Як вибрати виту пару кабель

6-28-2021

Будучи постачальником кручений пари, в спілкуванні з нашими клієнтами, ми часто стикаємося з питаннями, пов’язаними з особливостями конструкції, відмінністю категорій або способами обтиску і підключення даного типу кабелю.  Безумовно, вибираючи яку виту пару купити, враховуючи велику різноманітність варіантів, хочеться бути впевненим у правильності вибору, не ризикуючи придбати не те, і звичайно не переплативши без потреби.Також хочемо порекомендувати , тут найкраща цена на витую пару  на сайті .

У даній статті ми вирішили відповісти на найбільш часто зустрічаються питання, що виникають при виборі кручений пари.

Перша асоціація, що виникає при словосполученні «кручена пара» це звичайно кабель для інтернету. Саме цей тип кабелю в основному використовується для комп’ютерних мереж. Насправді, якщо потрібно підключити, наприклад, комп’ютер або ноут до роутера, немає особливого сенсу розбиратися в тонкощах кручений пари, є просте готове рішення – патч корд – обтиснутий з двох сторін шматок дроту стандартної довжини від 1 до 25 метрів, зазвичай utp 5e категорії, і найчастіше цього достатньо. Але якщо завдання виходить за рамки стандартів, підійти до вибору кручений пари варто більш детально.

Отже, чим відрізняється кручена пара? правильна відповідь, як правильно вибрати кручену пару, і яка кручена пара краще підійде, залежить від того, де і в яких умовах буде використовуватися кабель, і яка швидкість передачі даних очікується в побудованій системі. Розберемо по порядку.

Категорії кабелю кручена пара.

На даний момент, згідно з міжнародними стандартами, існує 7 категорій кручений пари (в розробці 8я). На практиці використовуються тільки деякі з них-3, 5, 5е і 6. Чим же відрізняються категорії кручений пари? різниця між ними, в ширині смуги частот і відповідно в швидкості передачі даних, чим вище категорія, тим з більшою швидкістю кабель здатний передавати дані.

Категорія

Смуга частот, гц

Застосування

Підтримка стандартів: 10base-t, 100base-t ethernet.використовується при побудові телефонних і локальних мереж, підтримує максимальну швидкість передачі даних до 10 мбіт/с за стандартом 10base-t і до 100 мбіт/с за стандартом 100base-t4 відповідно.

Підтримка стандартів: fast ethernet (100base-tx), gigabit ethernet (1000base-t).використовується для локальних мереж 10base-t, 100base-tx і 1000base-t, підтримує максимальну швидкість передачі даних до 1000 мбіт/с для 4-х парної кручений пари.

Підтримка стандартів: fast ethernet (100base-tx), gigabit ethernet (1000base-t).вдосконалена категорія 5. Відрізняється більш низькою вартість і меншою товщиною.відповідає маркуванню awg-24 (перетин жили кручений пари близько 0.5 мм)

Підтримка стандартів: 10 gigabit ethernet (10gbase-t).підтримує швидкість передачі даних до 10 гбіт / с. Відповідає маркуванню awg 23 і вище (перетин жили кручений пари 0.57+ мм)

Як видно з таблиці, зі швидкістю передачі даних все цілком однозначно. Досить 1 гбіт/с – використовуємо категорію 5е, хочемо отримати більше швидкості – без 6й категорії не обійтися. Але не варто забувати, велике значення має на яку відстань прокладається кручена пара. Стандарти категорій розраховані на відстань до 100м. При збільшення довжини прокладки кручений пари неминучі втрати через загасання, і як наслідок-деяке зменшення швидкості.

Типи кабелю кручена пара.

Необхідністю введення типів кручений пари стала відмінність у внутрішній конструкції, яка в свою чергу була викликана необхідність захистити передається сигнал від електромагнітного випромінювання, і втрат даних, яке воно викликає при впливі на кручену пару.

Існує досить багато типів кручений пари, що відрізняються послідовністю і кількістю захисних шарів, ми розглянемо три основних, інші – їх варіації.

