Огляд мережевого сховища synology diskstation ds220j

134

Зміст

Вступ

Питання зберігання інформації виникло разом з появою комп’ютерів. Сьогодні в цифрове століття обсяги ростуть як на дріжджах, а сучасні пристрої обладнані в основному швидкими і не дуже об’ємними накопичувачами. Наприклад, на ноутбуці для зберігання даних передбачений накопичувач об’ємом 1 тбайт, а підключити зовнішній диск я можу всього на 2 тбайт. А скільки разів було, що я просто забув цей зовнішній диск, втратив флешку, та й ламаються вони у мене з регулярною періодичністю. Доходило до того, що просто стиралися контакти або глючили контролери. Все відновлюється, але це займає купу часу.

І тут вигідніше виглядають хмарні сервіси. На перший погляд це надійно, та й доступ є тільки у тебе, але великі обсяги сховищ теж не зовсім безкоштовні. Чому б не зробити власне сховище, якщо є диски і доступ в інтернет? саме таке питання виникло на зорі появи мережевих сховищ nas. В основному вони використовуються на підприємствах або в компаніях, де є потреба в зберіганні і обробці великого обсягу інформації, але це дуже великі системи з резервуванням, масивами, серверними дисками та іншими атрибутами корпоративного сегмента.

Домашні користувачі давно долучилися до зберігання даних – ще з тих часів, коли інтернет був в кращому випадку по модему, а по мережі можна було поділитися фільмом або музикою з товаришем. Таке зараз зустрічається не часто, але зросли обсяги, а зберігати потрібно персональні фотографії та відео, записи з камер спостереження, резервні копії пристроїв. Зараз мережеві накопичувачі є невеликі, але з можливістю установки дисків максимальної ємності, з багатоядерними процесорами і пристойним об’ємом оперативної пам’яті. Ентузіасти будуть використовувати щось власного виготовлення, а для всіх інших, хто цінує комфорт і час, випускаються готові сучасні пристрої, такі як synology ds220j.

У компанії synology, заснованої в 2000 році, шість філій і сотні торгових партнерів по всьому світу, а кількість установок продуктів компанії перевищує 6 мільйонів. Основні принципи synology: мислити масштабно, працювати розумно і робити внесок у розвиток кожен день. Поки команда розробників працювала над новою версією dsm з індексом 7.0, інші фахівці займалися поліпшенням інфраструктури сервісу, а також екосистеми користувачів. Результати обох команд чудово доповнюють один одного.

Вийшла офіційна версія dsm 7.0, яка включає ряд нових функцій і удосконалень, побудованих на чотирьох принципах: простота, продуктивність, надійність і масштабованість. Все це ми спробуємо вивчити на базі домашнього мережевого сховища synology diskstation ds220j.

Упаковка і комплектація

Мережеве сховище поставляється в картонній коробці середнього розміру. З передньої сторони знаходяться дві великі наклейки. На кожній є зображення пристрою і найменування моделі.

Праворуч-англійською мовою і містить не так багато інформації. В основному це загальні положення про модель. Зліва-локалізована версія, і там все детально розписано, включаючи характеристики пристрою.

Наприклад, відомо, що в системі встановлений чотирьохядерний процесор з тактовою частотою 1.4 ггц і оперативна пам’ять типу ddr4 об’ємом 512 мбайт. Внизу розміщений логотип виробника і напис diskstation.

З іншого боку теж є логотип і цей напис, але в правому верхньому куті. Наклейок тут немає, але прямо на упаковці наведено найменування моделі, опис апаратної частини і перелік комплекту поставки.

Після відкриття коробки ми бачимо сам пристрій, який додатково упаковано в чохол з нетканого матеріалу. Зверху передбачений відсік, де ховається комплект поставки. Поверх всього лежить інструкція.

В комплект поставки входить інструкція, патчкорд, кабель живлення, адаптер живлення, монтажна пластина і набір різних гвинтів.

Це стандартний набір для запуску і експлуатації подібного пристрою. Є все найнеобхідніше, щоб змонтувати диски в корпус і підключити пристрій до електроживлення і локальної мережі. Можуть знадобитися лише інструменти у вигляді хрестоподібної викрутки і диски.

Виробник заявляє, що підтримуються два жорстких диска по 16 тбайт. Таким чином загальний обсяг може досягати 32 тбайт. Це не так багато за сучасними мірками, але для домашнього користування повинно вистачити.

