Напередодні виходу процесорів intel core 12-го покоління розмірковуємо про їх плюси і мінуси

28

Буквально через кілька днів відбудеться анонс нової платформи intel з процесорами alder lake-s, це трапиться 27 жовтня. До цього моменту в мережі інтернет накопичилося багато інформації про майбутні процесорах, і не чекаючи паперового анонса вже можна сформувати свою про них думку і визначитися, чи варто міняти свою платформу на нову.

З 27 жовтня до 4-го листопада у вас ще буде час на останнє прийняття рішення, поки процесори, а заодно і материнські плати разом з новою ddr5 пам’яттю, не з’являться офіційно у продажу. Я не знаю, що буде крутіше: анонс нового iphone і черги за ним, або вихід нової революційної платформи.

Цей час добре і тим, що на ці дати призначена так звана «вихідний» тиждень, так що часу подумати буде предостатньо. Можна, звичайно, не читати цей блог, а просто взяти і зважитися придбати нову платформу незважаючи на її плюси і мінуси, як новий iphone, адже «вау» ефект вам точно буде гарантований з боку друзів і знайомих.

А для тих, хто зважує всі «за» і «проти» прошу до мого аналізу відомостей, які зараз відомі.

Перше нововведення-це нове кріплення для кулерів і всіх інших систем охолодження. Тому можете сміливо позбавлятися від своєї сво, aio і навіть супер-кулерів. Знадобиться новий сумісний охолоджувач. Справа в тому, що intel змінила фізичні розміри нового сокету lga1700: тепер вони складають 37,5 х 45 мм, проти розмірів сокета lga1200 для процесорів rocket lake-s.

У rocket lake-s габарити дещо інші і складають 37,5 x 37,5 мм. Збільшившись в розмірах, процесори alder lake-s схудли на 1 мм за рахунок нової теплорозподільної кришки. А значить 100% гарантії в приляганні радіатора до процесора вам ніхто не гарантує. Ну ви ж не будете класти шар термопасти для збільшення контакту або використовувати термопрокладку. А це відповідно додаткові фінансові витрати, які вже точно ляжуть на ваші плечі.

реклама

Новий сокет запропонує і новий стандарт оперативної пам’яті-ddr5 sdram. Від покоління до покоління ми звикли, що збільшується обсяг оперативної пам’яті і ростуть тактові частоти. Але є і негативні моменти незважаючи на прогрес. З ростом тактової частоти збільшуються і таймінги пам’яті. А цей показник відчутно позначається на продуктивності всієї системи.

За специфікаціями, нова пам’ять буде працювати на 4800 мгц, далі її частота буде збільшуватися. Але на частоті 4800 мгц таймінги мають наступний вигляд – 40-40-40-77. Для порівняння, звичайні модулі пам’яті з такою ж тактовою частотою стандарту ddr4 sdram мають таймінги вдвічі нижче-20-30-30-50. А якщо пошукати оверклокерські комплекти, то можна знайти набори, які працюють з таймінгами – 17-19-19-39.

Питання вартості такої пам’яті вже не є секретом, багато мережеві рітейлери вже засвітили свої ціни. На американському newegg набір від teamgroup сумарним об’ємом 32 гб обійдеться покупцеві в 310 доларів сша, аналогічний набір від geil вже оцінюється вже в 350 доларів. Так що будьте готові мати у себе 25-30 тисяч рублів на цю статтю витрат.

Переходимо до материнських плат. Кожен день з’являються новини, що той чи інший виробник представив свої лінійки материнських плат з чіпсетами intel z690. Вже чого, а дефіциту моделей точно не буде. Але питання ціни залишається відкритим. По-перше, це будуть новинки, а значить на них захочуть заробити місцеві продавці. А, по-друге, розробка нових плат виявилася дорожче попередніх поколінь і це незважаючи на те, що фази живлення, що відповідають за подачу напруги на пам’ять, переїхали на текстоліт самої оперативної пам’яті.

Якщо взяти за зразок компанію asus, то вартість материнських плат з новим сокетом lga1700 у неї вище аналогічних моделей попередніх лінійок материнських плат.

У мережі є відомості, що флагманська модель asus rog maximus z690 hero буде мати рекомендовану вартість 625 доларів. У той час як модель поточного покоління asus rog maximus xiii hero z590 має вартість в 678 доларів. Разом-трохи більше 50 доларів сша зверху, але ж за ці гроші можна було купити клавіатуру і мишку.

Залишилося з’ясувати, що ж нам дасть новим десктопний процесор з гетерогенними ядрами – intel core i9-12900k з мікроархітектурою golden cove. Процесор складається з 8 продуктивних p-ядер, здатних обробляти 16 потоків і 8 енергоефективних e-ядер, без підтримки hyper threading. Разом 24 потоку.

Попереднє 11-е покоління процесорів intel виготовлялося за нормами 14 нм, нові alder lake-s вже виробляються за новим тех.процесу, в назві якого лише можна побачити просто цифру «сім». Хоча по факту це 10 нм тех. Процес з деякими поліпшеннями.

З процесорів alder lake починається нова ера у всій мікропроцесорної індустрії. Підхід компонування ядер big.little нарешті увійде в наше життя. Але чи готові ми до нього? ми-то може і готові, а ось програмне забезпечення поки не на всі 100%. Але з виходом процесорів все може змінитися. З операційних систем тільки нова windows 11 може гарантувати вам сумісність. У будь-якому випадку потрібно чекати офіційного старту платформи.

Ще у процесорів alder lake є проблема з сумісністю drm захистом, яка використовується розробниками комп’ютерних ігор. Наприклад, старі версії denuvo некоректно працюють на процесорах alder lake, старі ігри просто не запускаються. Так що будьте готові і до таких сюрпризів, якщо ви шанувальник не зовсім «свіжого» по.

Але є і позитивні моменти. Процесори alder lake отримали нове покоління блоку інтерфейсу pci express п’ятого покоління. Протокол pci-express п’ятої версії подвоїть пропускну здатність по відношенню до попереднього покоління 4-ї версії. Він забезпечить графічному слоту pcie x16 смугу пропускання в 128 гбайт/с.

Але в той же час intel заявляє, що для підключення nvme ssd накопичувачів контролер виділяє чотири лінії pci-express четвертого покоління. Дивне на мій погляд рішення. І в завершенні про продуктивність нових процесорів.

Сама intel оцінює приріст нових процесорів на величину 19 %, по відношенню до процесорів 11-го покоління – rocket lake-s. У мережі вже «гуляє» маса незалежних порівнянь і нові процесори дійсно виявляються швидше всіх десктопних варіантів, включаючи amd ryzen. А це вже вагомий аргумент, який може перекреслити ті дрібні недоліки, про які я написав вище.

Настає «синя» ера панування серед десктопних процесорів. Але це тимчасово, поки amd не представить свої процесори ryzen з технологією 3d cache. Так чи варто ставати в чергу за новою платформою?