Tod і neo – про поточний стан warcraft 3, баланс, патчі, ігрову мете, кіберспортивну сцену і esl pro tour

24

Причому: наведений нижче текст включає в себе не все, що було сказано під час ефіру. Нічого такого, що могло б серйозно спотворити сенс слів, ми не прибирали, але деякі епізоди або репліки (наприклад, в яких tod згадував деяких бійців мма, які говорять все безпосередньо і без обиняків) ми прибрали.

Хумани і баланс

tod: у мене зараз пригорає. Мені здається, що для хуманів всі матч-апи є досить складними. Кожен день мучуся. З одного боку, я дуже люблю цю гру. З іншого боку, я її зараз ненавиджу. У тому сенсі, що чим більше я граю, тим краще в ній розбираюся, тим краще бачу всі недоліки. Я ціную красу варкрафта, але мені боляче через те, як даремно пропадає потенціал гри.

І таке зараз з багатьма іграми. Я ще граю в pubg; можу сказати, що ця гра мене теж приводить в лють. У якийсь момент в pubg було більше гравців, ніж в dota або cs, але розробники ніяк це не використовували, нічого не робили, і в результаті розгубили значну частину аудиторії.

Якщо говорити про warcraft 3, то звичайно ж можна сказати, що reforged запороли, але зараз blizzard взагалі зникли з радарів. Від них не чути взагалі ні-чо-го. Ми навіть не знаємо, чи будуть ще оновлення балансу. І мене це теж розпалює. Адже я вкладаюся в цю гру, стримлю її кожен день. Я хочу, щоб гра існувала в своєму кращому вигляді, ну або хоча б близько до цього.

neo: сам я не те, щоб багато граю, але просто переглядаючи ігри можу зрозуміти, про що ти говориш. Я сам якось недавно під час трансляції говорив, що гра за хумана на 90% складається з страждань. Ясна річ, що хуман часто грає швидкий експанд, і природно, що через це у нього з’являються певні уразливості і він відстає за технологіями. Але все одно-це ж просто потрібно якось виживати, якось терпіти протягом десь 15 хвилин. І при цьому гра може закінчитися на позначці, скажімо, в 19 хвилин. У підсумку виходить, що три стовпи гри за хуманів це страждання, ненависть і злість. І потім 3-4 хвилини задоволення. Виходить певний дисбаланс в плані отримання задоволення від гри. Згоден?

tod: в цілому, так. Згадується трейлер, здається,” божевільного макса”, де він говорив”я божевільний макс, моє життя це страждання”.

Загалом, зараз за хуманів грається зовсім не так, як раніше. Юніти, герої-занадто сильно змінилися. Дивні відчуття. І відчувається, що зараз дуже багато хто не задоволений балансом. Чому так?

У якийсь момент я думав, що ми, можливо, просто зосередилися на негативних моментах, а не зосереджувалися на моментах хороших. Але от якщо розпитати людей, що вони думають? чи вважають вони, що зараз гра в гіршому стані (в плані балансу), ніж три, чотири, п’ять років тому? мені здається, що багато хто не зміг би відповісти-довелося б збиратися з думками і згадувати, що було раніше з певними матч-апами якийсь час назад.

Я ось іноді думаю, що матч-ап хумана проти андеда дуже поганий. Але потім переглядаю який-небудь старий vod – і бачу там 12 веж на експанді. А нежить намагається пробити це 8 дестрами. І тоді я кажу собі, що ніби як зараз цей матч-ап не гірше, ніж був раніше. У плані задоволення від гри. Ну а в плані балансу?

Я намагаюся розглядати баланс у грі неупереджено. Дивлюся різних гравців, стежу за їх успіхами. Але в підсумку все одно приходжу до висновку, що зараз всі матч-апи є для хумана дуже складними. Причиною тому-різні баффи і нерфи, які були в останніх патчах.

