провідник windows, натисніть Win + R – відкриється рядок введення.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Введіть в неї і виконайте:

gpedit.msc

Відкриється Редактор локальної групової політики. Перейдіть у розділ
Адміністративні шаблони
– Компоненти Windows
— Цей параметр політики дозволяє вибрати шифрування диска BitLocker
— Диски операційної системи
—- Цей параметр політики дозволяє налаштувати вимога додаткової перевірки автентичності при запуску.

Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Встановіть значення параметра Включено.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Після цього збережіть всі значення і поверніться в Панель управління – можете запускати шифрування диска BitLocker.

Створення ключа та його збереження

Вам на вибір система запропонує два варіанти ключа: пароль і флешка.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

При використанні флешки ви зможете скористатися жорстким диском тільки в тому випадку, якщо зміните цю флешку – на ній буде записаний в зашифрованому вигляді ключ. При використанні пароля вам потрібно буде вводити кожен раз, коли буде відбуватися звернення до зашифрованого розділу на цьому диску. У випадку з системним логічним диском комп’ютера пароль буде потрібний при холодної (з нуля) завантаженні або повному рестарті, або при спробі прочитати вміст логічного диска на іншому комп’ютері. Щоб уникнути якихось підводних каменів пароль придумувати, використовуючи англійські літери та цифри.

Після створення ключа вам буде запропоновано зберегти інформацію для відновлення доступу в разі його втрати: ви можете зберегти спеціальний код в текстовому файлі, зберегти його на флешці, зберегти його в облікового запису Microsoft, або роздрукувати.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Зверніть увагу, що зберігається не сам ключ, а спеціальний код, необхідний для процедури відновлення доступу.

В подальшому ви можете ще раз зберегти цей код або змінити пароль доступу, перейшовши в розділ BitLocker в Панелі керування або безпосередньо через властивості диска.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Шифрування USB-дисків та флешок
Ви так само можете шифрувати і зовнішні USB-диски і флешки – ця функція вперше з’явилася в Windows 7 під назвою BitLocker To Go. Процедура така ж: ви придумуєте пароль і зберігає код відновлення.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Коли ви будете монтувати USB-диск (приєднувати до комп’ютера), або спробуєте його розблокувати, система запитає у вас пароль.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Якщо ви не хочете щоразу вводити пароль, так як впевнені в безпеці при роботі на комп’ютері, то можете в додаткових параметрах при розблокуванні вказати, що довіряєте цього комп’ютера – в цьому випадку пароль буде вводитися автоматично, до тих пір, поки ви не скасуєте налаштування довіри. Зверніть увагу, що на іншому комп’ютері система у вас попросить ввести пароль, так як налаштування довіри на кожному комп’ютері діє незалежно.
Как зашифровать диски с помощью технологии BitLocker?

Після того, як ви попрацювали з USB-диском, размонтіруйте його, або просто просто від’єднавши, або через меню безпечного вилучення, і зашифрований диск буде захищений від несанкціонованого доступу.

Два способи шифрування

BitLocker при шифруванні пропонує два способи, які мають однаковий результат, але різний час виконання: ви можете зашифрувати тільки зайняте інформацією місце, пропустивши обробку порожнього простору, або пройтися по диску повністю, защифровав весь простір логічного розділу, включаючи і не зайняте. Перше відбувається швидше, проте залишається можливість відновлення інформації з порожнього місця. Справа в тому, що за допомогою спеціальних програм можна відновлювати інформацію, навіть якщо вона була видалена з Кошика, і навіть якщо диск був відформатований. Звичайно, практично це виконати важко, але теоретична можливість все одно є, якщо ви не використовуєте для видалення спеціальні утиліти, видаляють інформацію безповоротно. При шифруванні всього логічного диска буде шифруватися і місце, позначене як порожнє, і можливості відновлення інформації з нього навіть за допомогою спеціальних утиліт вже не буде. Цей спосіб абсолютно надійний, але більш повільний.

При шифрування диска бажано не вимикати комп’ютер. На шифрування 300 гігабайт у мене пішло приблизно 40 хвилин. Що буде, якщо раптово відключилася харчування? Не знаю, не перевіряв, але в інтернеті пишуть, що нічого страшного не відбудеться – треба буде просто почати шифрування заново.

Висновок

Таким чином, якщо ви постійно користуєтеся флешкою, на якій зберігайте важливу інформацію, то за допомогою BitLocker можете захистити себе від потрапляння важливої інформації в чужі руки. Так само можна захистити інформацію і на жорстких дисках комп’ютера, включаючи і системні – досить вимкнути комп’ютер і інформація на дисках стане недоступною для сторонніх. Використання BitLocker після налаштування шаблонів політики безпеки не викликає ніяких труднощів навіть у непідготовлених користувачів, якого або гальмування при роботі з зашифрованими дисками я не помітив.

Інформація про BitLocker на сайті Microsoft

джерело