Розмір кластера при форматуванні

650

При форматування флешок, карт пам’яті і жорстких дисків в цілому, у вікні налаштувань є один пункт – “Розмір кластера“. Багатьом він здається не зрозумілим і зараз я трохи розберуся з ним.
Думаю не варто пояснювати навіщо взагалі потрібно форматування, але при ньому виникають питання. Наприклад ще може виникнути питання – в якій файловій системі форматувати? На вибір зазвичай дається exFAT, FAT32 і NTFS. У них особливих відмінностей немає. Хіба що система NTFS дозволяє разом записувати файл розміром більше 4 Гб.

Для початку розберемося з тим, що ж таке взагалі кластер і чому так важливий розмір.
Справа в тому, що при форматуванні жорсткого диска, флешки або карти пам’яті, вся доступна пам’ять поділяється на клітинки, які будуть міститися дані. От як раз ці комірки і називають кластерами. Чому так важливий розмір? Тому що саме від обраного розміру буде залежати те, на скількох комірках будуть записані частинки файлу (файл адже так само розбивається при запису).

Файлові системи пропонують наступні розміри кластерів:
• NTFS кластери розміром від 512 до 64 Кб;
• FAT лише один варіант – 64 Кб;
• FAT32 кластери від 1024 до 32 Кб;
• exFAT – максимальний діапазон, підтримує варіанти від 512 байт до 32768 Кб або 32 Мб.

Тільки слід враховувати те, що exFAT можуть визначити не все.

Розмір кластера в першу чергу слід вибирати з того, якого розміру файли Ви будете записувати на диск. Якщо це будуть відносно маленькі файли (текстові наприклад) розміром в декілька байт, то можна і вибрати менший розмір кластера.
Схема роботи тут така: припустимо обраний розмір в 100 байтів на диску розміром в 10 000 байт. Це означає що на диску 100 кластерів по 100 байт кожен. Тепер припустимо, що Ви вирішили записати на диск два файлу, розміром 90 і 150 байт відповідно. Перший займе 100 місця, а другий 200. Пояснень думаю не потрібно чому.
Але так само від розміру кластера залежить те, наскільки швидким буде доступ до файлів. Якщо розмір кластера великий, то доступ буде швидким, а це значить що і запис і копіювання і всі операції з файлами будуть відбуватися швидше, ніж якщо б розмір кластера був маленьким.


Ну а все-таки який розмір кластера вибирати то тоді?

Моя Вам відповідь такий – вибирайте за замовчуванням. У флешок і взагалі немає рухомих частин, тому на них розмір кластера не особливо впливає. Так само і з файловою системою.
Але все ж якщо Ви будете використовувати флешку або диск тільки для одного, наприклад, щоб зберігати музику чи фільми, то вибирайте розмір побільше.