Не кажу, що у мене на 100% правильна, об’єктивна, неупереджена думка. Просто розповідаю про те, що я відчуваю і що я бачу. Мені часто кажуть, що я відомий на сцені wc3 людина, інфлюенсер, і тому мені не слід так багато вайнити. Але я себе не бачу в такому ключі і не вважаю, що я повинен бути такою собі рольовою моделлю, прикладом для інших. Я вважаю, що мені потрібно говорити про те, що здається мені правильним. І якщо я думаю, що гра зараз є не в рівній мірі чесною по відношенню до різних рас, то я про це висловлююся.

neo: ну я б сказав, що ти входиш в топ-4 інфлюенсерів. Не впевнений щодо grubby, тому що він зараз грає і в різні інші ігри, і я не знаю, наскільки багато уваги він приділяє варкрафту. Виходить, що є я, remodemo і ти. Ну або у кого ще є така присутність в медіа? стільки передплатників в тому ж твіттері? мені здається, ти недооцінюєш свій вплив на спільноту.

tod: я не стільки про вплив, скільки про те, що я звичайна людина, у мене є емоції, я можу помилятися.

neo: це так. Мені ось щастить в тому плані, що мені не потрібно стримити мої власні ігри. З точки зору коментатора все виглядає трохи по-іншому. Немає такого, що ти якось сверхувлечен своєю власною грою. Зі стримерами інакше-там саме таке і відбувається, звідси і емоції.

Писати чи gg в кінці матчу

tod: я тут помітив, що remodemo перестав писати в кінці гри gg. І мені здалося це кумедним, тому що коли я якийсь час назад знову почав грати в варкрафт, ви в back2warcraft завжди відпускали якісь коменти, коли я виходив з гри без gg. А тепер ось remodemo сам перестав писати gg в програних іграх.

І багато хто говорить ,що”ну напиши ти gg, це хороші манери, це спортивна поведінка, тобі це нічого не варто”. Але особисто мені не здається, що це так уже й важливо. Може бути, якщо ти постійно граєш багато ігор, то для тебе це вже нічого не означає? є люди, які в кожній програній грі пишуть gg, то при цьому по життю є шматком лайна. Для мене gg вже якийсь час назад перестало щось означати. Але взагалі з цього питання у кожного своя думка.

Grubby ось якось розповідав, що коли з тобою вітається сусід, то ти вітаєшся у відповідь, і що те ж саме можна застосувати і до gl hf на початку гри. Але я ось, наприклад, не люблю друкувати в чат на початку партії. Коли таке відбувається, то я моментально шкодую-збивається білд і так далі.

neo: я думаю, є різниця між ладдером і великими турнірами. Якщо мова про, припустимо, чвертьфінал дрімахака, то ось там гравцеві дійсно потрібно написати gg перед виходом з гри. А якщо говорити про ладдер, де ти граєш по 8 годин і по 40 день в ігор, то там це вже втрачає своє значення.

Чи можна збалансувати варкрафт. Чому не працює попередня обкатка патчів на тестовому сервері

tod: в цілому згоден, але останнім часом я тут нічого не можу з собою вдіяти. Нещодавно грав проти bizzare у фіналі командної ліги. Першу гру я абияк виграв, а в другій він побудував хедхантерів і я просто не зміг нічого зробити. У підсумку я сидів і злився, яка ж ця гра тупа. Мені здається, тут gg вже нічого не означає. Так, суперник зіграв добре і виграв, молодець, але так-то у нас патч, в якому хедхантери просто перебаффани. Це немов кошмар якийсь. Bizzare, звичайно, не винен – він використовує те, що краще працює. Але я при цьому дуже розчарований тим, що blizzard допускає подібне від патча до патча.

До цього ж був патч з кіпером, де мені всі говорили, що не треба скаржитися, що потрібно просто краще грати. А потім був патч з кріптлордом. А тепер у нас патч з хедхантерами. Ну а далі що?

Я просто хочу чесної гри. Мені не потрібно, щоб в наступному оновленні перебаффали рифлокастеров і я б почав всіх обігравати направо і наліво. Я хочу, щоб гра була максимально чесною, але зараз мені здається, що ми від цього дуже далеко. Я злюся не на суперників, а на гру.

neo: я можу заперечити. У нас останнім часом було багато турнірів, де в топ-4 виходили представники всіх рас. Фінали w3champions, afreeca warcraft league, yule cup, tp cup, smile cup. На п’яти турнірах поспіль таке було.