Раз вже ми заговорили про харчування, то тут використовується адаптер на 12 в і 5 а.дуже поширене рішення, оскільки я часто стикався з подібним в системах відеоспостереження. І краще використовувати дбж тому, що в налаштуваннях програми є інтеграція його підтримки. Звичайно, якщо ви впевнені в харчуванні, то можна не хвилюватися.

Зовнішній вигляд, конструкція і особливості пристрою

Сам накопичувач не дуже великий. Його габарити складають 165 х 100 х 225,5 мм, маса – 880 г (без дисків). Зовнішній корпус виготовлений з білого пластику, в основі є чотири чорних гумових ніжки.

реклама

З двох боковин присутній вирізаний логотип компанії synology. Він прорізаний не наскрізь-за ним знаходиться пластикова решітка.

Зверху нічого немає, а знизу передбачені ще вентиляційні отвори і є маркувальна табличка посередині.

Спереду ми бачимо тільки чотири індикатора і одну кнопку (також з вбудованим індикатором всередині).

Реклама

Ззаду майже весь простір займає вентилятор. Розмір його 92 х 92 мм.у роботі він дуже тихий і в цілому шум помірний, але хрускіт дисків, звичайно, чути, і тут все залежить лише від користувача.

Внизу розташовані роз’єм ethernet на 1 гбіт/с, два порти usb 3.0, роз’єм живлення і отвір для замка кенсінгтона. Ще нижче можна помітити наклейку з серійним номером і мас-адресою.

Зверху і знизу знаходяться два гвинти. Їх потрібно відкрутити, щоб отримати доступ до шасі.

Реклама

Тут встановлені два диски seagate st8000nm0045, а ви можете поставити один або два інших. Виробник заявляє про 32 тбайт максимум, але відомо, що сама операційна система підтримує набагато більше.

Всередині ми бачимо сталеву раму, причому посадочні місця для накопичувачів обладнані гумовими демпферами, щоб гасити вібрацію від жорстких дисків. З приводу них не можу дати особливих рекомендацій, але всі знають, що 7200 об/хв – це швидкість, а 5400 об/хв – тиша. 5900 об/хв – це компроміс.

Звичайно, тут можуть бути якісь свої міркування, але я б сконцентрувався на відмовостійкості. Це означає, точно відмовився б від raid 0. З досвіду можу сказати, що в дводискових системах це дуже небезпечно і можна використовувати тільки супернадійні диски. У свій час я поставив wd veloceraptor на raid 0 і мав сенс. Потім стало очевидно, що ssd швидше.

реклама

Зі зворотного боку сталевої рами ми бачимо материнську плату з великим радіатором на процесорі. У його ролі виступає soc realtek rtd1296. Тут же розпаяна оперативна пам’ять, знаходиться батарейка пзу, спікерфон і світлодіоди-індикатори.

Synology diskstation manager (dsm 7.0)

Так називається операційна система пристрою, яка не так давно перейшла на версію 7.0. Це можна назвати великим кроком вперед: інтерфейс зазнав серйозних змін, сама оболонка стала більш простий в освоєнні. Вона стала швидше і яскравіше, а також додалися нові пакети. Якісь вже встановлені, але велика частина представлена як звичайний магазин додатків, де можна вибрати те, що потрібно користувачеві.

Однак поки ми тільки в перший раз включили пристрій, і для пошуку його в мережі нам знадобиться утиліта synology assistant.

Реклама

Після пошуку в мережі відображаються доступні пристрої. У мене всього одне,і я двічі натискаю на нього і переходжу відразу в веб інтерфейс.

Можна налаштувати різну аутентифікацію і заходити віддалено, використовуючи ddns або вбудований сервіс synology quickconnect, який мені здався найбільш зручним, але поки це все не налаштовано, заходити доведеться з внутрішньої мережі, а комусь буде потрібен тільки такий варіант.

На сторінці доступу потрібно ввести логін і пароль, а ще є двоетапна аутентифікація з додатком secure sign-in або двофакторна аутентифікація за методом fido2.

Реклама

Її сенс простий і зрозумілий. Потрібно встановити мобільний додаток на свій смартфон і просто додатково підтвердити вхід. Пропоную подивитися відеоролик виробника, щоб все стало максимально ясно.

