Радянський бомбардувальник М-4 – відповідь на ядерну бомбу

277

Радянський літак М-4, або по-іншому «2М», він же «Виріб 103» став першим вітчизняним реактивним бомбардувальником, який створювався для виконання стратегічних завдань, ставши пізніше серійним зразком. Натівська коаліція визначала його як «Бізон-А». Згодом на основі М-4 у Радах з’явиться ще ряд досвідчених і серійних реактивних стратегічних машин.

Проект з нуля

Радянський М-4 здійснив свій перший політ більше 60 років тому, а передумовою його створення, як і інших машин подібного класу, стала поява атомної зброї. Атомна бомба дала старт нової епохи не тільки в області озброєнь, але і військової літаючої техніки. Простого наявність атомної зброї в арсеналі було недостатньо, потрібен був потужний транспорт для його доставки до потрібної локації. І Радянського Союзу, і у країн НАТО на той момент не було подібних літаків-бомбардувальників, здатних витримати переліт через океан з серйозним вантажем на борту. Всі розробки велися з нуля.

У підсумку бомбардувальник М-4 отримав серйозну бойову масу навантаження, на що і розраховували військові. У нормі вона становила 9 тонн, а максимум доходив до 24 тонн, що з надлишком перекривало очікування конструкторів і замовників. Оборонним озброєнням 2М стали три двостволки гарматні установки. Літак досягав максимальної швидкості 947 км/год, злітаючи на максимальні 11 000 метрів. Практична дальність польоту становила 8100 км

Розробка бомбардувальника велася в один і той же час з іншого радянської знаменитістю – Ту-95. У порівнянні двох машин Ту-95 програвав у швидкості і масі навантаження, але відрізнявся великим радіусом дії, оскільки двигун М-4 витрачав більше палива. З метою зменшення ваги у М-4 використовувалася крупнопанельная збірка, що багато в чому ускладнило весь виробничий процес.

Проблеми з управлінням

Під час експлуатації літаків Мясищева М-4 змусив екіпажі понервувати, і в той же час доводити весь клас льотної майстерності. Бомбардувальник випускався обмеженим числом, при цьому кожна окрема машина володіла тільки їй притаманними індивідуальними особливостями. І це стало однією зі складностей в навчанні екіпажів. Завданням, що вимагає виняткової уваги, стала налагодження стабільної роботи всіх елементів керування, які потрібно відрегулювати. Їх число доходило до декількох сотень. Крім того, на кожного члена екіпажу доводилося дуже багато операційних дій при підготовці машини до майбутнього зльоту.

М-4 підніс ряд сюрпризів в управлінні для пілотів, які звикли до інших алгоритмами, особливо при зльоті та посадці. Льотчики довго не могли змиритися з тим, що потужний реактивний бомбардувальник відривається від землі з допомогою автоматичного механізму. У цей момент потрібно лише утримувати машину на прямий і періодично позбавлятися від крену, проте багато пілоти намагалися допомогти літаку, потягнувши на себе штурвал, що нерідко призводило до неприємних наслідків. Ще однією проблемою для екіпажу стали шасі велосипедного типу, які утруднювали вже процес посадки.

У якийсь момент практичну експлуатацію всіх бомбардувальників 2М пригальмували. Причиною стали безліч аварій і велике число відмов. Період простою для проведення модернізації тривав більше року. За цей час М-4 перекваліфікувався в літак-заправник, його система управління та ряд деталей, включаючи шасі, зазнали серйозного доопрацювання. Всього в строю залишили понад 20 одиниць, з яких сформувалися дві ескадрильї літаків-танкерів.

Незважаючи на всі недоробки, літак М-4 став першою машиною такого класу, і практичний досвід його експлуатації не пройшов безслідно. Бомбардувальник став не тільки тренажером для удосконалення льотної майстерності, але і дослідної моделлю для конструкторів, які на його основі і з урахуванням всіх виявлених недоліків створили наступну модифікацію стратега – знаменитий «ЗМ», справно служив до середини 90-х і закінчує свою службу, як і попередній стратег, літаком-танкером.

Джерело: http://sokal-shop.net.ua/