Сітка плей-офф smile cup

tod: так, і це добре. Але на турнірі зазвичай потрібно виграти приблизно п’ять матчів, щоб дійти до топ-4. Це не така вже й велика переможна серія. Так що я не думаю, що це хороший індикатор. Ну, тобто, немає такого, що в грі є якась раса, яка взагалі не виходить в топ-4 або топ-8-і це добре. Але це не означає, що баланс хороший або близький до хорошого. До того моменту, коли матч-апи будуть хоча б приблизно рівними, нам дуже далеко.

І я ось буквально днями думав, наскільки взагалі складно збалансувати warcraft 3? кому під силу таке завдання? і немає відповіді. Всі просто пересваряться один з одним, не буде згоди. Але мені хотілося б, щоб blizzard більше старалися в цьому напрямку. Випускали патчі раніше, ніж раз на рік. Ми вже 11 місяців без оновлень балансу сидимо. І ніяких ознак того, що будуть наступні оновлення. У гри є спільнота, є гравці, стримери, глядачі – але нуль новин від blizzard. І що накажете нам усім робити?

neo: коли ти раніше твітував, скільки часу ми сидимо без патчів, я був шокований. Я навіть не помітив, що цеВже так довго. У квітні ж начебто був міні-патч… Або постривай, там досить серйозні правки були. Сувій швидкості, ведмеді… 1.32.10. Так що виходить п’ять місяців без патча.

Але суті не змінює. Ясна річ, що збалансувати цю гру дуже складно… Але тоді потрібно частіше пробувати, частіше використовувати метод проб і помилок. Експериментувати. Мені здається, багато хто готовий давати зворотний зв’язок з цього питання. Кожен раз, коли нове оновлення виходить на тестовий сервер, розробникам приходить багато фідбек.

tod: так, постривай… Ти не плутай фідбек з форумними коментарями від хлопців, які навіть не грають на тестовій версії. Я б таке зворотним зв’язком називати не став.

neo: ні, ну завжди ж є великі відео від тебе, від thorzain’а і starshaped’а, від remodemo.

tod: ну а хтось грає на тестовому сервері? та ніхто там не грає. Всі просто діляться своїми думками, при цьому не погравши навіть на запропонованому балансі. Якби ptr не було, то я б думав, що “ех, непогано б було зробити тестовий сервер”. Але цей самий тестовий сервер у нас є, проте всім на нього пофігу. Я навіть пробував якось допомагати, турніри там влаштовував на тестовому балансі. Але тут є проблема: не покладеш призовий фонд – ніхто не буде намагатися в іграх.

neo: угу. Ми ж разом коментували. Вже в першому матчі був тако-о-ой цирк!

tod: а навіть якщо ти зробиш призовий, то гравці домовляться його поділити і все одно не будуть викладатися. До того ж деяким здається, що якщо вони добре відіграють на тестовому балансі, то заплановані для їх раси баффи можуть скасувати. Та й потім, ptr це ж сервер us west, ніхто з європейців не хоче там грати. Так що, на жаль, толку від ptr зовсім небагато.

При цьому ніхто не розуміє гру на такому рівні, щоб просто прочитати патчноут і відразу зробити правильні висновки про те, як саме запропоновані зміни вплинуть на гру. І, по факту, практично всі практично завжди виявляються повністю неправі.

neo: навіть th000 і infi, які, мабуть, є кращими гравцями за рандом у світі.

Розвиток ігрової мети

tod: і баланс сам по собі це складна тема. Його складно зрозуміти. Багато, наприклад, дивляться happy, і він теж багато на що скаржиться. Дивно чути, як він каже, що андедам потрібні баффи. Я говорив про це в минулому: якщо ти граєш на високому рівні, то звичайно ти прагнеш стати ще краще, але при цьому ти бачиш, чому ти програєш. І коли проти тебе щось таке використовують, то ти думаєш: “чому всі так не грають? вони б мене тоді постійно обігравали”.

