Матчу

7-20-2017

Матчу або маття (抹茶) – японський порошковий зелений чай. Дослівно перекладається як “перетертий чай”. Процес його виробництва схожий з виробництвом сенча і зеленого чаю, але на останньому етапі його мелють на жорнах в дуже дрібний порошок.
Я не можу перевірити, але японські виробники чаю стверджують, що розмір частинки чаю після перемелювання становить 5 мікрон. Для порівняння, розмір бактерій становить 0.5 – 5 мікрон. Думаю цей факт повинен зняти популярний питання: “Як чай може повністю розчинитися у воді?”
ЯК ЗБЕРІГАТИ МАТЧУ?
Розмір чаю обумовлює те, як він швидко окислюється. Матчу окислюється прямо таки миттєво. Ферментація в ньому теж відбувається дуже швидко. А тому зберігають чай у закритому вигляді в морозилці або хоча б холодильнику.
Якщо у вас є баночка закритого чаю і ви поклали її в морозилку, то в такому вигляді чай здатний зберігатися роками. Але якщо ви відкрили баночку, то навіть в морозилці такий чай не буде зберігатися більше, ніж пів року. Небезпечним для здоров’я він не стане, але пити його не захочете.
ВИДИ МАТЧУ
Більшу частину матчу виготовляють у місті Удзі, префектура Кіото, а найбільша чайна фабрика в Удзі – Марукью Коямаэн. Існує багато видів матчу і всі їх можна поділити на три категорії:
Чай для духовних церемоній
Чай для пиття
Чай для випічки
До першої категорії відносять ті чаї, які в чайних школах і монастирях використовують для приготування густого чаю коича. Найбільш часто використовуваний серед них – Кинрин.
Для завершальної стадії духовної церемонії і у менш формальних церемоній готують тонкий чай. Для нього використовується трохи більш простий вид чаю, найчастіше це Аораши. Такий же чай японці використовують будинку для щоденних чаювань, хоча багато використовують Кинрин або навіть чай більш високого рівня для всього.
У третю категорію відносять чаї, які не призначені для приготування чаю, але які можна використовувати у випічці або при приготуванні інших страв.