Планувальник завдань

1055

Однією з основних утиліт Windows є “Планувальник завдань”. У цій статті я більше орієнтуюся на тих, хто не дуже добре розбирається в комп’ютері, але тим не менш хоче знати що це таке.

Планувальником завдань користуються найчастіше системні адміністратори і ті, хто працює у великих (або не дуже) організаціях. З його допомогою можна багато чого зробити в системі. Наприклад для сисадмінів найчастіше його застосування – це виконання резервних копій (бекап) баз даних (хоча їх можна і за допомогою самого сервера зробити, але це інша історія…) або запуск яких-небудь скриптів.
Але про все це поступово…

Планувальник завдань, можна знайти як у пошуку програм (рядок пошуку у Пуску), так і безпосередньо через Панель управління (лежить в Адмініструванні):


ще можна через командний рядок, але навіщо, якщо і двох способів вище достатньо?

Отже, головне вікно Планувальника завдань являє собою наступний вигляд:
Планировщик заданий

Якщо розкрити структуру ліворуч, то в “Бібліотека планувальника – Microsoft – Windows” можна побачити що багато завдань і так вже виконуються. Наприклад Дефрагментація або Оновлення Windows (статті Повідомлення від Microsoft яке рекомендує оновити систему до Windows 10 в 5ом пункті взагалі відключали її).
Але це більше для відомості.

Якщо Ви хочете щось додати до Планувальник, то моя Вам порада – створюйте папку і в ній вже творіть. Wndows без різниці де буде завдання, а Вам буде простіше знайти і зрозуміти що там відбувається.

Щоб краще зрозуміти, як влаштований Планувальник завдань, краще розібрати на прикладі створення простої задачі.
Створюємо папку в Бібліотеці:
Планировщик заданий

і називаємо як зручно.

Далі виділяємо її і створюємо завдання. Зверніть увагу на скрін нижче. У Вас має бути щось типу такого, тобто порожньо і папка обрана правильно:
Планировщик заданий

Завдання можна створити двома способами – “Створити просту задачу…” і “Створити завдання…”
На ділі вони нічим не відрізняються. У другому варіанті лише більше налаштувань і редагувати її в подальшому Ви все одно будете через цей варіант. Тож давайте і ми через нього.

Для прикладу я вирішив створити одну з найпоширеніших для мене задач – це запуск браузера при включенні комп’ютера. Думаю багато хто після включення його запускають. Для невеликої складності я додам відкриття певного сайту.

На вкладці Загальні пишемо Назву та опис. Намагайтесь щоб вони були зрозумілими в майбутньому.
Планировщик заданий

Параметри безпеки відповідають за:
– від якого користувача буде виконуватися завдання (кнопка Змінити щоб вибрати іншого),
– вимагати, щоб користувач знаходився в системі в цей момент (перемикач реєстрації),
– вимагати запуск за допомогою контролю облікових записів (пам’ятаєте віконце з роздільною здатністю запуску? Ось, це воно).
Загалом всі ці параметри потрібні для більш просунутих користувачів. Наприклад, знову-таки, для створення бекапа зручно не заходити на сервер і вказати спеціальний обліковий запис адміністратора сервера. У підсумку від Вас нічого вимагатися не буде і бекап створиться абсолютно автоматично.
Для звичайного користувача можна налаштування нижче навіть і не чіпати (якщо тільки у Вас не створена админская обліковий запис і завдання не вимагає особливих привілеїв).

На вкладці Тригери потрібно Створити… періодичність завдання при якому подію.
Тут в принципі все логічно зрозуміло. Зверніть увагу лише на вибір зверху Почати задачу: (там є достатня кількість подій) і щоб галочка внизу була Включена.
Планировщик заданий

Щоб після натискання кнопки ОК було щось типу такого:
Планировщик заданий

На вкладці Дії налаштовуємо найважливіше – що буде відбуватися. Тиснемо Створити.. і тут вибираємо одне з трьох. Думаю найпопулярніше – це запускати програму (під програмою маються на увазі так само скрипти і сценарії), якщо тільки не хочете щогодини нагадувати собі, що пройшов час і пора б відпочити від комп’ютера…
Далі потрібно через кнопку Огляд… вказати програму (програму, файл, сценарій тощо) який буде запускатися.
Наприклад у статті Вимкнути комп’ютер за розкладом з допомогою Планувальника завдань я показав як використовувати аргументи.
У даному ж випадку (я ж хочу запуск браузера і щоб відкривався певний сайт) можна вказати посилання на цей сайт у цьому самому рядку.
Робочу папку можна не вказувати.
Планировщик заданий

В результаті має бути так:
Планировщик заданий

Вкладка Умови це майже те ж саме, що і Тригери. Просто її чомусь винесли в окрему вкладку, хоча можна було організувати в тій же. Загалом можна залишити все як є, якщо не хочете налаштувати більш детально:
Планировщик заданий

Ну і вкладка Параметри теж особливо не потрібна і я залишу як є.
Планировщик заданий

Тиснемо ОК.

Всі. Завдання створена. Щоб перевірити чи вона працює, потрібно або натиснути ПКМ по ній для виклику контекстного меню, або праворуч вибрати в меню Виконати
Планировщик заданий

Якщо все було заповнено правильно, то повинно вийде без помилок (у моєму випадку відкривається браузер з прописаним сайтом), якщо ж немає, то не буде нічого, або видасть повідомлення про помилку і потрібно виправляти.
До речі, зверніть увагу на пункт Включити журнал всіх завдань праворуч у блоці Дії. Якщо один раз натиснути на нього, то він включиться і на крайній вкладці Вашого завдання буде вестися журнал, у який буде записуватися вся інформація про запуск (успішні і не успішні) і це допоможе розібратися що пішло не так.

До речі, щоб переконатися що Планувальник взагалі працює, потрібно зайти в Сервіси (Панель управління – Адміністрування – Сервіси або msconfig в командний рядок і там вкладка Сервіси) і переконається що стан у однойменній служби Включено і Працює.

Варто пам’ятати одну важливу річ – усі завдання будуть виконуватися тільки в тому випадку, якщо комп’ютер включений (або буде запускатися).

Загалом на цьому все. Що робити з Планувальником завдань можете самі вирішити. Найчастіше його використовують у поєднанні з яким-небудь скриптом або сценарієм, в якому виконуються які-небудь дії, а Планувальник потрібен лише для запуску в певний час або при якійсь дії т. к. самі скрипти зазвичай цього не вміють і їх потрібно запускати вручну.