Happy виграє у foggy 90% ігор. Але ті 10%, що він програє – він дивиться і думає, а що можна було зробити краще. Ну, тут краще відіграти, і ось там. Але навіть виправивши ці моменти він би з високою ймовірністю все одно програв в тих іграх. І все одно він продовжує грати і все так же виграє 9 з 10 ігор проти foggy. Або той же lawliet постійно ниє на хуманів, але дуже добре грає проти них на турнірах. Я сам під час перебування прогеймером постійно нив на ельфів. Всю свою кар’єру цим займався. І при цьому подивіться на мій вінрейт проти ельфів: я один з тих, у кого кращий відсоток перемог проти moon’а на турнірах, я обігравав soju та інших. І я пам’ятаю, як дивився записи своїх поразок і говорив собі: “якщо мої суперники будуть так грати постійно, то я завжди буду програвати”.

Про гру можна думати по-різному, можна підходити до неї по-різному. Наприклад, якщо у тебе проблеми в матч-апі проти певної раси, то ти можеш спробувати сам пограти за неї. Я знаю багатьох гравців, які пробували подібне і розуміли щось нове, чогось вчилися. Наприклад, я сам раніше думав, що атакувати андедівських аколітів практично неможливо і безглуздо, але коли я сам пограв за андедів (вони випадали мені за рандом), то я задумався про те, що, можливо, є певні таймінги, коли на них все-таки можна пополювати.

neo: багато ельфів зараз так грають проти андедів. Береться кіпер, і просто починається харас гулей і аколітів. І це дуже добре працює, адже втрата навіть одного з видобувних юнітів серйозно б’є по таймінгах. Стиль того ж foggy проти андеда багато в чому націлений на вихід в лейт і збір критмаси дріад, і він знайшов простий і ефективний спосіб, який дозволяє йому здійснити свій план на гру.

tod: здається, що гра все ще багато в чому розвивається. Я останнім часом дуже вражений грою таких гравців, як chaemiko і sok. Те, як вони кайтят – це просто щось. І вони роблять це в боях, хто будь-який інший гравець просто стояв би і розмінювався. А вони ні, вони грають по-іншому. Починають бій, уповільнюють все, відступають, знову атакують, знову уповільнюють, знову відступають… І зверніть особливу увагу на те, як вони роблять це проти орків і ельфів.

neo: те ж саме можу сказати. Мене дуже вразив недавній матч chaemiko проти lyn’а на одному з esl-капів. Він так блискуче дав бій! я такого кілька місяців не бачив ні від одного хумана. Все прекрасно виконано, відмінні ухилення, відмінна фокусування вогню – і все виходить!

І ще була одна гра на ch. Ти знаєш, там дуже складно ставити експансію. І chaemiko закрипив більшу частину точки, потім відправив ополченців на базу. Kotg прийшов на точку кріпинга, але там просто було нікого атакувати. Ельф пішов на базу до хумана – але там теж толком нічого не зміг зробити. Просто прекрано продумані три хвилини гри! і мені здається, що chaemiko зараз має великий вплив на расу хуманів.

Баланс з точки зору призових грошей. Хто найбільше виграє у андедів

tod: тут недавно опублікували інформацію по виграним призовим за 2021 рік, і хумани там на останньому місці. Хумани виграли вдвічі менше грошей, ніж ельфи. Цікаво подивитися, чи вийде у chaemiko при його нинішньому рівні гри якось скоротити цей розрив. Зараз він реально розширює можливості раси хуманів, і в цьому вже давно існує потреба.

Кожен раз, коли я пригадую статистику по призових, то мені кажуть, що “ну ось infi ж вже не грає, тому хумани так мало виграють”. Але так адже не повинно бути наступні п’ять років, вірно? там повинен бути хтось, хто прийде на місце infi. І цей процес займає певний час, але мені здається, що chaemiko вже зараз близький до того, щоб зайняти це місце. Дійсно хороший хуман, який щось придумує, привносить нові ідеї і показує нам, як правильно грати за цю расу.