Utp, ftp і sftp-так звучать основні типи. “tp «в абревіатурах це власне» кручена пара” англійською – twisted pair. Перші літери вказують на шари захисту від електромагнітного впливу:

U-unshielded – без екрану, свиті попарно провідники кручений пари покриті тільки зовнішньою ізоляцією.

F-foil-фольга, між провідниками і зовнішньою ізоляцією присутній шар фольги, зазвичай алюмінієвої.

S-screen-екран, присутня металева обплетення – найнадійніший шар захисту від перешкод.

В результаті поєднуючи варіанти екранів отримуємо всі можливі типи. Найпопулярніші з яких – utp – не екранована кручена пара, ftp – екранована фольгою кручена пара і sftp-кручена пара з екраном з фольги і металевої обплетення.

Розібралися, екранування, обплетення, але що ж це означає на практиці? можна навести складні технічні дані досліджень електромагнітного впливу на типи кручений пари для стандартних протоколів, що проводяться, наприклад, ibm. Але насправді все зводиться до досить зрозумілої картини:

1. Вита пара sftp показує максимальний захист від зовнішнього електромагнітного впливу. Втрати практично нульові. З чого робимо висновки, що для протяжних магістральних каналів, навіть в умовах сильного електромагнітного випромінювання sftp дозволяє зберегти високу якість сигналу.

2. Вита пара ftp за рахунок фольги може захистити сигнал від не значних перешкод при не високій напрузі. При більш сильному випромінюванні ftp лише трохи краще повністю неекранованого utp.

3. Utp кручена пара може застосовуватися при відсутності випромінювання і на не великих відстанях.

Стає зрозуміло чому патч корди в основному роблять з кручений пари utp. Короткий провід, використовується в житлових приміщеннях і офісах для комп’ютерної техніки, сильного електромагнітного випромінювання по ідеї там бути не повинно, так що все правильно. Але якщо завдання прокласти кручену пару грунтовно і надовго, присутність екранування все-таки варто розглянути, як більш надійний варіант.

Вид монтажу.

В даному питанні все абсолютно прозоро. Залежно від виду монтажу, кручена пара відрізняється тільки зовнішньою ізоляцією, і варіантів все два.

1. Якщо кручена пара прокладається всередині приміщення, зовнішня ізоляція повинні бути з полівінілхлориду (пвх). Пвх стійкий до лугів, розчинників, мінеральних масел і багатьох кислот. Не підтримує горіння. Але має малу морозостійкість і не любить ультрафіолет.

2. На противагу, якщо кручена пара прокладається зовні приміщення, зовнішня ізоляція повинна бути з поліетилену (пе). Перевагою поліетилену як зовнішньої ізоляції служать стійкість до морозу і ультрафіолетового випромінювання, велика міцність і ударостійкість. При прокладці на великі відстані, з кріпленням між віддаленими опорами, щоб уникнути зайвого провисання поліетиленова оболонка додатково може бути посилена сталевий жилою або тросом.

Матеріал провідників.

Категорії кручений пари розроблені для провідників з міді. У прагненні здешевити, кручену пару так само роблять з провідниками з біметалу – сса – обмідненого алюмінію. На коротких відстанях ця заміна не має помітного впливу. Але при прокладці на довгі відстані в зв’язку з великим опором, загасання збільшується, а разом з ним і втрати сигналу. Крім того, сса менш довговічний ніж мідь.

Підсумок.

Ми розібрали всі основні особливості в тому, чим відрізняється між собою кручена пара різних типів і категорій, а також з яких матеріалів можуть складатися кожен з її елементів. Вибираючи, яка кручена пара краще підійде конкретно для вашого проекту, знаючи вимоги до технічних характеристик майбутньої системи, проаналізуйте 4 основні характеристики-очікувана максимальна швидкість передачі даних, необхідність захисту від електромагнітного впливу, місце прокладки кабелю і бажана довговічність побудованої мережі. Визначившись за цими параметрами, ви зможете правильно вибрати виту пару відповідну необхідним для вам даними.