Все досить зрозуміло, і вбудований в систему захист дозволяє інтегруватися з різними біометричними рішеннями системи, які вам більш зручні, доступні або здаються найбільш безпечними. На мій погляд це питання тут відмінно опрацьований і користувач залишаєтьсяМаксимально захищеним.

Після входу в систему ми опиняємося на її робочому столі. За замовчуванням в правому нижньому кутку є віджети, які відображають системні ресурси і стан системи. Віджети можна перетягувати, додавати і прибирати.

У верхньому лівому кутку видно кнопка основного меню. За своєю суттю вона нагадує кнопку» пуск ” в windows. Нижче розташовані ярлики до чотирьох основних компонентів системи:» центр пакетів«,» панель управління«,» file station«,»довідка dsm”.

Нам насамперед потрібно налаштувати диск і створити томи. Для цього необхідно перейти в основне меню і вибрати значок «диспетчер зберігання».

Після цього ми потрапляємо на однойменну сторінку і налаштовуємо роботу дисків, задаємо томи (розділи).

Саме тут можна створити масив raid 0 або raid 1. Відформатувати диски в ext4. І створити томи на диску / дисках. Я не став робити raid, оскільки в разі 0 це не дуже надійно, а для 1 це дорого і моя інформація того не варто.

В принципі, тут кожен сам вибирає, що йому потрібно, є моніторинг стану дисків і smart. Також пропонується журнал тестування.

Ще можна запустити тест продуктивності, щоб зрозуміти приблизну оцінку швидкості диска, адже швидше за все все буде впиратися в пропускну здатність гігабітної мережі (1 гбіт/с – це 125 мбайт/с). Швидкість диска в програмі ви бачили, а ось як це виглядає через мережу.

Диски налаштували, встановили томи і тепер можна відправлятися в панель управління, щоб ознайомитися з іншими настройками, які можуть знадобитися для роботи. Наприклад, віддалений доступ.

Панель управління поділена на чотири групи: «обмін файлами», «підключення», «система», «служби». У кожній приховано кілька пунктів. У першому присутній “папка загального доступу”. Відповідно тут можна створити папку; вибрати, в якому вона буде томі; як вона буде називатися; є і додаткові параметри.

Створені папки можна редагувати. Тут вже розширене меню налаштувань.

Є шифрування.

Є дозволи для користувачів.

Є додаткові дозволи.

І дозволи nfs.

Все просто і зрозуміло. Розібратися з користувачами і правами можна пізніше, на етапі, коли будуть додаватися облікові записи. Поки можна задати просто папки, а до прав доступу повернутися пізніше. Тут є багато різних алгоритмів, як діяти, і все можна реалізувати в цій системі. Можна спершу створити облікові записи користувачів, роздати квоти.

Діяти можна в різній послідовності, головне розуміти те, що потрібно реалізувати. Зрозуміло, можна створити свою особисту папку, яку буде бачити тільки один користувач (і отримувати до неї доступ з будь-якого місця). До речі, про віддалений доступ. Це треба звернутися до розділу «підключення» / «зовнішній доступ».

Відразу ж відкривається сторінка на вкладці quickconnect. Це однойменний сервіс виробника, для якого необхідно створити обліковий запис на synology і отримати свій id для доступу з будь-якої точки світу. Простіше не придумаєш, а з двоетапною аутентифікацією зайти зможете тільки ви і ніхто інший. З іншого боку, потрібно ще знати не просто пароль, але і логін, адже за замовчуванням обліковий запис admin заблокована.

А для фанатів є ddns. Я теж налаштував тому, що у мене десь колись був аккаунт на no-ip і тут він якраз підтримується. В цілому, підтримується дуже багато операторів цієї послуги. Є платні, є безкоштовні-вибирай будь-якого.

Мало хто з нас з вами справжній технічний фахівець, і тому тут можна здійснити перевірку можливості віддаленого доступу, і на якому етапі відбувається збій.

Ось, наприклад я за двома маршрутизаторами, і система все це відмінно розуміє і по-російськи повідомляє мені, що я повинен зробити. Відповідно якщо у мене не буде проброшен порт, вона мені це скаже. На мій погляд, все просто і зручно, і я навіть не знаю, куди вже ще простіше.