І так було в минулому. Коли пішов sky, то йому на зміну прийшли той же infi, th000. Так і повинно бути.

neo: але взагалі відчувається, що infi і th000 більше не грають. У хуманів зараз немає такої суперзірки, які є у всіх інших рас. Chaemiko і sok вигравали тир-2 турніри, але їм, на мій погляд, не вистачає стабільності. У них може бути дуже потужний пік форми, а на наступному турнірі вони можуть вилетіти в ro16.

Ну а ельфам в плані призових ще дуже допомогло те, що саме ельфи зайняли топ-2 на останньому wgl. В іншому перемоги на турнірах тир-1-рівня розподіляються приблизно порівну. Але хуманам зараз точно не дістає гравця, який був на одному рівні з тими ж moon’ом і lyn’ом.

tod: один хлопець мені в коментах написав: “якщо з виграних андедами призових прибрати ті, що виграв happy, то на інших гравців за нежить залишиться 46,3 $”. Я навіть перевірив-happy не більше всіх виграє у андедів. За цей рік він виграв 21 000 $. І навіть без happy андеди навикували 96 000 $, що на 26 000 $ більше, ніж виграли хумани. Але все одно багато хто намагається переконати мене, що це happy тягне андедів і без нього вони вигравали б набагато менше. Я згоден, що happy кращий гравець за нежить, але все не так просто, як багатьом здається.

neo: згоден з тим, що happy, ймовірно, кращий, але він майже не грає турнірів з великими призовими. Є dreamhack, то там дуже щадний розподіл призових, і happy за перемогу в цьому турнірі отримує 2 400 $. Те ж саме можна сказати про фінали сезонів w3champions – дуже щадний розподіл призових. І ще happy гріндіт esl-капи. Власне… Все?

А ось eer0 грає багато різних конкурентних тир-2 турнірів в азії. На останньому tp cup призовий був 11 000$, і там дуже серйозний підбір гравців, а переможець забирає половину призових або більше. Smile cup ще був, там призовий 16 000 $. Ну і eer0 стабільно заходить в топ-2 або топ-4. Ось він серйозно впливає на кількість виграних андедами призових, хоча при цьому не є кращим андедом.

Про happy

tod: я думаю, що happy потрібно грати на азіатських турнірах турнірах. Дуже шкода, що він цього не робить. З одного боку, я згоден, що грати на пінгу неприємно, але при цьому він же все одно показував би досить хороші результати – подивитися на того ж foggy.

Але в чомусь я його розумію. Я сам десять років був кіберспортсменом, і більше не хочу нав’язувати собі такий спосіб мислення, де ти змушуєш себе тренуватися,Постійно намагаєшся бути кращим. Це взагалі нездоровий стан. Зовсім не хочеться займатися фізичними тренуваннями, не хочеться гуляти – хочеться тільки грати в гру, щоб стати в ній кращим. Не знаю, чи втомився happy від змагань з самими топовими гравцями і йому цілком вистачає того, щоб просто домінувати в європі, але в будь-якому випадку це його вибір. Хоча мені і здається, що це втрачені можливості.

neo: по-моєму, в історії з happy і китайськими івентами справа в тому, що йому там пара організацій не заплатили призові. На 99% впевнений, що це не wgl, тому що. Він говорив, що йому не виплатили щось близько 5 тисяч.

Отримати гроші з китайських турнірів не неможливо, але тут все одно можуть бути серйозні складнощі з відправкою грошей з китаю в росію. Тим не менш, у багатьох гравців є якісь посередники, які їх виручають. Може бути, у happy такого посередника ніколи не було – тоді можу зрозуміти, чому все так незрозуміло і складно.

Можу припустити, що якісь китайські організатори припинили працювати з happy. Можу уявити, що і сам happy перестав спілкуватися з кількома людьми, які могли допомогти йому з отриманням грошей.

