Як писати новини

9-7-2021

Нам щодня трапляються сайти виробничих або комерційних компаній. На ресурсах зазвичай є розділи» статті «або»новини”. Якщо до першого варіанту зараз претензій немає, то з другим ситуація спірна.

Якщо ж перед вами постало завдання наповнення новинної колонки, прочитайте цю статтю до кінця і дізнаєтеся, як правильно писати новини для сайтів. Ваші новини стануть читати, а вам буде не соромно викласти їх в портфоліо. Також хочемо порекомендувати почитати найкращі новини Києва на сайті .

Що таке новина

Новина – текст, присвячений якій-небудь події, що виходить за рамки природного ходу життя. Актуальна для людей інформація, важлива для прийняття рішень.

Перед тим, як правильно писати новини, автору потрібно чітко розуміти, про що говорити, як, з якою метою.

 • про що-новини пишуть тільки про події, що відбулися. Щось сталося – про це написана новина. У цьому відмінність від інформаційної статті, коли можна писати про різні явища, предмети без прив’язки до часу.
 • як-новина повинна містити відповіді на 6 головних питань. До них ми ще повернемося.
 • з якою метою – об’єктивно розповісти про подію з тим чи іншим набором подробиць. Тільки на відміну від журналістики, тут можна і потрібно ненав’язливо рекламувати продукт/послугу.

Схема “перевернута піраміда»

«перевернута піраміда «

Схемою» перевернута піраміда” вже більше 100 років. Принцип був наступним: на початку тексту давати суть події, найбільш важливу інформацію, а далі – інші дані по порядку убування важливості.

Раніше друкарський текст набирали вручну. Якщо матеріал в обмежену площу газети не вміщався, останні пропозиції або навіть абзаци можна було викинути без втрати сенсу.

Чому схема «перевернута піраміда» ефективна сьогодні

Потреба в ручному наборі давно відпала, бо з’явилася комп’ютерна верстка. Але змінилися люди. Тепер ніхто не хоче читати довгі тексти і завдання автора – якомога швидше з перших рядків захопити увагу читача. Тому “перевернута піраміда” як і раніше залишається досить ефективною схемою написання новин.

У ритмі сучасного життя більшість людей не читають тексти, а пробігають публікації по діагоналі, скануючи заголовки. Але за допомогою піраміди автор може повідомити читачеві щось важливе, не змушуючи читати звістку текст до кінця.

Принцип “від головного до деталей” заснований на природному способі викладу деталей. Ви ж, напевно, повідомляючи одного про покупку автомобіля, почнете зі слів»я купив машину”. А вже потім назвете модель, параметри збірки і т.д. Так само і в новинах про вбивство леннона спочатку писали про подію, і тільки після цього згадували чепмена.

Для перевернутої піраміди простіше придумати ефективний заголовок. Написавши новину, ви виносите ключові моменти в перший абзац. Їх вже не доведеться збирати по крупицях. Досить лаконічно перефразувати перші рядки тексту і заголовок готовий.

Конструкція перевернутої піраміди детально

Будь-яка подія містить масу деталей і фактів. Безумовно, не всі вони рівнозначні. Одна частина завжди має принципове значення для розуміння картини, інша частина менш важлива.

Завдання автора розподілити їх за ступенем убування важливості. Розклавши дані по порядку, він легко приведе найбільш значущі, першими вказавши найголовніші. А потім, якщо захоче, всі інші, що доповнюють перший.

Така послідовність полегшує сприйняття. Подія, розбита на фрагменти, автору легше структурувати і дохідливо викласти в тексті.

Тепер потрібно згрупувати аспекти за важливістю. У тексті вони будуть розділені підзаголовками.

 • 1 ступінь важливості.
 • 2 ступінь а, 2 ступінь b, 2 ступінь c …
 • 3 ступінь а, 3 ступінь b, 3 ступінь c, 3 ступінь d …

Тобто, як бачите, ми будуємо не примітивну лінійну послідовність розповіді.

Як повідомити найважливіше спочатку

Повернемося до вже згаданих шести головних питань. Щоб написати змістовну новину, слід відповісти на наступні питання:

 • хто?
 • що?
 • де?
 • коли?
 • чому?
 • як?

Послідовність може змінюватися. Крім того, список часто доповнюють питаннями «ну і що?”, “кому це вигідно?«,» до чого це призведе«, ” звідки інформація?».

Фрагмент новини для прикладу

Новина може бути короткою або розширеною. Коротка замітка містить близько 1000 знаків і відповідає на 6 основних питань.

Розширена новина ділиться на 3 головні частини:

 • ядро-стоїть на початку матеріалу, містить головну інформацію;
 • деталі-подробиці про подію;
 • бекграунд – додаткова інформація для більш глибокого розуміння сенсу, наприклад, статистика або згадка схожої події.

Блоків з деталями і бекграундами може бути кілька і розташовуватися вони можуть де завгодно, тільки не на початку новини.