На що звернути увагу при складанні компютера

739

Збірка комп’ютера включає в себе як би дві трохи різні поняття. Перше – це планування і складання на папері або в інтернеті за всім “запчастинах”, а друге – це коли вже руками підключаєте всі ці комплектуючі.
І так, і так можна це називати складанням ПК.

У цій статті буде описано перший спосіб т. к. він один з найважливіших і першочергових. Ви ж спочатку подумаєте що купити, прицениваете, а потім вже купуєте.

Тут Ви не побачите рекомендацій по покупці і вибору Домашнього, Офісного або Ігрового комп’ютера. Тут інформація тільки про те, на що звернути увагу конкретно при складанні абсолютно будь-якого типу комплектуючих системного блоку.


Перед початком складання слід знати кілька основних моментів.

Комп’ютер – це не одна “річ”. Це як мінімум монітор, системний блок та клавіатура з мишкою.
Тому “зібрати комп’ютер” – це значить зібрати не тільки системний блок, а все інше теж.

Але все ж найчастіше збирають перше, тому в цій статті я буду розуміти що Ви хочете зібрати саме системний блок, маючи на увазі його як ПК. Бо інші складові частини персонального комп’ютера і збирати воєдино не треба. Їх потрібно вибирати, а як це зробити написано в статтях вище.

Основна заковика в збиранні системного блоку в тому, що не всі комплектуючі (а саме так називаються ці “запчастини”) можуть підходити один до одного. Тому цілком може виявитися так, що начебто Ви обрали саме таке красиве і дороге, а вони в результаті не можуть зібратися в одну повноцінну систему – системний блок.

Перш ніж починати шукати комплектуючі, слід позначити собі мети використання комп’ютера. Думаю багато хто в курсі що ПК негласно поділяються на Бюджетні, Офісні, Домашні, Мультимедійні та Ігрові (ну або хто як їх називає, але приблизно так).
Деякі комп’ютерні магазини навіть такі категорії виводять і ставлять туди комп’ютери. Щоб Вам було простіше у виборі. Але це стосується тільки збірок.

Отже, після вибору Ваших цілей і переваг (можете почитати стареньку, але популярну статтю Як вибрати комп’ютер? офісний, домашній, ігровий), то можна переходити і збірці.

Раджу до прочитання статтю Що таке материнська плата? Як влаштований системний блок в якій досить просто я розкрив ці два питання і зараз не буду загострювати на це увагу, т. к. думаю що Ви її прочитаєте.

З чого починати складання системного блоку?

Материнська плата.
Собрать системный блок - материнская платаЗібрати системний блок – материнська плата

Хто б що не говорив, але я вважаю, що найголовніша комплектуюча в системному блоці – це Материнська плата. І назва відповідна.
Саме від її розміру залежить якою Ви підберете корпус (прошу не писати в коментарях що можна взяти маленьку і засунути в великий корпус. Це всім і так зрозуміло), і від її характеристик залежить які інші важливі комплектуючі будуть встановлені.
Материнська плата – це немов фундамент, який обирають, і від нього залежить який будинок буде і що в ньому поміститься.

У мат. плат основні характеристики це Форм-фактор і Сокет.
Перша відповідає за розмір самої плати і від “плюшок”, які будуть встановлені. Якщо висловлюватися простіше, то чим більше розмір, тим більше елементів поміститися і не буде так, що Ви не зможете поставити, наприклад, відеокарту, тому що їй змішалась кулер (вентилятор) на процесорі. Але це не означає, що потрібно брати найбільшу, цілком може підійти і середня (все залежить від потреб). Зараз існують формати E-ATX, Micro-ATX, Mini-ITX і Standard-ATX. Начебто все зрозуміло.
Друга відповідає за процесор, який буде встановлений. Тут все просто – від Intel’a починаються з LGA, а від AMD відповідно AM. Хочете процесор на интеле – вибираєте “материнку” з ЛГА, з АМД аналогічно.

Так само є додаткові характеристики, які Вам потрібні якщо Ви більш детально хочете вибрати плату.
До них відносяться Чіпсет та Тип пам’яті.
Перша так само відповідає за процесор, тільки на більш професійному рівні. Не буду вдаватися в подробиці, скажу лише що чим більше, тим краще і що для АМД і Интела вони різні.
Друга визначає яку оперативну пам’ять Ви поставите.

Так само у неї купа інших характеристик – слоти для пам’яті, зовнішні виходи, встановлений BIOS, максимальна частота пам’яті і т. д.
Я не буду їх розписувати. Для більшості збірок потрібні тільки дві основні.

Висновок по материнській платі:
Багато роблять помилку, коли на цю деталь звертають мала увага. А даремно… Усі ж хочуть щоб комп’ютер пропрацював 5 років, а потім якщо що його удосконалити, замінивши старе на нове (апгрейд) витративши при цьому менше грошей. От тільки коли такий момент настає, багатьом доводиться збирати комп’ютер заново і все тому, що материнська плата просто не підтримує або новий сокет або новий тип пам’яті. І доводиться або ставити найпотужніше з старих варіантів, або знову з нуля збирати.
Тому мій Вам рада – “материнку” вибирайте практично одну з найбільш передових. Так, вона буде коштувати дорожче, але через роки Ви самі себе подякуйте за неї.