Загалом, можна було б знайти причину зіграти на китайських турнірах. Але тоді у нас не було б такого хайпу навколо того моменту, коли топові гравці з усього світу нарешті зустрінуться в офлайні. А lan и ж повернуться. Esl вже щось анонсували щодо своїх турнірів з csgo і sc2.

Перенасичення сцени. Командні ліги

tod: мені не здається, що зараз сцена warcraft 3 перенасичена і гра стала приїдатися глядачеві. Так, турнірів багато, ми бачимо на них приблизно одних і тих же гравців, але ж це кращі гравці. Ніхто, начебто, поки що не скаржиться. Я не проти щотижня бачити ігри таких хлопців, як chaemiko, lawliet, moon і так далі.

neo: угу. Хоча я був би тільки за, якби певні турніри трохи більше виділялися на загальному тлі, тому що іноді виникає відчуття, що все одне і те ж. Але я при цьому розумію, що складно якось “розбавити програму”, тому що умовні 2х2, 4х4 і кланові турніри не викликають достатньо інтересу. А якщо робити турнір з рандомними расами або там героями, то це автоматично знижує статус цього івенту. Складно зробити так, щоб турнір виділявся на тлі інших інвентів, не витрачаючи при цьому значних грошей на, припустимо, продакшен.

Список останніх тир-2 турнірів з ліквипедії

tod: може бути, потрібно більше командних ліг? у варкрафті свого часу була wc3l, зараз чогось подібного дуже не вистачає. Ти тільки уяви wc3l зараз. Там би грали happy, foggy, hawk, moon, інші топові хлопці… Звичайно, були б складності з пінгом, але гей, в минулі часи з цим було ще гірше. Хоча зараз народ став менш толерантним у цьому плані. Європейці не захочуть грати на netease, азіати не захочуть грати на інших серверах.

Але все одно мені здається, що велика командна ліга це важливий елемент екосистеми гри. Багато хто досі з теплотою згадують часи wc3l.

neo: мені здається, що глядачі навіть не стали б розбиратися, який гравець за яку команду грає. Коли була wgtl, то там сезон тривав 6-8 тижнів, а то й довше. Але навіть під кінець сезону люди в чаті не знали, хто грав, наприклад, за rogue warriors або ell.

tod: ну так це ж не справжні команди були, а мікси. У ліги не було тривалого наративу, сюжету.

neo: lp club це реальна команда. Rogue warriors це реальна команда.

tod: мені здається, що у варкрафта є, звичайно, хардкорні шанувальники, але є і люди, які просто іноді включають стріми. Їм не потрібно дивитися гру цілодобово, щоб отримувати від цього задоволення. І їм складно встежити за всім, що відбувається на сцені.

Загалом, якби у варкрафті була велика ліга, у якої було б, припустимо, два сезони в році, і на якій грали б кращі гравці – це було б добре для гри.

neo: я б хотів провести лігу, аналогічну старкрафтерской warchest team league. Є кастери і є пул гравців, з яких вони набирають собі команди. Потім починаються кланвари, і кастери разом коментують матчі своїх команд – звичайно ж, сверхпредвзято. Це було б дуже круто! але таке складно організувати… Хоча не неможливо.

tod: складно таке зробити з пінгом. І ще я не впевнений, що у варкрафті всі гравці досить добре ставляться один до одного і зуміють знайти спільну мову з тими ж коментаторами. Remo, припустимо, буде капітаном команди happy, скаже йому “тепер ти виходиш грати”, а happy його пошле. Згущую фарби, звичайно, але тим не менш.

neo: ну, це ж теж частина драфтової стратегії. Вибираєш або кращих гравців, або збираєш собі доброзичливу команду з хорошою атмосферою. Наприклад: hipposaur, arminvb і lawliet.

Анонс нового сезону esl pro tour (і чи буде він взагалі)

tod: можу сказати, що в кіберспорті все робиться в останній момент. Тому якщо буде новий сезон esl pro tour по варкрафту, то ми дізнаємося про це де-небудь на початку наступного року. Але я не надто оптимістично дивлюся в майбутнє, тому що мені не здається, що wc3 збирає хороші цифри. Хоча я, звичайно ж, не знаю, скільки грошей йде на те, щоб провести сезон.