Дуже багато налаштувань. Очі реально розбігаються, а я не знаю, що ще можна детально описати. У будь-якому випадку без допомоги ви тут не залишитеся, оскільки є розвинена довідка, є підказки і можна звернутися в підтримку. Благо сервіс працює дуже добре.

Ось тут важливо розуміти, що це не просто пристрій, а ще безліч різних прикладних програм і купа різних сервісів. Є спеціальний додаток для фотографій synology photos.

Це застосування призначене не тільки для перегляду і зберігання ваших фотографій, але і для створення зручних каталогів за різними тегами.

Сортувати можна за роком, місцем зйомки, імені та інших настроюються умов. Результат завжди виходить дуже хороший, а додаток зручно для використання

Додаток також дозволяє робити резервні копії ваших фотографій з мобільних пристроїв.

Крім додатків є потрібні і затребувані сервіси. Мені сподобався synology c2 password.

Сервіс пропонує інструментарій для створення / генерації складних паролів і збереження їх всередині вашого аккаунта. Доступ до нього можна здійснити за допомогою двоетапної аутентифікації. Для початку потрібно увійти в сервіс за допомогою свого облікового запису, створити свій c2 encryption key і входити в сховище паролів.

Тут вже можна додати облікові дані для різних додатків і сервісів. Можна навіть налаштувати доступ до бездротового роутера.

Також тут є генератор паролів, який дозволяє створювати послідовності різної довжини і складності. Найголовніше-їх можна зберігати і редагувати, і, зрозуміло, ця функціональність у вас завжди під руками і в безпеці.

Висновок

Synology ds220j – це не просто мережевий диск, а цілий набір різних сервісів і програмних пакетів компанії synology. В першу чергу відзначимо дуже прості, зрозумілі налаштування і обслуговування пристрою, а також безліч корисних сервісів і функцій, які дозволяють зробити цей nas незамінним помічником для зберігання даних, обміну інформацією, забезпечення віддаленого доступу і гнучкої інтеграції з обладнанням користувача.

Основою служить абсолютно нова оболонка diskstation manager (dsm 7.0), яка пропонує ще більш простий і зрозумілий інтерфейс, а якщо з якихось причин буде важко розібратися, завжди можна записатися на курси. Користувач ніколи не залишається без уваги – скрізь присутні підказки та інструкції по налаштуванню функціональності пристрою.

Особисто я бачу для себе кілька основних завдань використання такого мережевого сховища. Це віддалений доступ до своїх даних з будь-якої точки світу, резервне копіювання інформації з пристроїв, синхронізація відео і фото, dlna-сервер. Все це можна налаштувати за 15 хвилин фахівцеві або за 30-40 хвилин людині, яка в перший раз бачить цей пристрій.

Особливу увагу приділено надійності та безпеці. Тепер додані нові додаткові можливості для входу в dsm-додаток secure sign-in або двофакторна аутентифікація за методом fido2. Ще в новому dsm 7.0 можлива установка додаткових пакетів, які можуть бути корисні для користувача, розширюючи функціональність майже до нескінченності. Там же є багато макетів, спрямованих на резервування даних і роботу з мультимедіа-контентом. Наприклад, додаток synology photos, яке дозволяє створювати відмінні каталоги ваших спогадів зі знімків, зроблених вами і вашими близькими.

Крім цього, компанія synology просуває гібридні хмарні сервіси. Поєднання synology nas і synology c2 сloud ефективно об’єднує переваги обох рішень. Хмара synology c2 storage служить основним сховищем даних, а найбільш часто використовувані дані одночасно синхронізуються і зберігаються на локальному nas. Це забезпечує швидкий доступ незалежно від підключення до інтернету, а завдяки тому, що хмара c2 є основним сховищем, дуже легко синхронізувати дані між різними об’єктами.

До складу хмарного сервісу входить великий набір корисних і затребуваних рішень. Перш за все це synology c2 password, який дозволяє надійно зберігати і управляти паролями користувача. Облікових даних стає все більше, і постійно тримати в голові всю цю інформацію неможливо, а сервіс пропонує не тільки надійно зберігати паролі, але і аналізувати слабкості і уразливості.

Сьогодні ми розглянули великий спектр функцій, який пропонує компанія synology, щоб зробити ваше життя простіше, приємніше і комфортніше, а всі ваші дані тримати під надійним захистом.