Як правильно інвестувати

8-20-2021

 

Припустимо, у вас з’явилися вільні 100 тисяч рублів, які ви б хотіли інвестувати в акції або цінні папери. Перш ніж приступити до будь-яких дій, потрібно упевнитися, що ці гроші не знадобляться вам в найближчі кілька років.

1. Якщо фінансова подушка є, потрібно визначитися з терміном інвестування. Для розуміння: три роки на ринку інвестицій вважаються досить маленьким терміном. Краще відразу налаштовувати себе на термін п’ять і більше років. Також хочемо порекомендувати почитати про JKR company на сайті.

Якщо у вас вже є «фінансова подушка» і ви впевнені, що хочете направити гроші саме на інвестування, значить пора приступити до вивчення доступних інструментів, з яких і формується інвестиційний портфель.

Можна виділяти п’ять основних інструментів: банківські депозити, облігації, акції, нерухомість і золото. У кожного з них є свій рівень прибутковості-іншими словами, гроші, які може принести інвестиція в інструмент, а також рівень ризику-ймовірність розвитку непередбачених ситуацій, які можуть вплинути на прибутковість.

Наприклад, банківський депозит, на якому зберігається «фінансова подушка», відрізняються низькими ризиками і низькою прибутковістю. Імовірність того, що банк не виконає свої зобов’язання з виплати відсотків, вкрай низька. При цьому рівень прибутковості за вкладами часто покриває лише поточну інфляцію.

Простіше кажучи, зберігати всі інвестиції на банківському вкладі безпечно, але не вигідно. Ефективніше використовувати депозит для зберігання тільки частини інвестицій — тоді це дозволить знизити ризикованість всього портфеля.

Інша частина інвестицій — наприклад, облігації, акції та нерухомість, – може забезпечити більшу прибутковістю, але з більш високим ризиком. Завдання інвестора-розподілити гроші серед різних інструментів так, щоб отримати оптимальний баланс між ризиками, прибутковістю і тривалістю різних інструментів. Це і називається диверсифікація.

Облігації-позика під відсотки, який ви даєте компанії, державі або регіону. Облігації вигідні компаніям, так як дозволяють отримувати гроші на розвиток на більш вигідних умовах, ніж в банках. Для інвесторів облігації теж вигідні тим, що дають більший відсоток, ніж при зберіганні грошей в банках.

Основні ризики в облігаціях пов’язані з двома факторами: надійністю позичальника і ймовірністю зміною ключової ставки, що встановлюється центробанком. Коли ставка зростає, старі випуски облігацій падають в ціні. І навпаки, вартість паперів зростає, якщо ставка падає.

Наприклад, в грудні 2014 року центробанк за ніч підняв ключову ставку з 6,5 процентних пунктів до 17% річних. Слідом за цим банки збільшили відсотки за вкладами, щоб залучити більше вкладників. А тим, хто випускав облігації, довелося підвищити ставки за новими паперами, щоб витримати конкуренцію з банківськими вкладами. У підсумку прибутковість нових облігацій стала вище, а реальна прибутковість випущених раніше паперів — нижче.

Надійність позичальника пов’язана з його здатністю виконати зобов’язання в майбутньому. Молода активно розвивається компанія може запропонувати високий відсоток, при цьому не можна виключати ймовірність того, що підприємство зовсім збанкрутує.

1 найбільш яскравий приклад-облігації авіакомпанії “трансаеро”. У жовтні 2015 року вона не змогла виплатити дохід за паперами в строк і оголосила технічний дефолт. Технічний дефлот – це тільки початок, іноді буває, що це дійсно технічна процедура, після якої компанія все одно платить. “трансаеро” в підсумку була повністю банкрут.

На ринку можна зустріти облігації компаній з низьким кредитним рейтингом, але з дуже високими виплатами позичальникам. Такі облігації часто називають “сміттєвими” – вони непередбачувані, високоризикові, але разом з тим високоприбуткові. Це свого роду екстрим на фінансовому ринку.

Державні облігації, навпаки, відрізняються високою надійністю, але низьким відсотком — їх прибутковість порівнянна зі зберіганням грошей на банківському депозиті (але все одно буде вище).

При інвестуванні в облігації найкращим рішенням стане покупка цінних паперів від декількох емітентів – з різною ризикованістю і доходом. Наприклад, 30% державних облігацій, 40% облігацій надійних компаній і 30% облігацій з більшим доходом і більш високим ризиком. Такий портфель буде готовий до різних сценаріїв розвитку.