Зрозуміло, esl анонсували ept по варкрафту з надією на warcraft reforged, але з” перековки ” нічого не вийшло.

neo: з” перековки ” вийшло велике розчарування. Я ось теж не впевнений, що буде новий сезон esl pro tour. Але я дотримуюся такого ж принципу, як і ти: дивлюся на речі з песимізмом і потім дуже радію всьому хорошому.

Є пара позитивних моментів, в тому числі по частині уваги аудиторії. Фінали азіатського дрімхака дивилися 13 тисяч глядачів. У європі був дуже крутий, хайповий фінал. Тобто, якщо подивитися на цифри, то до гри безумовно є інтерес. І на продакшен тут йде не так багато коштів, як у тому ж старкрафті, де вони відправляли 6-7 кастерів в студію в швеції. Ми-то все з дому коментуємо. Питання тільки в тому, чи влаштовує esl співвідношення витрати/результат.

Так, є спонсор у вигляді coinbase, але ми ж поняття не маємо, скільки грошей вони платять. І чи захочуть вони далі спонсорувати esl pro tour в 2022 році. Але як буде виглядати сцена без ept – для мене це покрито мороком.

tod: так, esl pro tour це один з основних турнірів, за яким можна стежити протягом року. Але турніри з варкрафту дешево обходяться. Витрати на продакшен мінімальний, весь продакшен тут робить neo, тобто ти.

Дуже сподіваюся, що у нас буде новий сезон esl pro tour, але все-таки намагаюся підходити до питання без зайвого оптимізму, щоб потім жорстко не обламатися. Після релізу reforged таке частенько траплялося.

Але навіть якщо буде який-небудь один турнір по вихідних, то вже буде непогано. Ну і ви в back2warcraft завжди знаходите можливість коментувати, показувати якісь турніри. Теж не пропадете з радарів.

neo: а якщо esl pro tour закінчиться, то як на це відреагує китайська сцена? чи будуть нові сезони wgl? а якщо не буде нових сезонів wgl, то чи будуть нові сезони tp cup і smile cup?

Звичайно, зараз є стримери, є різні “команди”, які працюють над грою (back2warcraft, w3champions, infi і компанія), але якщо esl pro tour закінчиться, то це і правда буде дуже погано.

Чому в європі немає щотижневої ліги з варкрафту (таке собі поєднання форматів dreamhack і esl meisterschaft)

tod: звучить цікаво. Як гадаєш, було б краще, якби esl pro tour проводився у форматі щотижневої ліги?

neo: важко сказати. Особливо враховуючи, що турнір розділений на регіони.

tod: ну і ще залежить, як саме це буде виглядати. Кілька груп? одна група людини на 10? і як до такого формату поставляться гравці? став би в такому форматі грати той же happy? я організовував турніри і можу сказати, що перші два питання, які задає happy, це “який призовий “і”як довго потрібно грати”. Пам’ятаю, я якось робив турнір, і йому там для перемоги потрібно було виграти три best-of-3. Приз був гідний. Але happy відмовився від участі-сказав – що хоче зіграти все за один день. А без happy, може бути, і більше інтриги, але при цьому на турнірі немає одного з найпопулярніших і сильних гравців.

neo: ще якщо ставити всіх гравців в одну групу, то ви відразу отримуєте багато цікавих матчів між цікавими суперниками. З одного боку, це здорово. З іншого боку, це робить плей-офф менш цікавим.

Але я багато думав про подібне. Мені здається, що послідовний контент це дуже і дуже добре. Коли гравці на виду протягом, припустимо, восьми тижнів поспіль. І потім ще два тижні на плей-офф… Але на це і часу більше йде, а щоб гравці хотіли стільки часу витрачати, то потрібно збільшувати призовий. А далі ще потрібен би другий дивізіон або щось на зразок матчів за підвищення в класі абоЗбереження місця в лізі.

Може бути, такий формат ми використовуємо в 2022 році. Подивитися.