Китайці включилися в створення продуктивних gpu, але не заради відеокарт, а для ші і бігдати

93

За останній рік було багато новин про розробку в китаї графічних процесорів — потенційних конкурентів gpu nvidia і amd. Але при найближчому розгляді з’ясовується, що більшість розробок націлена на нішу gpgpu — обчислень загального призначення. Точніше, на ринок машинного навчання і штучного інтелекту, де зараз моду задають рішення nvidia. Саме на цей ринок націлюються численні китайські стартапи.

Джерело зображення: ap

Китайські приватні та державні інвестори готові вкладати і вкладають гроші в кожного нового місцевого розробника, який кидає виклик продуктам nvidia, нехай навіть це відбувається лише на словах. З дюжини нових компаній виживуть одна-дві, проте це спонсорів не бентежить. Влада китаю всіляко заохочує подібні інвестиції, сподіваючись створити незалежні від іноземних технологій і розробок національні платформи для ші, машинного навчання і великих даних.

За даними американської компанії katten muchin rosenman, в 2020 році напівпровідникова промисловість китаю залучила від фінансових установ понад 140 мільярдів юанів, перевершивши за обсягом інвестицій інтернет-галузь. За перші п’ять місяців 2021 року близько 164 китайських напівпровідникових компаній отримали інвестиції із загальним обсягом фінансування понад 40 млрд юанів ($6,17 млрд), що близько до рівня всього 2019 року.

До 2025 року, як очікується, на чіпи прискорювачів ші припадатиме більше 80 % загальної обчислювальної потужності. За якихось 5-7 років ші перевершить за обчислювальними можливостями традиційні обчислення, які розвиваються понад півстоліття. Чи варто дивуватися, що гроші в цю галузь течуть рікою?

Джерело зображення: iluvatar corex

Серед молодих китайських компаній в ніші ші, які отримали визнання інвесторів, можна відзначити наступних гравців: iluvatar corex, biren technology, metax integrated circuit і moore threads technology.

Компанія iluvatar corex раніше згадувалася як виробник gpgpu big island (bi) zhixin semiconductor co., ltd. Заснована вона в 2015 році і може вважатися одним з найстаріших китайських стартапів в світі. У березні цього року iluvatar corex представила свій 7-нм gpgpu, готовий до масового виробництва (докладніше в нашому архіві).

Джерело зображення: biren technology

Компанія biren technology, заснована в 2019 році, з моменту створення залучила понад 4,7 млрд юанів від понад 40 інвесторів, включаючи hillhouse group, walden international china і bai capital. Сьогодні її капіталізація перевищує 10 млрд юанів ($1,5 млрд). Цей розробник обіцяє 7-нм gpgpu, який буде не гірше аналогічної за призначенням 5-нм розробки nvidia.

У 2020 році на світ з’явилася компанія metax integrated circuit, за якою стоять два вихідці з amd. Тільки цей факт дозволив стартапу залучити інвестиції від таких серйозних фінансових установ, як lightspeed china partners, sequoia capital і zhenfund.

Подібне спрацювало і для абсолютного новачка, компанії moore threads technology, яка за 100 днів з початку заснування в жовтні 2020 року зібрала інвестицій на кілька млрд юанів. Компанію moore threads technology заснували вихідці з nvidia, що не залишило інвесторів байдужими.

Джерело зображення: moore threads technology

Всі ці китайські стартапи збираються підкорювати ринок ші і кидають виклик nvidia і її продуктам. Але слід пам’ятати, що сила nvidia полягає не тільки в gpgpu, але також в програмній підтримці розробників і в просуванні платформи cuda, чим вона займається з 2006 року. Це величезна і вкорінена екосистема, повторити успіх якої буде не просто складно, а неймовірно складно. Втім, один рецепт для прискорення прогресу у китайських стартапів є-це санкції, які не залишать вибору. Якою б зручною cuda не була, якщо поставку в китай новітніх gpu заборонять, локальним розробникам доведеться доводити до розуму свої напрацювання.