ЯК ВИКОНАТИ РЕМОНТ МАТЕРИНСЬКОЇ ПЛАТИ КОМП’ЮТЕРА

3-31-2018

Сьогодні у нас практичне заняття, і ми будемо займатися цікавою справою – ремонтом материнської плати комп’ютера. Зрозуміло, цю плату можна просто замінити, і часто так і робиться. Але, коли вдається оживити отказавшую «залізяку», відчуваєш, як казав один відомий діяч, «почуття глибокого задоволення». Рекомендую замовити компьютерная помощь некрасовка

Ця стаття для тих, хто хоче копнути трохи глибше. Ми розглянемо найбільш часто зустрічається несправність, яка, на щастя, усувається досить просто.

У будь-якому випадку, складні випадки залишимо професіоналам з їх паяльними станціями, діагностичними платами та іншим складним обладнанням.
Сподіваюся, ви вже навчилися поводитися з паяльником, цифровим мультиметром, і перевіряти польові транзистори.Пропоную почитати про ремонт ноутбуков кузьминки

МАТЕРИНСЬКА ПЛАТА КОМП’ЮТЕРА
Материнська плата компьютераМатеринская плата – це основна і найбільш складно влаштована частина комп’ютера, що представляє собою пластину з ізоляційного матеріалу з мідними провідниками і напаяними на них деталями і роз’ємами.

Невблаганний закон техніки свідчить — чим вище складність, тим нижче надійність.

Монтаж материнських плат виробляється за допомогою автоматизованих ліній («на коліні» такий складний виріб не зробиш) з вихідним контролем і тестуванням.

Незважаючи на всі технічні та технологічні хитрощі, існує певна ймовірність виходу їх з ладу. Відмова може бути після декількох років роботи (внаслідок старіння елементів), або з-за недбалого поводження (зокрема, із-за непомірного розгону), або внаслідок інших причин.

НЕСПРАВНІ КОНДЕНСАТОРИ
Несправні конденсаторыПожалуй, найбільш часта причина збоїв або відмов материнських плат викликана виходом з ладу конденсаторів низьковольтного сильноточного джерела живлення ядра процесора.

Ці конденсатори працюють у важкому режимі, і проявляється зазвичай така несправність після декількох місяців або років роботи.

Тяжкість режиму полягає в тому, що по ланцюгах джерела живлення протікають струми в десятки ампер.

Вихід з ладу конденсаторів можна визначити за зовнішнім виглядом. Вони здуваються, при цьому в самих запущених випадках верхня грань їх розкривається, і з них випливає електроліт. Як правило, ці конденсатори включені паралельно – для зменшення ESR (еквівалентного послідовного опору, ЕПС). Ви хочете запитати,

ЩО ТАКЕ ESR КОНДЕНСАТОРІВ?
ESR конденсатора складається з омічного опору висновків, контактних майданчиків, провідності електроліту і визначається матеріалами і технологією виробництва. При цьому, чим більше місткість, тим, воно, як правило, менше. Існують електролітичні конденсатори різних типів, які відрізняються (при одній і тій же ємності) величиною ЕРС.
Конденсатори, які застосовуються при виробництві материнських плат, мають знижений ESR і коштують дорожче звичайних.

З часом у конденсаторі протікають складні електрохімічні процеси, внутрішні контактні майданчики кородують, і ЕПС поступово зростає.

Воно являє собою омічний опір, тому згідно з законом Ома на ньому буде розсіюватися потужність, що призводить до нагрівання конденсатора (а також до посилення корозії і ще більшого його зростання).

Для зменшення сумарного ESR і ставлять кілька конденсаторів (іноді – більше 10) паралельно, а не один великий ємності.

При виході з ладу одного конденсатора сумарна ЕРС зростає, і решта конденсатори працюють у ще більш важкому режимі. Іншими словами, якщо здувся один конденсатор, то з часом роздуються все, включені паралельно з ним.

ПІДГОТОВКА ДО РЕМОНТУ МАТЕРИНСЬКОЇ ПЛАТИ
Жало паяльникаМы не будемо розглядати складних технологій заміни з використанням паяльних станцій, вакуумних відсмоктувачів – це доля сервісних центром і просунутих ремонтників.

Будемо використовувати звичайний вітчизняний паяльник потужністю 40 Вт, спиртоканифольный флюс, олов’яно-свинцевий припой і загострена дерев’яну паличку.

Жало паяльника треба заточити певним чином. Воно має бути такої ширини, щоб, по можливості, одночасно нагрівати обидва виведення.

Шприц з флюсом
Желательно мати або автотрансформатор ЛАТР з відводами і перемикачем для регулювання температури жала паяльника.

Спиртоканифольный флюс можна отримати, розчинивши порошкоподібну каніфоль в етиловому спирті 96 градусів.

ЗАМІНА КОНДЕНСАТОРІВ
Отже, треба змочити флюсом місця припаювання конденсатора, обхопити выпаиваемый конденсатор пальцями лівої руки і прогріти кілька секунд місця пайки (взявши при цьому паяльник в праву руку – якщо Ви правша). Потім, обережно похитуючи, необхідно обережно витягти конденсатор.

Якщо ширина жала не дозволяє нагріти обидва виведення відразу, можна нагрівати їх по одному, по черзі (і по черзі витягувати кожен на кілька міліметрів). Але в цьому випадку нагрівати їх доведеться не один раз! Зайвий нагрів материнської плати нам ні до чого.

