Tesla звинуватили в приховуванні дефектів в системах сонячних панелей-вони могли призводити до пожеж

34

Комісія з цінних паперів і бірж сша (sec) почала розслідування відносно tesla у зв’язку зі скаргою на те, що компанія належним чином не повідомила своїх акціонерів і громадськість про ризики загоряння, пов’язаних з дефектами системи сонячних панелей solar roof. За словами інформатора, tesla приховувала цю інформацію протягом декількох років.

Джерело зображень: reuters

Побоювання з приводу пожеж в системах сонячних батарей tesla озвучувалися і раніше, але це перше повідомлення про офіційне розслідування. Комісія з цінних паперів і бірж сша відкрила розслідування щодо tesla у відповідь на запит, поданий в рамках закону про свободу інформації стівеном хенкесом (steven henkes), колишнім польовим інженером з якості tesla, який в 2019 році попросив агентство вивчити ситуацію. 24 вересня цього року sec відхилила запит хенкеса про надання звіту про результати розслідування, заявивши, що воно все ще ведеться.

Хенкес, колишній менеджер відділу якості toyota motor, був звільнений з tesla в серпні 2020 року і подав до суду на компанію, стверджуючи, що його звільнення було помстою за стурбованість з приводу безпеки. У скарзі sec хенкес сказав, що tesla і solarcity, яку компанія придбала в 2016 році, не розкрили акціонерам «схильність майнового збитку, ризик травм користувачів, пожеж і свою відповідальність стосовно цього».

Згідно зі скаргою, tesla також не повідомила своїх клієнтів про те, що несправні електричні роз’єми можуть призвести до пожежі. Компанія повідомила споживачам, що їй необхідно провести технічне обслуговування системи сонячних панелей, щоб уникнути збою, який може призвести до відключення системи. Під виглядом обслуговування компанія усувала недоліки. За словами хенкеса, компанія не попереджала про ризики спалаху, не пропонувала тимчасове відключення для зниження ризику і не повідомляла про проблеми регулюючим органам.

Хенкес, довгий час пропрацював менеджером з якості в північноамериканському підрозділі toyota, перейшов в solarcity на посаду інженера з якості в 2016 році, за кілька місяців до придбання компанії tesla. Після завершення угоди його обов’язки змінилися. У той же час він дізнався про широко поширену проблему. Тоді хенкес сказав керівництву tesla, що компанії потрібно відключити сонячні системи, схильні до загоряння, відзвітувати перед регулюючими органами і повідомити споживачів. Коли його повідомлення були проігноровані, він направив скаргу в регулюючі органи. Хенкес каже, що головний юрист компанії попередив його, що такі дії завдадуть шкоди репутації tesla і, відповідно, не залишаться безкарними.

Варто зазначити, що клієнти tesla неодноразово скаржилися на проблему, про яку говорить хенкес. У 2019 році walmart подала на tesla до суду, заявляючи, що сонячні батареї останньої призвели до пожеж в семи магазинах торгової мережі. Tesla відкинула звинувачення, а пізніше компанії владнали суперечку в приватному порядку. Аналогічні скарги надходили і від ряду інших клієнтів tesla.

Хенкес також подав скаргу до комісії з безпеки споживчих товарів сша. На тлі цих новин акції tesla впали на 5,5% до $960,25 на торгах в понеділок.