Акції — один з найпопулярніших способів інвестування. Купуючи акцію ви купуєте частину компанії і стаєте її співвласником-акціонером. Вартість акцій може бути будь — який-від кілька десятків рублів до декількох тисяч доларів. Тому почати інвестувати в акції можна практично з будь-якою сумою.

Акції приносять гроші двома способами. По-перше, можна продати акцію, коли її вартість на ринку збільшиться. По-друге, в деяких випадках можна отримувати дивіденди — це виплата частини прибутку компанії її акціонерам.

У акцій високий ризик, особливо якщо вкладати гроші в одну компанію або індустрію. Компанія може випустити невдалий продукт, вибрати неправильний напрямок розвитку, програти конкурентам і так далі. А може статися економічна криза і епідемія — як це відбувається прямо зараз.

Через ці та інші фактори вартість акцій постійно і помітно змінюється в ту чи іншу сторону-на фінансовому ринку такі коливання прийнято називати високою волатильністю. Однак успішні компанії все одно показують зростання на тривалих відрізках.

Наприклад, вартість акцій amazon протягом останнього місяця коливалася від $1700 до $2040. Але якщо подивитися в перспективі останніх п’яти років, їх вартість зросла майже в шість разів.

При високому ризику у акції може бути високий дохід. Інвестувавши в акції перспективної компанії на ранній стадії і вчасно продавши її через кілька років, можна отримати відчутний дохід від вкладених грошей.

При інвестуванні в акції важливо знову слідувати принципам диверсифікації і не вкладати всі гроші в одну компанію або сферу. Купивши акції apple, google і facebook можна опинитися в ситуації, коли криза в іт-галузі позначиться на падінні вартості всього портфеля.

Звучить як щось дороге, проте для інвестування в нерухомість не обов’язково самому купувати квартиру в споруджуваному будинку, щоб потім здавати її в оренду.

Можна розташовувати набагато меншими сумами, щоб придбати частку у фонді, який в свою чергу професійно займається інвестуванням в нерухомість. Такі фонди називають пайовими інвестиційними фондами.

Пай-це частка майна в цьому фонді, яку ви купуєте. Майном фонду розпоряджається керуюча компанія. Вона здає в оренду нерухомість, купує частки в організаціях, інвестує в будівництво — робить все, щоб вартість майна фонду збільшувалася, як і ціна паю.

Фонди зазвичай працюють відразу з декількома об’єктами на різних стадіях-наприклад, займаються переобладнанням декількох будівель для комерційного використання, або будівництвом різних житлових будинків, або розвивають промислові об’єкти.

Ризик у випадку з інвестиціями в нерухомість пов’язаний тим, що орендарі можуть виїхати, попит на комерційну нерухомість знизитися, а затребуваність житла в певному місті або навіть його районі помітно впасти.

Диверсифікація дозволяє знизити ці ризики. Наприклад, зараз зростає попит на складські приміщення для організації доставки продуктів, в той час як практично повністю відсутній попит на оренду приміщень для магазинів або кафе. Якщо портфель складається з різних типів об’єктів, він не буде так сильно вразливий в подібних кризових ситуаціях.

Ще один варіант інвестицій — золото. Воно не приносить гроші, по ньому не виплачуються відсотки або дивіденти, як у випадку з облігаціями, вкладами або акціями. Крім того, інвестиції в золото не потрапляють під закон про страхування вкладів.

Незважаючи на мінуси у цього інструменту є свої переваги. Золото – це «вічний ” актив. Він відрізняється стабільністю, довговічністю і ліквідністю — в будь-який момент можна продати золото, щоб вкласти гроші в інші інструменти.

Як окрема інвестиція золото не так привабливо. Але як частина портфеля воно відіграє роль захисного механізму в кризових ситуаціях-золото підвищує стабільність всього портфеля.

Крім того, інструмент можна використовувати і для того, щоб «перечекати» непередбачувані коливання на фінансовому ринку. В умовах невизначеності золото може зіграти роль надійного сейфа для зберігання грошей.

Головне не те, який інструмент вибрати. Головне – як розподілити інвестиції за цимиІнструмент. При складанні портфеля потрібно шукати баланс між прибутковістю і ризиком — щоб при настанні кризи в одному з напрямків ваші інвестиції продовжували показувати зростання.