Палички для очищення отворів від припояПереходные отвори на материнській платі металлизированы, тому у них залишається припій.

Видалити його можна загостреною дерев’яною паличкою. Можна використовувати палички-зубочистки або палички для чищення вух (якщо зняти з них ватні тампони).

Дерево там тверде і чудово підходить для наших цілей.

В крайньому випадку, можна використовувати сірник, якщо попередньо обпалити її кінець на жалі паяльника, щоб цей кінчик став твердішим.

Отже, треба знову нанести краплю флюсу на місця пайки, вставити кінчик дерев’яної палички або сірники в перехідний отвір, злегка натиснути на нього і прогріти з протилежного боку паяльником. Коли припій розплавиться, загострений кінчик палички здасться з протилежного боку. Перед припайкой нового конденсатора необхідно, природно, попередньо облудить його висновки.

ПЕРЕВІРТЕ І ПОЛЬОВІ ТРАНЗИСТОРИ!
Польові транзистори на материнській платеВыход з ладу конденсаторів може спричинити за собою і вихід польових транзисторів низьковольтного стабілізатора живлення.

При цьому їх висновки (особливо стік – витік) часто виявляються закороченными, що легко визначається тестером.

Як перевірити польові транзистори, розказано в статті про польових транзисторах. Щоб отримати достовірні результати, необхідно перед «прозвонкой» вийняти процесор з роз’єму.

Негідні транзистори слід замінити справними, використовуючи флюс і паяльник. При цьому може знадобитися демонтувати якісь деталі (зокрема, дроселі фільтра) для того, щоб отримати доступ до транзисторів.

Таким чином, якщо знадобилося замінити роздуті конденсатори на платі, треба демонтувати їх, очистивши перехідні отвори від припою. Потім треба перевірити польові транзистори низьковольтного стабілізатора і при необхідності замінити їх. Тільки після цього треба припаювати нові конденсатори.

Вимірювач ESRОтметим, що ЕПС не вимірюють звичайним цифровим тестером.

Воно може мати значення десятих або сотих часток Ома, що порівнянно (або навіть менше) з опором самих щупів і похибкою приладу.

Для цих цілей використовують спеціальні прилади – вимірювачі ESR. Існують прецезійні і дорогі прилади, а також прилади простіше, які вимірюють заодно і ємність конденсатора.

Звичайно, бувають і багато інші несправності, пов’язані з заміною мікросхем. Але це складні для діагностики і усунення види несправностей. Це доля сервісних центрів.

ПОМИЛКИ РЕМОНТУ МАТЕРИНСЬКОЇ ПЛАТИ
Розглянемо кілька типових помилок, які роблять початківці ремонтники. Уникайте цих «граблів».

Нагадуємо, що при ремонті материнської плати небажано використовувати паяльник більше 40 Вт. В іншому випадку можна перегріти місця пайки і необоротно пошкодити контактні майданчики і струмопровідні доріжки плати.

Жало паяльника повинна бути добре отформовано, і за цим потрібно постійно стежити. Справа в тому, що поступово мідь жала потихеньку розчиняється в припої. І на поверхні жала утворюються раковини. З-за цього приплив тепла до місця пайки погіршується.

Крім того, кострубата поверхню жала може легко пошкодити контактні майданчики і струмопровідні доріжки материнської плати.

Після випоювання несправних конденсаторів затекший припій з отворів потрібно видаляти тільки дерев’яною паличкою.

Металевими предметами робити цього не можна! Справа в тому, що материнська плата має кілька контактних шарів, а внутрішня металізація в отворах з’єднує ці шари.

Металеві предмети (скріпки, голки від шприца і т. д.) можуть пошкодити металізацію, і контакт між шарами зникне. Відновити його неможливо! Шанси на те, що материнська плата нормально запрацює після такого ремонту, зменшуються.

Деякі ремонтники висвердлюють затекший в отвори припій тонким свердлом. У цьому випадку пошкодити металізацію ще легше. Ніколи так не робіть!

Іноді замість спеціальних конденсаторів (з малим ESR) беруть звичайні, подешевше. Як ви думаєте, що буде в цьому випадку?

Конденсатори для материнської платыПравильно, вони дуже швидко вийдуть з ладу.

Підвищений ESR призведе до того, що вони будуть сильніше грітися, і швидше деградують.

Або материнська плата взагалі не заведеться.

Спеціальні конденсатори бувають декількох типів – від дорогих до дешевих.

Якщо ваша плата пропрацювала вже кілька років, то, мабуть, немає сенсу використовувати дорогі. Адже скоро ви або зробите апгрейд, або змініть комп’ютер. В цьому випадку можна використовувати, наприклад, конденсатори CapXon. Вони недорогі і середньої якості.

При їх установці можна розраховувати на те, що плата ще рік-два попрацює. А за сприятливих умов – і більше.

Іноді при заміні конденсаторів діють за принципом «чим більше, тим краще». Або коли немає потрібної ємності конденсаторів, беруть з ємністю побільше, щоб «вже точно вистачило». Робити цього не слід. Потрібно ставити конденсатори саме тієї ємності, яка була!

Встановлення конденсаторів більшої ємності призведе до того, що низьковольтний стабілізатор ядра процесора (саме там найчастіше виходять з ладу конденсатори) буде ще працювати в ще більш важкому режимі. Імпульси струму через польові транзистори-ключі будуть більше, вони перегріються, і можуть вийти з ладу.