Брэндмауер або фаєрвол – що це таке?

517

Існує багато назв цього “продукту” , але зазвичай це брэндмауер і фаєрвол (анг. Firewall – вогняна стіна). Цей елемент вперше з’явився в Windows XP SP2 у зв’язку з великою поширеністю мережі Інтернет. Надалі він “перекочував” як стандартний компонент у всі наступні випуски ОС Windows.

Що таке і для чого потрібен брэндмауер aka фаєрвол?
Якщо виходити з перекладу, то це “вогняна стіна”. Чому стіна? Та тому що захищає. А чому вогняна? Тому що непогано захищає =)
Тепер більш детально.

Висловлюючись простою мовою – брэндмауер захищає наш мережевий трафік від несанкціонованого доступу.

Розглянемо ситуацію, коли у Вас будинку є невелика мережу між двома комп’ютерами або Wi-Fi мережу. Вона ваша приватна і Вам би не хотілося, щоб хто-то в неї заліз.
Якщо Ви використовуєте для роздачі трафіку роутер, то в ньому деколи вже є свій апаратний брандмауер на основі функції NAT, але це ті нетрі, тому сюди сунутися не будемо.

Якщо ж у Вас немає жодної мережі між компами, то все одно обмін трафіком відбувається безпосередньо в комп’ютері, зазвичай це взаємозв’язок між інтернетом і програмами, які його використовують.

Фаєрвол (його ще називають “Міжмережевим екраном”) контролює все з’єднання, особливо інтернет. З його допомогою можна переглядати і дозволяти і/або забороняти певні сполуки.

Якщо у вас його немає або він відключений, то будь-яка програма або “хтось” з інтернету може спокійно приєднатися до Вашого комп’ютера і робити з трафіком все що завгодно.

Як вже було описано вище, брандмауер вже знаходиться в стандартній збірці Windows 7 і вище, але зрозуміло все що стандартно не завжди добре. Тому існує безліч програм-фаєрволів. Дуже часто їх можна зустріти як окремо, так і разом. Розробники антивірусів люблять включати до складу своїх продуктів фаєрволи або ж випускати їх окремо, наприклад як Comodo Firewall.

Дуже часто програми не хочуть встановлюватися саме з-за нього. Тому що він думає що програма невідома і просто не дає її встановити. Тому доводиться відключати брандмауер.
Знайти фаєрвол можна прямо в Панелі управління. Називається він Брандмауер Windows.

До речі, коли Ви налаштовуєте нову мережу (локальну або для інтернету) часто виходить повідомлення з виявленням цієї мережі і куди її віднести. Зазвичай там вказується на вибір один з трьох варіантів: домашня, робоча чи громадська.
Ось це і є робота брандмауера.
Якщо вказати що домашня, то він дозволить доступ до внутрішніх служб компа, якщо суспільна, то нічого, крім інтернету, не буде.