Вчені створили пам’ять, яка світиться кожною осередком в залежності від її стану — це розсуне горизонти оптоелектроніки

98

Японські вчені разом з колегами з тайваню створили осередок резистивної пам’яті reram, стан якої можна зчитувати одночасно електричними і оптичними сигналами. Створити компактний пристрій “два в одному” допоміг перовскит, шар якого як проводив електрони і утримував заряд, так і випромінював фотони. Подібна властивість дозволить збільшити продуктивність підсистеми пам’яті за рахунок поділу завдань і допоможе в технологіях шифрування.

Джерело зображення: kyushu university / ya-ju lee

В принципі створити осередок пам’яті для одночасного зберігання і передачі даних електричним способом і для сигналізації про стан осередку випромінюванням фотонів — це справа нехитра. Вчені з національного тайванського педагогічного університету і університету кюсю поставили перед собою мету створити таку комірку пам’яті у вигляді умовно монолітного пристрою, а не складеного — з світлодіодів і осередків пам’яті. Допомогти в цьому зміг перовскит у вигляді з’єднання броміду цезію-свинцю (cspbbr).

В результаті дослідження, про яке повідомляється у виданні nature communications, вийшла компактна комірка пам’яті reram, про стан якої повідомляється спалахами в реальному часі паралельно з операціями з пам’яттю. Більш того, використовуючи в шарі перовскиту квантові точки різного розміру, вченим вдалося забезпечити різнобарвну індикацію режимів запису і стирання (синю і зелену), фактично повторюючи спалахами процес роботи осередку з передачі даних.

Джерело зображення: kyushu university / ya-ju lee

Дублювання електричних сигналів в пам’яті оптичною індикацією в одному компактному пристрої відкриває можливість збільшення продуктивності роботи пам’яті reram за рахунок розпаралелювання частини процесів. У звичайній комірці пам’яті reram для її роботи необхідно вимірювати опір резистивного шару і робити ряд інших супутніх електричних вимірювань, від яких «пам’ять зі світловою індикацією» звільняється. Коли-небудь це може стати в нагоді, адже фотоніка стає важливою частиною нової електроніки.