Онлайн-поліграф навчився визначати брехунів за манерою їх мовлення

251

Штучний інтелект навчився відрізняти правду від брехні. На базі Університету штату Флорида створений детектор брехні онлайн на основі нейромережі, виступає альтернативою діючих поліграфів. Пристрій може визначати брехню, стежачи за тими словами, які обирає користувач і швидкістю, з якою він набирає тексти.

Стандартні способи розпізнавання брехні засновані на фізіологічних проявах організму. Класичні детектори враховують показники серцевої діяльності і дихання. Додатково експерти звертають увагу на зміни тембру голосу і лицьову міміку. На відміну від них поліграф онлайн прораховує тактику ведення діалогу і показує успішні результати по розпізнаванню брехунів. Технологія аналізує написані повідомлення і на цьому робить висновок про правдивість або неправдивість користувача.

Для тестування технології дослідники організували віртуальну гру, учасники якої розділилися на дві групи. В одній з них всі були «святими» і говорили тільки правду. Іншу групу склали «грішники», навмисно вимовляють брехня. Під час гри всі вели листування, під час якої пристрій помічало, які використовуються слова в обох групах і як будують бесіду брехуни і правдоруба.

Дослідження допомогло виявити досить цікаві закономірності. Виявилося, що учасники групи «за правду» і представники «грішників» підбирають абсолютно різні набори слів. При цьому ще й набирають свої повідомлення з різною швидкістю друку. Учасники «брехливою» швидше відповідають. При цьому вони використовують лексику, яка більше підкреслить їх впевненість, приміром, ультимативні слова «завжди», «ніколи» і ін. Правдошукачі в словах висловлюють більше сумніви, довше думають над відповіддю, будують послідовні міркування з використанням слів «можливо», «тому що» і «мабуть».

В результаті віртуальний детектор брехні, грунтуючись на швидкості відповідей, виборі слів і їх частоті, робить точні висновки від 85 до 100%. Розробники визнають, що у дослідженні було задіяно не так багато учасників, але впевнені, що їх пристрій має великий потенціал. В їх планах подальше вдосконалення технології та її подальше поширення з допомогою різних месенджерів.

Творці пристрою сподіваються, що їх детектор брехні онлайн стане базою першого цифрового поліграфа, який допоможе захистити користувачів від інтернет-шахрайства. У майбутньому розробники хочуть виводити пристрій на ринок, але точних термінів поки не називають.

Джерело: http://yoip.com.ua/