Процесор.
Собрать системный блок - процессорЗібрати системний блок – процесор

Мозок всієї системи вибирається виходячи з сокета, який буде в материнській платі.
Крім сокета і чіпсету, про які написано вище, звертаємо увагу на такі характеристики як:
– Технологічний процес / Ядро / Архітектура
– Кількість ядер
– Частота
Але це вже стосується вибору і переваги, тому не загострюю увагу.

Висновок по процесору:
Вибирайте за двома основними характеристиками, щоб підходив до мат. платі. Далі вже чисто по Вашому розсуду вибирається потужність і інші “плюшки”.

Вентилятор (кулер) для процесора.
Собрать системный блок - кулерЗібрати системний блок – кулер

Основний елемент охолодження “мозку”, який любить гріється.
Вибирається так само з сокету, а далі вже на розсуд, в залежності від самого процесора. Варто також звернути на швидкість обертання. Чим вона вище, тим краще охолодження і в той же час він голосніше.
Так само варто звернути увагу на харчування. Живиться процесорний кулер не від блока живлення, а від материнської плати, тому на Вас може чекати неприємний сюрприз коли Ви купити з живленням від 4-pin, а на мат. платі роз’єм лише під 3-Pin.
Інші характеристики не так особливо важливі для збірки: тип підстави, матеріал підстава, трубки, кріплення, напрям вдування і т. п.
Само собою якщо Вам це важливо, то про них не забувайте.

Висновок за куллеру для процесора:
Звертайте увагу на потрібний сокет, харчування і щоб вистачило швидкості обертання для охолодження процесора. Так само приготуйтеся до того, що потрібно орієнтувати під нього корпус.

Відеокарта.
Собрать системный блок - видеокартаЗібрати системний блок – відеокарта

Хоч і відеокарта вважається другою за значимістю (а хтось і віднесе до першої) комплектуючої в собираемом системному блоці, але якщо торкатися складання і на що звернути увагу, то тут все просто – не звертайте уваги ні на що і вибирайте яку захочете.

Висновок по відеокарті:
Відеокарті для складання важливо лише одне – мати вільний слот для підключення і щоб вистачило харчування. На мат. плату їй без різниці, як і на процесор або оперативну пам’ять.
Зате вона залежна від корпусу та від Блоку живлення, але про це нижче.

Модуль пам’яті (оперативна пам’ять ОЗП).
Собрать системный блок - оперативная памятьЗібрати системний блок – оперативна пам’ять

Оперативну пам’ять вибираємо по слоту, який присутній в материнській платі (DDR2, DDR3 або DDR4).
Увага! У вас немає прав для перегляду прихованого тексту.

Дізнатися скільки максимальний об’єм пам’яті підтримується можна або в характеристиках материнської плати (за це відповідає північний міст), або (на сучасних комп’ютерах так найчастіше) скільки підтримує сам процесор. В його характеристики так само це має бути зазначено.

Рекомендації з оперативної пам’яті:
Дивимося на слот на материнській платі і беремо такий же.

Блок живлення.
Собрать системный блок - блок питанияЗібрати системний блок – блок живлення

В блоці живлення два основні критерії – це потужність і харчування від кабелів.
Якщо з першим питанням можна розібратися почитавши статтю Розрахунок потужності блоку живлення, то під другим критерієм я маю на увазі наявність усіх потрібних кабелів і роз’ємів.
Зокрема це особливо актуально для відеокарт. Для них часто потрібні різні кабелю. То 2x(6+2) pin, то 4х(6+2) pin , то ще якісь… Те ж стосується живлення процесора і мат. плати.

Рекомендації по блоку живлення:
Зверніть увагу на вимоги мат. плати, процесора і відеокарти до харчування. Так само розрахуйте потужність щоб вистачило на всю систему, а так само на майбутнє (через 5 років будете додавати?).

Корпус.
Собрать системный блок - корпусЗібрати системний блок – корпус

Раджу вибирати його останнім. Основна проблема в збірці з корпусами це місце.
Якщо Ви почнете збірку з корпусу, то потім може виявитися або те, що він занадто великий і багато вільного місця буде (хоча з однієї сторони це і не недолік), або навпаки – не влізе відеокарта або кулер на процесорі (а саме їх довжина і висота – це основні критерії у виборі корпусу). Корпус крім того, що служить вмістилищем, так само володіє важливою перевагою – охолодженням.

Рекомендації по корпусу.
Дивимося на довжину відеокарти, потім на висоту куллера процесора і відбираємо їх в першу чергу за цими даними. Далі можна подивитися форм-фактор як самого корпусу, так і материнської плати, але це не особливо важливо. Ще може мішатися блок живлення, але таке не часто зустрічається.

Всі інші комплектуючі не особливо вимагають якоїсь сумісності. Жорсткі диски, приводи, звукові карти, тв-тюнери та інше подібне вимагають найпримітивніших роз’ємів і кабелів, які в 99% завжди є в сучасних системах навіть якщо Ви не планували підключати їх.

Я спеціально не став загострювати увагу на конкретних моделях цінах або тільки тому, що час іде і все змінюється. Дуже ймовірно що існуючі характеристики доповняться (наприклад з’явиться новий формат материнських плат, а процесори і відеокарти так взагалі
кожен рік змінюються і вдосконалюються) новими даними, а цю статтю можна буде застосувати і через кілька років точно. Тому що тут написана основна збірка системного блоку яку можна використовувати як туторіал.