Microsoft і PC-ігри: історія з поглядом у майбутнє

438

З оновленням керівництва Microsoft кардинально змінилася політика щодо безлічі продуктів, сервісів і напрямків розвитку компанія. Ключовим стала тактика розвитку передбачає пріоритет надання мобільних і хмарних послуг до кінцевих споживачів незалежно від використовуваної платформи.
Результатом цих дій, як ми всі знаємо, стала поява безлічі продуктів Microsoft, у тому числі Office, на конкуруючих ОС, припинення підтримки безлічі додатків MSN, закриття кіностудії Xbox Entertainment Studios, продаж залишків aQuantive компанії Aol, частини Bing Maps сервісу Uber і великі скорочення в рядах підрозділу з виробництва смартфонів Lumia, які дісталися кров’ю і потом від Nokia. У цих умовах навіть ходили чутки про те, що «під ніж» може піти весь Bing і навіть Xbox як непрофільні активи, але це залишилося лише чутками. За словами CEO Microsoft Сатьї Наделлы Bing стане прибутковим вже з 2016 року. Чи є тут місце Xbox і як це вплине на PC-геймінг зокрема? Спробуємо зрозуміти у великій історії розвитку Windows як ігрової платформи.

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

Від Dreamcast до Xbox Live

Microsoft створила ринок традиційний PC-геймінгу за фактом «випадково»: вона створила Windows-платформу і надала рішення для створення ігрових продуктів через технологію DirectX. Не накладаючи обмеження на процес дистрибуції ринок розвивався стихійно і майже незалежно від Microsoft. Водночас сам факт існування великого ринку ігрового ПО явно не давали відкинути думку про те, що компанія повинні вийти на нього. Змінювати правила гри на Windows могли відлякати клієнтів і партнерів, тому перший захід був зроблений через компанію Sega і її приставки Dreamcast, яка містила в собі спеціальну версію Windows CE і DirectX 6.

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

У зв’язку з провалом консолі з боку Sega, Microsoft взяла ініціативу в свої руки і так на світ у 2001 році з’явився оригінальний Xbox, який за фактом був переробленим х86-комп’ютером. Разом з ним був і запущений Xbox Live, який і нині вважається одним з кращих сервісів онлайн-геймінгу для консолей. З’явився далі Xbox 360 закріпив успіх, що дозволило знову звернути увагу Microsoft на ринок ПК-ігор, які розвивався великими темпами, але компанія досі ігнорувала його.
Games for Windows у цифрах і «фичах»

І раптом на ринок вийшла Windows Vista в якому з’явився спеціалізований розділ Games Explorer (яким з розробників ніхто не користувався), а слідом і сервіс Games for Windows, які були покликані утримати користувачів як в рамках користування сервісу та цифрових покупок, так і використання Windows Vista, тільки на якому запускалися деякі ексклюзиви як Halo 2. Під лейблом Games for Windows сукупно з 2006 по 2013 рік, включно, було випущено всього 158 ігор з яких лише 73 мало підтримку Live. Сам сервіс Games for Windows Live офіційно працював лише в 41 країні світу. Для порівняння на момент написання цього тексту в Steam перебувало понад 13,5 тисяч товарів, доступні, як мінімум, для жителів Росії.

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

Games for Windows був побудований з трохи дивною системою: сам бренд поширювався лише як якийсь «сертифікований продукт», не даючи користувачеві нічого нового з точки зору геймплея. Покупка ігор або їх активація не обов’язково йшла через клієнт Games for Windows, тому в продажах GFWL-ігор домінував ритейл. Ігри, поширювані через цифровий канал (Steam), йшли як Games on Demand і їх було всього 225. Варто зауважити, що в її рамках продавалися і не-Games for Windows-гри, яких було всього 90.
Як кілер-фічі сервісу малася на увазі платформна гра між ПК і Xbox 360, яку де-факто зараз Microsoft запускає. Реалізована до речі вона була лише в п’яти іграх: Shadowrun, Universe at War: Earth Assault, Lost Planet: Extreme Condition — Colonies Edition, BlazBlue: Calamity Trigger і Game Room. Самий істотний недолік виявився неймовірно швидко: користувачі геймпадів програвали в швидкості користувачам мишей і клавіатур, оскільки не було обмежень на використання певної периферії.
Була і ще одна фішка, яку намагалися перейняти з консолей, а саме – запуск гри відразу після вставки диска в привід. Технологію назвали Tray and Play і працювала вона тільки на Halo 2. Зараз з розвитком Інтернету це питання вирішується частковим кешування в деяких іграх або функціями попередньо завантажувати під час замовлення.

