Команда, що відкрила бозон хіггса, перейшла на більш потужну програму аналізу даних і чекає нових відкриттів у фундаментальній фізиці

29

0 команда, що відкрила бозон хіггса, перейшла на більш потужну програму аналізу даних і чекає нових відкриттів у фундаментальній фізиці

Наукове об’єднання atlas перейшло на оновлену версію програмного забезпечення для автономного аналізу даних (athena). Нове пз працює швидше, займає менше місця в пам’яті і має масу нових інструментів для оцінки фізичних дослідів на бак. З його допомогою складні процеси в колайдері будуть деталізуватися з неможливою раніше точністю, що допоможе зробити нові відкриття у фізиці.

Датчик atlas, який отримав дані для виявлення бозона хіггса. Джерело зображення: cern

На даний момент оновлене пз почало повторно аналізувати дані з детекторів великого адронного коллайдера, отримані в період з 2015 по 2018 рік. Обробка йде швидше і дозволяє не тільки знайти нові треки частинок в результатах по зіткненнях, але також допомагає точніше відкалібрувати датчики для майбутніх експериментів. Так, якщо раніше треки на периферії датчиків було дуже складно відстежити через високу навантаження на обчислювальні потужності, то модернізована база даних і програма роблять це в рази швидше і з меншими ресурсними витратами. На периферії ж можуть ховатися частинки, про які наука поки не підозрює.

«нашою метою було значно скоротити обсяг пам’яті, необхідної для роботи програмного забезпечення, розширити види фізичного аналізу, які воно може виконувати і, що найбільш важливо, дозволити аналізувати поточні і майбутні набори даних atlas разом, – сказав зак маршалл (zach marshall), координатор обчислень atlas. – ці удосконалення є ключовою частиною нашої підготовки до майбутніх високоінтенсивних операцій бак, зокрема, до запуску бак високої світності (hl-lhc), що очікується приблизно в 2028 році і в ході якого обчислювальні ресурси atlas будуть надзвичайно затребувані».

Обсяг отриманих за три роки даних етапу досліджень run2 по atlas досягає 18 пбайт. І це число буде тільки рости. Щоб фізики розуміли те, що відбувається на прискорювачі, сирі дані повинні бути інтерпретовані до більш-менш зрозумілих значень. Все це вимагає колосальних обчислювальних ресурсів, і оптимізація, включаючи багатопоточність, робить це можливим. В архівах цілком можуть ховатися відкриття, які досі вислизали від уваги вчених і які можуть багато чого змінити у фундаментальній фізиці і в нашому розумінні устрою світу.