«Розмір» і «На диску» в Властивостях – чому різні?

421

Помічали, якщо клацнути правою кнопкою миші на файлі або папці і з контекстного меню вибрати «Властивості», то там є два значення про розмір цього файлу чи папки? Деколи люди плутаються навіть і не знають який розмір назвати комусь або самі не знаю, що правильніше буде. У цій невеликій статті я напишу Вам у чому відмінність цих двох рядків і чому у них деколи така різниця.

Хто не зрозумів про що я, то показую основний і єдиний скріншот для цієї статті:


Ось про те, що виділено, і буде стаття.

Вся заковика тут криється в самому “кореня”, а саме у виборі файлової системи при установці Windows. Зазвичай для ОС вибирають ФС NTFS, а у неї одна комірка для зберігання даних дорівнює 4 Кб. Якби вибирали FAT (як на флешках), то розмір комірки там 64 Кб.

Тому поле «На диску» завжди буде кратним 4. Можете подивитися і перевірити будь-який файл або папку, там цей розмір завжди можна буде розділити на 4 без залишку.

Тут ще є такий нюанс, що коли файл записується на диск, то може бути таке, що він не повністю вкластися в рамки цих 4х Кб. Це досить часте явище і на скріншоті вище помітно таке.

Наприклад розмір файлу 6 Кб. Одна частина записується в одну клітинку 4кб, а друга (решта 2 кб) переноситься на другу (4 кб), але оскільки розмір фіксований, то такий файл не може “залізти” в ці 2 Кб і він буде записуватися вже в клітинку.

Не заплуталися? Цілком можливо… Для наочності можете знову подивитися на скріншот вище. Там файл у мене розміром 135 байт, але оскільки він менше 4 кб, то він повністю займе “На диску” ці самі 4 кб. Навіть якщо б “Розмір” був у мене 4,01 Кб, то “На диску” б він зайняв 8 Кб.

У підсумку отримуємо, що «Розмір» – це реальний розмір файлу, а «На диску» – це скільки він займає місця на диску, у зв’язку з налаштуваннями параметра Розмір одиниці розподілу» в налаштуваннях форматування.

Якщо пояснювати простіше, то можна порівняти з тим, ніби йде завантаження труби в “вагони” поїзда. Наприклад довжина 8 метрів, а довжина вагона 5 метрів. Тому труба буде займати 2 вагона, а наступну занурять вже в третій. Ну от як то так. Порівняння не особливо вдале, але я вже не знаю як можна простіше пояснити…

Якщо все ж залишилися питання щодо того, в чому різниця між «Розмір» і «На диску» – пишіть у коментарях.