Причини провалу

Клієнт Games for Windows постійно під час свого існування зазнавав критики з боку користувачів: якість роботи, баги синхронізації, незручна система покупок через Microsoft Points, DRM, відсутність додаткової соціальної функціональності. Загалом, любові між геймерами і Microsoft на PC ринку не вийшло.

Враховуючи, що на ринку вже існував сервіс Steam від Valve, який успішно вбирав в себе додатковий функціонал, стаючи не тільки системою цифрової дистрибуції, DRM-захисту, але і соціальної мережі для геймерів, відрив між продуктом Microsoft і Valve ставав все більше, що і призвело до закриття магазину Games for Windows Live Marketplace в серпні 2013 року і всього сервісу в липні 2014 року.

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

Схоже, але «не те»

Офіційна заміна GFWL – сервіс Xbox for Windows як частина розділу Windows Store. Але це зовсім різний де-факто користувальницький досвід. Ігри з Windows Store орієнтовані в першу чергу як мобільні ігри і не можуть бути повною заміною Steam, якщо ви звичайно не дуже казуален. З серйозних ігор «великих ігор» звідти можна згадати хіба що Project Spark і той же BlazBlue: Calamity Trigger, який раніше був у складі Games for Windows.
З розробкою Windows 10 все ж Microsoft трохи замислилася як можна виправити становище і почав розробку Xbox App, який дозволить використовувати ПК укупі з соціальними складовими, які дублюють поточну екосистему Xbox, а значить більшість користувачів – власники консолей. Використання Xbox App для стрімінг з Xbox One можна назвати плюсом лише для користувачів консолі, тому як частковість для PC-only геймерів ми цей приклад не беремо

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

В рамках програми формально можна запускати будь-які ігри, в тому числі і з Steam, але це зроблено не дуже глибоко на рівні ручної добавки ярликів, не більше. Далі Windows 10 привніс фірмовий оверлей Xbox в будь-які запущені ігри і викликається кнопкою Xbox на геймпаді, який дозволяє робити невеликі запису через DVR і скріншоти. Скріншоти з хмарної інтеграцією вміє робити і Steam, так що відео – зараз єдиний плюс. А враховуючи, що оверлей – це накладення, бувають і такі моменти: я включав Battlefield 3 з оверлеєм від Origin, який я запускав через оверлей Steam, який видавав оверлей Xbox.
Steam – як монополія PC-геймінгу

Зараз Microsoft проголосив в рамках Xbox кращу лінійку ігор в історії. При цьому велика її частина не є повними ексклюзивами і обмежується “Платформами Microsoft”, куди включається і Windows і Xbox. Тому ПК відвідає і Fable Legends, Killer Instinct, а також Gigantic і Rise of the Tomb Rider разом з Gears of War: Ultimate Edition. Варто відзначити, що перші три гри є free-to-play, що підкреслює важливий момент, що Microsoft не вірить в ПК як ігрову платформу, знаючи про проблеми піратства. Але ймовірно, що саме ці три гри вийдуть ексклюзивами Windows Store (Fable Legends вже заявлена), що, втім, не можна сказати про Tomb Raider і Gears of War.

Microsoft и PC-игры: история со взглядом в будущее

Звідси слід сказати, що зараз Microsoft щодо PC-геймінгу робить дуже обережні кроки, боячись повторити досвід Games for Windows Live. Тому розглядати PC-ринок стоїть з боку тайтлов, що виходять в Steam. А це ціле море додатків, які ми з вами пропускаємо. Ми розглядаємо пристрої і додатки на Windows, так давайте поговоримо і про ігри!